Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

5 listopada 2008 r.
15:20
Edytuj ten wpis

Zasadź szafirki, tulipany i zimowity

Autor: Zdjęcie autora Maria Balicka
0 0 A A

To ostatni dzwonek na sadzenie kwiatów cebulowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeśli za parę miesięcy chcesz mieć bajecznie kolorowy ogród, koniecznie zaprojektuj w nim rabatę z narcyzami, tulipanami, cebulicami, hiacyntami i szachownicami.

Te cebulowate, które mają zakwitnąć wiosną, posadzić trzeba jak najszybciej. Podobnie jak kwitnące późną jesienią zimowity, krokusy czy inne kwiaty, mniej znane - np. kamasje, iksje czy merendery.

Jak wybierać

Duże cebulki, które jeszcze teraz kupujemy w sklepach lub na targu, należy zasadzić jak najszybciej po ich zakupieniu. Przy zakupie należy wykazać ostrożność - wybieramy tylko cebulki ze sprawdzonych źródeł. Muszą być w łuskach, bez uszkodzeń, pęknięć i plam. Unikajmy cebul miękkich, z przebarwieniami, a także zwiędniętych.

Przygotowujemy grządkę

Z miejsca, gdzie będziemy sadzić kwiaty, należy koniecznie usunąć chwasty, zwłaszcza te trwałe - powój, ostrożeń czy perz. Podłoże powinno być niezbyt zwięzłe, zasobne w próchnicę, najlepiej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Jeżeli gleba jest zbyt ciężka należy dodać torfu, rozdrobnionej kory, węgla brunatnego lub piasku. Z kolei zbyt lekką, piaszczystą, powinniśmy wzbogacić w próchnicę używając odkwaszonego torfu ogrodniczego lub kompostu. Przed sadzeniem cebul należy wymieszać z ziemią mineralny nawóz wieloskładnikowy, np. azofoskę.

Co lubią?

Wymagania poszczególnych gatunków są zróżnicowane. I tak np. tulipany wymagają gleby żyznej, głęboko uprawionej, o odczynie obojętnym. Ważne jest, aby na tym samym miejscu sadzić tulipany nie częściej niż co 4 lata. Jeżeli są uprawiane na tym stanowisku rok po roku, łatwo są atakowane przez choroby grzybowe i wirusowe. Z kolei lilie sadzimy do gleby żyznej, bardzo próchnicznej, przepuszczalnej i wilgotnej. Większość gatunków wymaga podłoża o kwaśnym odczynie pH 5,5-6,5. Warto zatem przed przekopaniem rabaty dodać nieodkwaszonego torfu wysokiego.

Sadzimy do gruntu

Aby zabezpieczyć cebule przed wykopaniem przez nornice, można uprawiać je w plastikowych ażurowych koszykach lub zakopywanych w ziemi skrzynkach. Dodatkowo latem, wyjmując cebule wraz z pojemnikiem, będziemy mieli pewność, że żadna z nich nie pozostała w ziemi.

Głębokość sadzenia cebul zależy od ich wielkości. Z reguły zakopujemy je na głębokość równą dwóm-trzem ich wysokościom (w lżejszej glebie głębiej, a w cięższej płycej). Aby grządki wyglądały atrakcyjnie, zaleca się sadzenie cebul w większych skupiskach, po kilka do większego dołka. Następnie cebule przykrywamy ziemią, rozbijając jej grudy i lekko ugniatając, aby usunąć wolne przestrzenie z powietrzem wokół. W skalniaku najpierw należy usunąć wierzchnią warstwę żwiru, a następnie ponownie rozsypać go po ukończeniu sadzenia.

W kilka tygodni po posadzeniu cebul, już późną jesienią, glebę dobrze jest zasilić wieloskładnikowymi nawozami, które zostaną wykorzystane przez rośliny wczesną wiosną, zaraz po rozpoczęciu wegetacji. Aby zabezpieczyć cebule przed dużymi spadkami temperatury, w grudniu miejsce sadzenia okrywamy kilkucentymetrową warstwą suchych liści, słomy, torfu lub rozdrobnionej kory.

Sadzenie do pojemników...

...jest dosyć efektowne, bo można to robić warstwami: głębiej większe cebule, nad nimi drobne. Otrzymuje się wtedy fantastyczne kompozycje. Wiele cebul można pędzić trzymając w ciemności, aby spowodować wcześniejsze ich kwitnienie. Ważne jest, aby pojemniki miały otwór umożliwiający odpływ wody. Na dnie umieścić należy 3-centymetrową warstwę drenażu (np. żwiru), a sam pojemnik ustawić na nóżkach, co zapobiegnie gromadzeniu się wody. Aby cebule nie gniły, podłoże musi być przepuszczalne.

Metoda sadzenia cebul w doniczkach jest identyczna, jak w gruncie. Umieszczamy je na takiej samej głębokości (2-3-krotna wysokość cebuli), a jeżeli w przypadku większych cebul okaże się to niemożliwe, musimy zapewnić im pod spodem warstwę wilgotnego podłożą o grubości co najmniej 2,5 cm. Przykrycie ziemi żwirem pomoże utrzymać wilgoć i poprawi wygląd estetyczny doniczki.

Podlewanie nie jest koniecznie, dopóki podłoże nie przeschnie. Wznawiamy je, gdy rozpocznie się wzrost korzeni. Doniczki ze świeżo posadzonymi cebulami zakopujemy w ogrodzie, trzymamy w zimnym inspekcie bądź szklarni. Przenosimy do domu wczesną wiosną. Najbardziej okazale będą kwitły w pomieszczeniu chłodnym. Zbyt wysokie temperatury spowodują, że łodygi będą wybujałe, a kwiaty nietrwałe.

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium