Dachówka czy blachodachówka? Dom z piwnicą czy bez? Z poddasze, czy parterowy? Specjaliści sprawdzili, jak kształtują się budowlane gusta Polaków.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Od 28 czerwca 2015 roku weszły w życie przepisy, dzięki którym budowa wolnostojącego domu jednorodzinnego nie wymaga administracyjnego pozwolenia. To dobra wiadomość dla tych, którzy planują taką inwestycję. Według raportu Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia, które zbadało wpływ barier administracyjnych w urzędach na życie Polaków, aż 51 proc. badanych zetknęło się w 2012 roku z utrudnieniami w kontaktach z urzędnikami. Nowa ustawa pozwalająca na ominięcie przynajmniej części tych barier, znacznie przyspieszy przebieg procesu budowlanego dla wielu inwestycji.
Z analizy 5,5 tys. zapytań ofertowych portalu oferteo.pl wynika, że Polacy najchętniej budują wolnostojący budynek piętrowy z poddaszem użytkowym, bez piwnicy, o powierzchni użytkowej 126-150 mkw. Wznoszony jest w tradycyjnej technologii murowanej z cegły ceramicznej. Koszt budowy statystycznego domu wynosi 428 300 zł.
Podobnie jak w roku ubiegłym, inwestorzy najbardziej są zainteresowani pokryciem z dachówki. Według danych, w sumie aż 54 proc. budujących dom decyduje się na dachówkę ceramiczną bądź betonową. Na drugim miejscu uplasowała się blachodachówka z wynikiem 39,1 proc.
Duża popularność dachówek wynika z ich właściwości. To niezwykle trwałe pokrycie o długiej żywotności. Wiodący na polskim rynku producent kompletnych systemów dachowych Monier BRAAS. W przypadku dachówek, nie bez znaczenia są kwestie estetyczne, bogata oferta kształtów i kolorów, dzięki czemu łatwiej spełnić nawet nietuzinkowe wymagania inwestora. Do tego można dodać wolniejsze nagrzewanie się oraz lepsze zabezpieczenie przed hałasem z zewnątrz niż w przypadku blachodachówek.
Źródło: oferteo.pl