Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

7 września 2022 r.
8:58

Nowa spalarnia odpadów w Lubelskiem. Jest zielone światło do budowy

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie daje zielone światło kraśnickiemu Zakładowi Odzysku Energii, który przeciwnicy określają wprost spalarnią śmieci. Inwestor z wydanego przez RDOŚ uzgodnienia jest zadowolony, w przeciwieństwie do tych, którzy nie chcą by w mieście taka inwestycja powstała

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poinformowaliśmy już strony postępowania, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uzgodniła realizację przedsięwzięcia na określonych warunkach. Stronami są: inwestor, właściciele sąsiednich działek oraz dwie organizacje proekologiczne – przekazuje Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza. – To już wszystkie opinie i uzgodnienia, które do nas wpłynęły. Obecnie analizujemy dokument z RDOŚ, jest on dość obszerny i szczegółowy.

– To jest bardzo dobra informacja – komentuje uzgodnienie RDOŚ w Lublinie Wojciech Wojtaszek, członek zarządu spółki Eko Energia Kraśnik, która chce uruchomić w Kraśniku Zakład Odzysku Energii. – Jest to dość obszerny dokument i co ważne zgodny z przedstawioną przez nas analizą, czyli raportem oddziaływania na środowisko dla planowanego zakładu. Uzgodnienie RDOŚ jest trzecim dokumentem wystawionym ws. budowy ZOE, obok opinii Wód Polskich i sanepidu. Są to już wszystkie dokumenty wymagane do wydania decyzji środowiskowej przez Urząd Miasta Kraśnik.

I dodaje: – Oczywiście: jesteśmy dobrej myśli. Zakład Odzysku Energii jest inwestycją nowoczesną, bezpieczną i korzystną finansowo dla mieszkańców, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Pojawiła się bowiem możliwość zbudowania instalacji nie opalanej węglem, którego może zabraknąć i który jest coraz droższy. Do ogrzania miasta wykorzystywane będzie bowiem alternatywne paliwo z odpadów, które sami wytwarzamy.

Planowany Zakład Odzysku Energii ma pełnić bowiem funkcję elektrociepłowni, w której produkowane będą energia elektryczna i ciepło wytwarzane w wyniku procesu termicznego przekształcania frakcji energetycznych odpadów komunalnych pre-RDF.

– Wydane przez RDOŚ uzgodnienie dotyczące budowy spalarni śmieci w Kraśniku to bardzo zła wiadomość dla mieszkańców miasta i okolic – ocenia miejska radna Iwona Włodarczyk (Wspólny Kraśnik). – Pomysł budowy spalarni jest niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia. Od początku planowanej inwestycji śledzę dokumenty, artykuły wydawane przez różne państwowe instytucje, ale i organizacje ekologiczne. Budzi wątpliwości już samo podprogowe założenie inwestora, żeby kraśnicka spalarnia spalała 2,9 Mg/h, bo przy założeniu >3 ton na godzinę, taka spalania musiałaby spełniać bardziej wyśrubowane normy środowiskowe.

Zdaniem radnej pojawia się „mnóstwo innych wątpliwości i pytań”.

– Między innymi jak inwestor zabezpieczy nas przed samozapłonem gromadzonych śmieci (zapas na 3-5dni)? Co w sytuacji awarii spalarni (wtedy toksyczne substancje bez kontroli przedostają się do powietrza)? – pyta radna. – Kto i w jaki sposób odbierze toksyczny żużel i pył (powstały po spalaniu)? Kto odbierze toksyczne ścieki powstałe po gaszeniu żużla, bo przecież oczyszczalnia ścieków działająca przy FŁT ich nie chce. Takich zagrożeń jest przecież mnóstwo. Mam nadzieję, że RDOŚ solidnie i uczciwie pochylił się na tymi problemami i nie podjął decyzji pod presją polityczną. Musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że nie ma bezpiecznych i nieemitujących spalarni.

Procedura w Urzędzie Miasta trwa. Planowane są kolejne konsultacje z mieszkańcami.

– Teraz dysponujemy większą liczbą dokumentów i opinii niż na początku roku, więc z pewnością zostanie przeprowadzona kolejna procedura udziału społeczeństwa w postępowaniu, bowiem dla burmistrza Wojciecha Wilka ważne są także opinie samych mieszkańców – zapowiada Daniel Niedziałek. – Jednak niewykluczone, że powoła on jeszcze biegłego eksperta w tej sprawie. To będzie oznaczało, że decyzję burmistrz podejmie w przyszłym roku.

Niedziałek dodaje, że „burmistrz wyda decyzję w ramach prowadzonego postępowania środowiskowego, kierując się zdrowiem mieszkańców”. – Co wielokrotnie podkreślał – akcentuje Niedziałek. – Warto też nadmienić, że burmistrz skierował pismo do firm Ekoland i Veolia Wschód z pytaniami dotyczącymi wpływu planowanej inwestycji na ewentualną obniżkę opłat za odpady komunalne oraz ceny energii cieplnej i prosi w nim o precyzyjną odpowiedź. Musimy pamiętać, że chodzi tu o zakład odzysku energii, która ma produkować ciepło dla mieszkańców i ten czynnik ekonomiczny coraz bardziej interesuje kraśniczan. Niemniej w postępowaniu kierujemy się kwestią wpływu inwestycji na środowisko naturalne i zdrowie mieszkańców.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium