Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 października 2024 r.
7:47

Akademicki Lublin. Studenci, uczelnie i nowe wyzwania

0 A A
(fot. KN)

Po wakacyjnej przerwie studenci tłumnie wrócili do Lublina. Za nimi rekrutacja i wybór mieszkania. Przed nimi nauka, ewentualna praca i czas dla siebie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod względem liczby studentów, Lublin znajduje się wśród największych ośrodków akademickich w kraju, ale ustępuje takim miastom jak Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań. W stolicy naszego województwa kształci się ponad 60 tysięcy żaków na 11 uczelniach – zarówno państwowych jak i prywatnych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku akademickim wiodącymi ośrodkami akademickimi pod względem liczby studentów w mieście były:

  • Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej (27,0% ogółu studentów miasta Lublin),
  • Lubelska Akademia WSEI (14,0%),
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (12,9%),
  • Uniwersytet Medyczny (12,0%),
  • Politechnika Lubelska (11,8%),
  • Uniwersytet Przyrodniczy (11,1%).

Studenci i pracownicy

A jak sytuacja wygląda teraz? Na UMCS-ie kształci się ok. 18 tys. osób, wliczając w to doktorantów i uczestników studiów podyplomowych. Naukę w murach uczelni rozpoczyna ponad 7500 żaków, w tym 800 obcokrajowców z 46 krajów. Uniwersytet ma 158 profesorów, 398 naukowców z tytułem profesora uczelnianego, a także 686 doktorów i 1500 nauczycieli akademickich.

KUL w swoich murach zgromadził ok. 9000 studentów. Na 1. roku chęć podjęcia nauki zadeklarowało 3200 osób. 10 % tej liczby stanowią studenci z zagranicy.

Uniwersytet Medyczny w tym roku w swoje mury przyjął 6900 studentów, a w tym 900 obcokrajowców. 173 osoby ma tutaj tytuł profesora, 250 pracuje jako profesor uczelni.

Na Politechnice Lubelskiej do akademickich ławek zasiadło 7300 studentów, w tym 850 obcokrajowców. To aż o 600 osób więcej w stosunku do ubiegłego roku. Kadra profesorska liczy tutaj 162 osoby.

UP może pochwalić się wzrostem studentów o 200 osób. Studiuje tu 6600 żaków, w tym 270 z zagranicy. Zajęcia w murach uczelni prowadzi ponad 500 pracowników naukowych.

Popularne kierunki

A jakie kierunki studenci najchętniej wybierają? Popularnością cieszą się dyscypliny związane ze zdrowiem i opieką społeczna, biznesem, administracją i prawem, a także budownictwem, branżą techniczną i przemysłową. W rozpoczynającym się roku akademickim rekordy popularności na UMCS-ie biło prawo, psychologia i anglistyka. Z kolei na Uniwersytecie Medycznym kandydaci walczyli niezmiennie o indeksy na kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny, czy pielęgniarstwo.  Informatyka, budownictwo oraz finanse i rachunkowość to natomiast top trójka na Politechnice Lubelskiej. 

Mieszkanie, czy akademik?

Jeśli status studenta jest już zagwarantowany, to trzeba pomyśleć, gdzie się ulokować. Zwłaszcza gdy jest się studentem przyjezdnym, a takich w Lublinie nie brakuje. Według danych US w Lublinie działa 36 domów studenckich, które oferowały blisko 9 tysięcy miejsc.

Opłaty za akademiki wahają się od 550 do 750 zł w pokojach dwuosobowych. Za wynajem jedynki trzeba zapłacić ok. 1200 złotych – te ceny miały pozostać na niezmienionym poziomie.  Z domów studenckich korzysta ok. 8% wszystkich studentów. Pozostali przyjezdni decydują się na wynajem stancji. Ceny za pokój w Lublinie zaczynają się od 700-800 zł – tu również wiele zależy od standardu i lokalizacji.

– Czasami między stancją a akademikiem nie ma większej różnicy. Wiem, co mówię, ponieważ mieszkałam w jednym jak i drugim miejscu – mówi studentka Magda. – Są tacy, którzy narzekają na stan domów studenckich, ale podobne problemy są w mieszkaniach – tam też może być brud i nie zawsze ugodowi współlokatorzy. Warto się wcześniej rozejrzeć i rozważyć, która opcja będzie bardziej korzystna – mówi.

Praca popłaca

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Warszawski Instytut Bankowości, wydatki studentów rosną – a największym niezmiennie okazuje się właśnie opłata za czynsz i wynajem. Mimo to studenci uważają, że ich sytuacja finansowa w ostatnim roku uległa poprawie. Zmieniło się również ich podejście do oszczędzania, teraz niemal każdy chce mieć swoje pieniądze, a służy temu dodatkowa praca. Przykładem na to jest Zuzia, studentka psychologii, którą na co dzień można spotkać w Chatka Cafe przy ulicy Radziszewskiego.

– Ciężko wszystko pogodzić, dlatego warto szukać pracy, w której można się dogadać z właścicielami i innymi pracownikami. U nas pracują głównie młodzi ludzie, którzy współpracują ze sobą i rozumieją swoje potrzeby. Wtedy jest dużo łatwiej – mówi Zuzia, która pochodzi spod Lublina, ale ze względu na dojazdy przeprowadziła się do miasta. – Od początku było dla mnie ważne, żeby znaleźć pracę i się w miarę samodzielnie utrzymywać. Oczywiście wsparcie rodziców jest nieocenione, ale chciałam ich odciążyć i mieć swoje pieniądze.

Właściciel Chatki Cafe, w której pracuje Zuzia, podkreśla, że ta kawiarnia to specyficzne miejsce, od dawna kojarzone z akademickością. W związku z tym zatrudniani są tu sami studenci.

- Chcemy, aby oni stworzyli tu taką przyjazną atmosferę dla innych studentów. Sam byłem studentem i korzystałem z tego miejsca, po latach podjęliśmy decyzję o reaktywacji – oczywiście zgodnie z linią UMCS-u. Chcemy kontynuować tradycję spotykania się przy kawie, czy wspólnym posiłku. Czasy pandemiczne tak naprawdę przyzwyczaiły studentów do izolacji, do siedzenia przed komputerem. My teraz o nich walczymy – mówi Krzysztof Wiśniewski, właściciel lokalu.

A jak nie praca, to chociaż stypendium socjalne, którego minimalne stawki zaczynają się od tysiąca złotych na miesiąc i są uzależnione od dochodów w rodzinie.

Czas studenckiego życia

Nauka, praca i względna stabilizacja to jedno, ale czym byłby ten okres bez studenckiego życia? Dużym przywilejem dla młodych jest status studenta, a także posiadanie legitymacji. Wszyscy jej posiadacze do 26 roku życia mogą liczyć m.in. na 51% zniżki w komunikacji zbiorowej. Doktoranci takie przywileje posiadają o 9 lat dłużej. Oprócz tego znaczące ulgi oferują rozmaite instytucje kultury, w tym kina, muzea, czy teatry. Zniżki studenckie są również popularne na siłowniach, czy basenach.

– Właśnie się obroniłam – mówi Wiktoria, studentka UMCS, którą spotkaliśmy w okolicach uczelni. – Z jednej strony czuję ogromną radość i ulgę, z drugiej ogromny sentyment i żałobę po legitymacji studenckiej. Teraz wszystko będzie inaczej – zauważa ze smutkiem, choć jednocześnie planuje korzystać z Karty Absolwenta. To co prawda mniejsze możliwości, ale nadal szereg ulg i zniżek m.in. w lubelskich restauracjach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zrobiłeś już swój świąteczny stroik?
ZDJĘCIA
galeria

Zrobiłeś już swój świąteczny stroik?

Przygotowania do świąt nie muszą kojarzyć się tylko z ciągłym gotowaniem i bieganiem. Można też przygotowywać własnoręczne piękne ozdoby na choinkę.

Bez zderzaka, na felgach i z promilami – nocny rajd ekspresówką

Bez zderzaka, na felgach i z promilami – nocny rajd ekspresówką

Kierowca tłumaczył, że wystrzeliła mu opona. W rzeczywistości był kompletnie pijany.

Jakub Banaszek - prezydent Chełma

Chełm w 2025 roku: rekordowy budżet, zmiany w oświacie i "wystrzałowy" Sylwester

Budżet na 2025 rok, opłaty za gospodarkę odpadami komunalnymi, zmiany w chełmskiej oświacie, a także impreza sylwestrowa współorganizowana z telewizją Republika – to tematy, które dominowały podczas dzisiejszej konferencji prezydenta Chełma. Co jeszcze przyniesie nowy rok w tym mieście?

Nowoczesne technologie trafiły do lubelskich szkół
galeria

Nowoczesne technologie trafiły do lubelskich szkół

Laboratoria informatyczne, urządzenia firewall, czy punkty dostępowe. To tylko niektóre rzeczy, które trafiły do szkół średnich w ramach pilotażu.

Spotkanie opłatkowe u wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego
galeria

Spotkanie opłatkowe u wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe, w którym udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, instytucji państwowych, organizacji pozarządowych, świata nauki i oświaty oraz środowisk mundurowych. Wydarzenie stało się okazją do podsumowania roku oraz złożenia sobie życzeń świątecznych i noworocznych.

Pijani rodzice pogryźli policjantów. Ich dzieci zostały zabrane

Pijani rodzice pogryźli policjantów. Ich dzieci zostały zabrane

Ukrainiec z promilami wiózł w wózku 11-miesięczne dziecko. Gdy zainterweniowali mundurowi, zaatakował ich wraz z żoną.

Polegli weterani zostali uhonorowani muralem. Abrams pokazał twarz
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria
film

Polegli weterani zostali uhonorowani muralem. Abrams pokazał twarz

„Pugnamus Usque Ad Finem”, czyli „Walczymy do końca”, to zawołanie 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, które znalazło się na muralu odsłoniętym dzisiaj (20 grudnia), z okazji Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Mural powstał na jednym z budynków w jednostce 19 LBZ przy ulicy Herberta w Lublinie. Przy tej okazji zaprezentowano wystawę sprzętu wojskowego. Gwiazdą ekspozycji był czołg M1 Abrams z 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy, wchodzącego  w skład lubelskiej brygady.

Paweł Golański (Motor Lublin): Jak zobaczyłem akademię, to otworzyłem szeroko oczy i powiedziałem wow

Paweł Golański (Motor Lublin): Jak zobaczyłem akademię, to otworzyłem szeroko oczy i powiedziałem wow

Rozmowa z Pawłem Golańskim, dyrektorem sportowym Motoru Lublin

Taki asystent to duże wsparcie osoby z niepełnosprawnościami. Wkrótce nabór wniosków

Taki asystent to duże wsparcie osoby z niepełnosprawnościami. Wkrótce nabór wniosków

Lublin ponownie realizuje program asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością. Usługa, dedykowana mieszkańcom posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, obejmuje wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, prowadzeniu gospodarstwa domowego, a także towarzyszenie w dojazdach czy aktywnościach społecznych.

ChKS Chełm zamierza powiększyć punktowy dorobek

ChKS Chełm o PZL Leonardo Avia Świdnik poszukają punktów na wyjazdach

W weekend zespoły z naszego regionu wystąpią na terenie rywali. Będzie to ostatnia kolejka pierwszej rundy.

koncepcja ubezpieczenia

Ubezpieczenie rodziców na wypadek śmieci w UK — najważniejsze informacje

Na rynku brytyjskim dostępnych jest wiele rodzajów ubezpieczeń. Osoby mieszkające w UK mogą wykupić polisę na wypadek śmierci rodzica, która stanowi ważny element wsparcia w chwili utraty bliskiej osoby.

Icemania zaprasza na nocną jazdę. Gdzie jeszcze w regionie działają lodowiska?

Icemania zaprasza na nocną jazdę. Gdzie jeszcze w regionie działają lodowiska?

Mówi się, że zimą nie da się uprawiać żadnego sportu. To nieprawda. Są przecież lodowiska.

Zmiany organizacji ruchu w centrum miasta mają obowiązywać aż do marca

Spore zmiany w centrum miasta. Przez jarmark i lodowisko

Od godziny 6 rano w sobotę (21 grudnia) aż do początku marca mają obowiązywać zmiany w organizacji ruchu w centrum Krasnegostawu. Powód? Zaplanowany na jutro Jarmark Świąteczny i zlokalizowanie na rynku lodowiska.

Przed świętami na drogach będzie więcej policyjnych kontroli

Przed świętami na drogach będzie więcej policyjnych kontroli

W związku z wyjazdami świątecznymi na drogach w całym kraju ruszą w weekend wzmożone kontrole policji. Policjanci będą sprawdzać m.in. trzeźwość kierujących i czy nie przekraczają oni obowiązujących prędkości.

PGE Dystrybucja zakończyła modernizację stacji 220/110/15 kV Zamość
film

PGE Dystrybucja zakończyła modernizację stacji 220/110/15 kV Zamość

Zamojski oddział PGE Dystrybucja ukończył realizację projektu pn. „Modernizacja stacji 220/110/15 kV Zamość”, którego efektem jest podniesienie stabilności dostaw energii elektrycznej, ale także zwiększenie potencjału przyłączania OZE do sieci dystrybucyjnej. Koszt inwestycji wyniósł niespełna 48 mln zł, z czego ponad 27,5 mln zł pokryła dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty