Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

3 grudnia 2024 r.
16:49

Nowe rezerwaty przyrody w Lubelskiem. Będzie ich jeszcze więcej

Autor: Zdjęcie autora oprac. JS
(fot. DW/archiwum)

Od środy w Polsce będą 53 nowe rezerwaty przyrody, spośród nich 3 powstaną w Lubelskiem, w trzech różnych powiatach. To odsłona akcji „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Celem inicjatywy jest uczczenie jubileuszu 100-lecia poprzez objęcie ochroną najcenniejszych fragmentów Lasów Państwowych i powiększenie sieci rezerwatów przyrody. Są to pierwsze rezerwaty tworzone na terenie województwa lubelskiego w ramach tej akcji. Aktualnie trwają prace nad kolejnymi projektami rezerwatów, których utworzenie nastąpi w przyszłym roku – informuje Cezary Wierzchoń, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

O nowe rezerwaty w naszym województwie wnioskowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Formalnie powstaną 4 grudnia. Co to za rejony?

Rezerwat przyrody „Kurhany-Namule”

Rezerwat przyrody „Kurhany-Namule” położony jest na terenie gminy Krasnystaw, w powiecie krasnostawskim. Jego powierzchnia wynosi 1,51 ha. Całość gruntów rezerwatu należy do Skarbu Państwa i jest administrowana przez Nadleśnictwo Krasnystaw, podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Celem ochrony rezerwatu „Kurhany-Namule” jest zachowanie stanowiska archeologicznego, które stanowi cmentarzysko kurhanowe datowane na okres wczesnego średniowiecza. Rezerwat obejmuje fragment lasu z cmentarzyskiem kurhanowym.

Tworzy je pięćdziesiąt kopców ziemnych o okrągłym lub owalnym obrysie, usytuowanych na wyniesieniu w sposób uporządkowany na osi wschód-zachód. Cmentarzysko zostało odkryte podczas badań powierzchniowych Archeologicznego Zdjęcia Polski w 1981 r. W 1983 r. przeprowadzono archeologiczne badania wykopaliskowe trzech kopców, które w pełni potwierdziły sepulkralny charakter stanowiska. Odkryto wówczas przepalone fragmenty kości ludzkich pod nasypami kurhanów. Na podstawie licznych materiałów ceramicznych ustalono chronologię stanowiska na okres wczesnego średniowiecza (od VII do X w.). Stanowisko zostało również wpisane do rejestru zabytków.

Rezerwat przyrody „Las Ochoża” im. Marka Kellera

Rezerwat przyrody „Las Ochoża” jest położony na terenie gminy Wyryki w powiecie włodawskim. Jego powierzchnia wynosi 192,91 ha. Całość gruntów rezerwatu należy do Skarbu Państwa i jest administrowana przez Nadleśnictwo Włodawa, podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Celem rezerwatu przyrody „Las Ochoża” imienia Marka Kellera jest zachowanie zbiorowisk leśnych – olsów i grądów. Rezerwat obejmuje łęgi jesionowo-olszowe i olsy porzeczkowe oraz nieco wyżej położone niewielkie wyspy grądów. Kluczowym gatunkiem w rezerwacie jest olsza czarna, co wskazuje na występowanie charakterystycznych warunków wilgotnościowych, które sprzyjają bioróżnorodności i unikalności tego terenu. Na obszarze planowanego rezerwatu można zaobserwować wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadkich i zagrożonych.

Magazynowanie wody występujące na terenie planowanego rezerwatu jest kluczowym procesem, który ma istotne znaczenie dla funkcjonowania tego środowiska naturalnego. Retencja wody w tym ekosystemie pomaga w łagodzeniu ekstremalnych zjawisk klimatycznych, takich jak intensywne opady czy długotrwałe susze. Przyczynia się to do stabilizacji lokalnego mikroklimatu. Na niewielkim wzniesieniu terenu w centrum planowanego rezerwatu znajduje się udokumentowane stanowisko archeologiczne z wczesnośredniowiecznym grodziskiem.

Rezerwat przyrody ,,Las Ochoża'' imienia Marka Kellera położony jest w granicach obszaru Natura 2000 Uroczysko Mosty-Zahajki PLB060014. Przedmiotowy rezerwat, po uzyskaniu zgody rodziny, nazwano imieniem doktora Marka Kellera - osoby zasłużonej dla ochrony przyrody tego terenu i współautora dokumentacji do utworzenia niniejszej formy ochrony. Będzie to służyło uczczeniu pamięci o nim, jako wybitnym ornitologu, orędowniku ochrony przyrody, badaczu Lasów Sobiborskich, długoletnim i bardzo cenionym wykładowcy i wychowawcy młodzieży akademickiej.

Rezerwat przyrody „Sosnowiec”

Rezerwat przyrody „Sosnowiec” zlokalizowany na terenie gminy Milejów w powiecie łęczyńskim. Jego powierzchnia wynosi 70,52 ha. Całość gruntów rezerwatu należy do Skarbu Państwa i jest administrowana przez Nadleśnictwo Świdnik, podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Celem ochrony rezerwatu przyrody „Sosnowiec” jest zachowanie cennych zbiorowisk leśnych i nieleśnych stanowiących miejsca bytowania chrząszczy saproksylicznych należących do rzadkości faunistycznych.

Rezerwat „Sosnowiec” leży na terasie zalewowej Wieprza. Rzeka w sąsiedztwie rezerwatu jest nieuregulowana, a jej koryto ma charakter naturalny. W samym rezerwacie sieć wodną stanowią liczne zastoiska wodne, pozostałości starorzecza Wieprza oraz rowy melioracyjne. Występują tutaj zbiorowiska leśne takie jak: łęgi wierzbowe z klasy Salicetea purpureae, łęgi olszowe i jesionowe z klasy Querco-Fagetea, bory mieszane świeże z klasy Vaccinio-Piceetea, lasy mieszane świeże, lasy świeże z klasy Querco-Fagetea i nieleśne zbiorowiska wodne z klas: Lemnetea, Potametea oraz szuwarowe z klasy Phragmitetea.

Znaczne nagromadzenie w rezerwacie tzw. "martwego drewna" tworzy dobre warunki do rozwoju zgrupowań chrząszczy saproksylicznych tj. Scaphisoma boreale, Euplectus decipiens, Corticaria alleni, Aeletes atomarius, Microrhagus lepidus, Dromaeolus barnabita, Dirrhagofarsus attenuatus określanych jako rzadkości faunistyczne i gatunki reliktowe lasów pierwotnych. Rezerwat „Sosnowiec” położony jest w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Środkowego Wieprza PLH060005. Ponadto rezerwat znajduje się na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.

Jak się dowiadujemy, są to pierwsze rezerwaty tworzone na terenie województwa lubelskiego w ramach akcji. Trwają prace nad kolejnymi projektami, których utworzenie nastąpi w przyszłym roku.

Link sponsorowany:

Poszukujesz organizację odzysku opakowań? Sprawdź stronę ekocykl.org

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium