Zbyt szczelne okna mogą spowodować powstawanie paru negatywnych zjawisk, m.in. skraplanie się właśnie pary wodnej na chłodnych powierzchniach szyb albo ściany, czy też niewystarczającą wymianę powietrza w pomieszczeniach. Zjawisko to nasila się szczególnie w okresie zimowym, kiedy ściany i okna są bardzo zimne.
Najniższa temperatura występuje na ścianach zewnętrznych, ścianach zasłoniętych meblami i na klifach okiennych. W tych miejscach może pojawić się wilgoć, a po pewnym czasie może nawet rozwinąć się grzyb pleśniowy. Uciążliwe jest też skraplanie się na szybach okiennych pary wodnej, która w niekorzystnych warunkach może na przykład kapać z okien połaciowych albo zamarzać.
Żeby zapobiec tym niepożądanym zjawiskom koniecznie trzeba zapewnić odpowiedni dopływ świeżego i suchego powietrza. Z tych względów niektórzy producenci nowoczesnych okien wyposażyli je w specjalne mikroszczeliny, które zapewniają odpowiednią wymianę powietrza czy też w dodatkowe okucia pozwalające na większe uchylenie okna, jak w przypadku mikroszczeliny.
Można także stosować specjalne nawiewniki montowane w szybie. Wycina się wówczas specjalnej wielkości otwór i po prostu wstawia w to miejsce uszczelniony nawiewnik.