Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

15 czerwca 2022 r.
20:31

Rolnik na zmianę z żoną pilnuje pola. I tak to nic nie daje

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
(fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Kruki wyjadają rolnikom kukurydzę. – W ciągu godziny potrafią zniszczyć hektar uprawy– żali się Marek Sawczuk, rolnik i radny z gminy Biała Podlaska. Do końca nie ma skutecznej metody walki z ptactwem. RDOŚ może jedynie pozwolić na płoszenie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ten problem Marek Sawczuk zasygnalizował na ostatniej sesji rady.

– To się powtarza od kilku lat i staje się coraz bardziej uciążliwe, szczególnie przy obecnych kosztach i drożyźnie – tłumaczy Sawczuk (PSL), który jest też sołtysem Kaliłowa pod Białą Podlaską. – Coś musimy z tym zrobić, bo dojdzie do tego, że siatką będziemy musieli grodzić swoje pola – przyznaje.

On sam zasiał kukurydzę na początku maja. – Po kilku dniach, gdy ona zaczyna kiełkować, pole robi się czarne od kruków. W ciągu godziny, ptaki potrafią wydłubać nawet hektar. Ja z żoną próbowaliśmy na zmianę pilnować i odstraszać, ale to i tak nie pomogło, bo część uprawy straciłem – skarży się radny.

Z podobnym problemem zmagają się też inni rolnicy z pobliskich wsi. – To ptactwo w ostatnim czasie bardzo się rozmnożyło. Przypuszczam, że to przez zakład zagospodarowania odpadów, który znajduje się blisko Kaliłowa. Tam mają stołówkę. Drzewa w okolicy są wręcz oblepione przez kruki. I to nie są małe kawki, to ogromne ptaszyska – tłumaczy.

Na sesji apelował do władz gminy o interwencję. – Do końca nie wiem, gdzie składać pisma, czy do ochrony środowiska, czy do administracji rządowej. I czy możliwe jest odszkodowanie? Bo póki co nie ma metody na te kruki, a to jest tragedia – rozkłada ręce Sawczuk.

Teraz kruki, wcześniej bobry

Wójt Wiesław Panasiuk (PSL) zna sprawę, ale propozycji rozwiązań problemu na razie nie podaje. – Na najbliższą sesję zaprosimy specjalistów z ochrony środowiska. Wystąpimy też z pismem, aby zasygnalizować kwestie niszczonych upraw – deklaruje. – Zresztą sam, na własne oczy widziałam, jak kruki wyjadają kukurydzę. Nie wiem, co fachowcy wymyślą, ale na pewno zaprosimy ich na sesję –podkreśla Panasiuk. Przypomina też, że wcześniej rolnicy narzekali na bobry. – Przerabialiśmy to i wówczas, pomimo że bobry są pod ochroną, wystąpiliśmy o odstrzał i dostaliśmy pozytywną odpowiedź o możliwości odstrzału 200 bobrów na naszym terenie – zaznacza wójt.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, odszkodowania mogą być wypłacone rolnikom z budżetu państwa, gdy szkody zostały wyrządzone przez bobry, rysie, wilki, żubry lub niedźwiedzie. O ptakach nie ma tam mowy.

– Spośród krukowatych największe spustoszenia powodują gawrony i kawki, bo poruszają się dużymi stadami – przyznaje Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony środowiska w Lublinie. – A jeśli w ogóle chodzi o ptactwo, to jeszcze większe szkody mogą wyrządzić żurawie, które są sprytniejsze. Żyją w terenach podmokłych i szybko mogą ogołocić uprawy – zauważa Duklewski.

RDOŚ może jedynie wydać zezwolenia na płoszenie ptaków. – Muszą być jednak spełnione określone warunki. Płoszenie nie może oddziaływać negatywnie na inne dzikie gatunki zwierząt– podkreśla rzecznik. Przy tej metodzie stosuje się płoszenie akustyczne armatką, która ma dźwięk jak petarda. – Można też wykorzystać dźwięki przypominające drapieżniki, ale ptaki szybko się do tego przyzwyczajają. Inne wyjście to metoda sokolnicza, ale chyba najbardziej kosztowna – przypuszcza Duklewski.

W sprawie ptaków niszczących uprawy w Ministerstwie Klimatu interweniowała m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych. W odpowiedzi resort wyjaśnił, że drogą do uzyskania odszkodowania za powstałe w wyniku żerowania ptaków szkody może być powództwo cywilne. „Szacowanie szkód jest trudne, gdyż stada ptaków często się przemieszczają, a ponadto ciężko podać dokładnie gatunek” – stwierdziło ministerstwo.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Motor Lublin - Cracovia (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Cracovia. Początek spotkania o godz. 17.30.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

Padwa zmierzy się z niewygodnym rywalem

Padwa Zamość w niedzielę podejmie Nielbę Wągrowiec

W spotkaniu 23. kolejki KPR Padwa Zamość zagra z Nielbą Wągrowiec. Początek niedzielnego meczu o godzinie 17.

Zdjęcie ilustracyjne
ZDJĘCIA

66-latka z gminy Jabłoń padła ofiarą internetowych oszustów. Napisała do niej "znajoma"

Kobieta, działając pod wpływem emocji i uśpionej czujności, uwierzyła w fałszywą wiadomość o rzekomej wygranej w konkursie znanej sieci handlowej. Poniżej publikujemy zapis jej rozmowy z oszustami.

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Motor Lublin cały czas prowadzi rozmowy z zawodnikami na temat pozostania w klubie. Ostatnio portal weszlo.com informował za to, że Widzew Łódź jest zainteresowany sprowadzeniem Samuela Mraza.

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium