Jeżeli mamy w domu małe dziecko, musimy wziąć pod uwagę, że będzie ono dotykało ekranu, naciskało go, stukało, itp.
Ekrany LCD wypełnione są substancją płynną (ciekły kryształ), która pod naciskiem rozlewa się i może pozostawiać smugi. Pierwotnie pomyślane jako ekrany monitorów i urządzeń elektronicznych, również dotykowe, pokryte są dość cienką powłoką ze sztucznego tworzywa.
Jeżeli zdecydujemy się na telewizor LCD, pamiętajmy, że łatwo go uszkodzić. Powinniśmy go ustawić w miejscu trudno dostępnym dla dziecka.
Problemu tego unikniemy kupując telewizor plazmowy. Każdy ekran plazmowy zabezpieczony jest hartowaną szybą, która w pełni chroni go przed uszkodzeniami. Dzięki temu, mamy pewność, że nawet przy silnym uderzeniu, taki ekran będzie bezpieczny. Nie musimy zatem się martwić, że telewizor plazmowy stoi w zasięgu ręki naszego dziecka.
Nie chcesz, żeby Twoje dziecko spędzało czas przed telewizorem? Możesz powziąć radykalne kroki i po prostu telewizor wyłączyć. Możesz jednak ograniczyć negatywny wpływ telewizora na oczy Twojego dziecka i jednocześnie nie rezygnując z jego zalet.
Rozsądnie użytkowany, telewizor może być dla dziecka źródłem rozrywki i edukacji.
Pamiętaj jednak, żeby Twoje dziecko nie oglądało telewizji jednorazowo dłużej niż godzinę. Najważniejsze jest to, żeby uniknąć zbyt jasnego obrazu i odbicia jaskrawego światła. Nigdy nie pozwalaj, by Twoje dziecko oglądało telewizję w zbyt jasnym (szczególnie przy oświetleniu sztucznym światłem), bądź zbyt ciemnym pomieszczeniu.
Oczy dziecka najmniej będą się męczyć przy świetle o umiarkowanym natężeniu. Podobnie jest ze światłem i obrazem płynącym z telewizora. Zbyt jasny obraz o przejaskrawionych kolorach może negatywnie wpływać na oczy Twojego dziecka.