Obecność Polski w Unii Europejskiej dała nam dużo. Także w sferze nauki. Rozmawiali o tym na międzynarodowej konferencji organizowanej przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Na wieczór zaplanowany jest koncert znanej gwiazdy.
Lublin stał się centrum międzynarodowej dyskusji o nauce, współpracy i europejskiej integracji. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II we współpracy z Miastem Lublin zorganizował konferencję "Razem dla Europy, Razem dla Nauki".
Jednym z głównych tematów konferencji był program Erasmus +, który od lat pozwala studentom z Polski oraz zagranicy uczyć się w krajach partnerskich.
– Projekt Erasmus+ oraz wcześniej działający Sokrates określam jako trampolinę do poznania Europy przez wielu młodych Polaków. Program zachęca do współpracy na polu edukacji, nauki, wymiany kulturowej, wolności myśli i poglądów – mówiła podczas rozpoczęcia prorektor ds. studentów i umiędzynarodowienia, dr hab. Beata Piskorska.
Wśród panelistów znaleźli się specjaliści z różnych zakątków Europy, ale również studenci biorący udział w programie naukowym Erasmus +. Podczas wydarzenia wspólnie podpisano Listę Dobrych Praktyk, które pozwolą nauce pełnić rolę integratora we wspólnej Europie. Wśród nich znalazły się m.in: zwiększanie mobilności akademickiej i wymiany międzynarodowej, wspieranie aktywności obywatelskiej studentów, promowanie różnorodności i integracji, czy wspieranie młodych liderów.
Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski przypomniał, jak ważna w rozwijaniu akademickości Lublina jest integracja społeczna.
- Jakość budowania kompetencji i ilość narzędzi zmieniła się w sposób oczywisty. Dziś w Lublinie studiują ludzie z całego świata, bo rozumiemy, że tylko wtedy jesteśmy w stanie się rozwijać, jeśli mamy szansę spotykać się z odmiennym punktem widzenia, innymi kulturami i innym podejściem – powiedział Krzysztof Komorski.
Podczas konferencji zaprezentowany został film dokumentalny „From Lublin to Dublin - 20 years of Erasmus Programme”, zrealizowany w Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL, w reżyserii Damiana Bieńka.
– Dokument to historie ludzi, którzy na przestrzeni 20 lat przeżyli przygodę z programem Erasmus - jako studenci i jako pracownicy. Dzięki wymianom odkryli nowe kultury i mogli w praktyce uczyć się języków obcych – mówi Monika Stojowska, zastępczyni rzecznika prasowego KUL.
Na sam koniec odbędzie się koncert Michała Szczygła i cieszącego się coraz większą popularnością zespołu 21 Gram. Początek o godzinie 19 w Filharmonii Lubelskiej. Wydarzenie jest bezpłatne, jednak obowiązują bezpłatne wejściówki.