W domach jednorodzinnych budowanych tradycyjną metodą (murowanych) najczęściej stosuje się stropy gęstożebrowe, choć można również wybrać drewniany strop belkowy. Drewniane stropy żebrowe wykonuje się w domach budowanych w systemie szkieletu drewnianego (tzw. kanadyjczykach).
Belka + pustak + beton
Zazwyczaj u jednego producenta kupujemy cały system stropowy, który składa się z belek (żeber) i pustaków stropowych. Oba elementy mogą być wykonane z różnych materiałów: ceramiki, betonu zwykłego lub lżejszego keramzytobetonu. Wybierając system stropowy warto dostosować materiał, z jakiego jest wykonany, do rodzaju pustaków czy bloczków, z jakich stawiamy dom (np. ściana z materiałów ceramicznych i strop również). Choć warto dodać, że najtańsze są systemy z keramzytobetonu i część inwestorów indywidualnych stosuje je niezależnie od rodzaju materiałów ściennych.
Belki stropowe mają rozmaitą długość i, w zależności od rodzaju systemu, układa się je w różnych odstępach. Najpopularniejszy strop z keramzytobetonu wymaga kładzenia belek co 60 cm. W powstałe przestrzenie układa się pustaki stropowe. Po wykonaniu wieńca (zbrojenie konieczne dla wzmocnienia konstrukcji ścian zewnętrznych) na całość stosuje się wylewkę betonową. Beton wypełnia szczeliny pomiędzy belkami i pustakami.
Uwaga! Nadbeton, czyli warstwa wylewki ponad pustakami stropowymi, powinna wynosić około 3-4 cm.
Jak belka, to z drewna
Stropy belkowe stosuje się najczęściej w domach drewnianych, choć można tego typu strop wykonać również w domu murowanym. Konstrukcja składa się z belek, które opiera się na ścianach. Następnie na belkach układa się podłogę z desek, najlepiej łączonych na wpust. Pomiędzy belkami stosuje się izolację z wełny mineralnej. Na pierwszej podłodze z desek, (nazywanej białą) można położyć docelową podłogę np. parkiet, panele itp. Od spodu można zastosować płyty gipsowo-kartonowe, które mogą przykryć belkowanie sufitu w całości, lub je częściowo odsłonić. Jeżeli belki mają być widoczne, warto zadbać o ich estetyczny wygląd. Ale nawet jeżeli w ostatniej chwili zmienimy zdanie, jest jeszcze ratunek. U stolarza można zamówić nakładki na belki (w kształcie litery U), choć trzeba dodać, że montaż takich nakładek może być skomplikowany. Tańsze są styropianowe imitacje belek drewnianych, które można łatwo przyciąć i zamontować samodzielnie. Wyglądają prawie jak... prawdziwe.
Żebrowe czyli lekkie
Stosowane właściwie wyłącznie w domach budowanych w systemie szkieletu drewnianego. Konstrukcja to gęsto rozstawione żebra i poszycie. Żebra najczęściej wykonywane są z drewnianych lub drewniano-stalowych dwuteowników albo z bali grubości 4-5 cm i wysokości dostosowanej do obciążeń i wielkości stropu (zwykle 20-28 cm). Żebra są usztywniane kratowaniem z desek lub taśm stalowych. Poszycie stropu, które przymocowuje się od góry, wykonuje się z płyt OSB. Od spodu montuje się sufit z płyt gipsowo-kartonowych. Konstrukcję stropu wypełnia się wełną mineralną.
Można również połączyć strop belkowy z żebrowym. Wtedy żebra opierają się na belkach. Pozwala to połączyć zalety lekkiego stropu żebrowego z urodą drewnianych belek sufitowych.