W Radawcu Dużym na terenie lotniska sportowego, pomimo ulewnego deszczu odbyły się Dożynki Wojewódzkie 2022. Wydarzenie rozpoczął korowód dożynkowy, w którym zostały przedstawione wieńce dożynkowe z całego województwa.
– W tym roku zostało zgłoszonych 27 wieńców, zostaną oceniane w dwóch kategoriach: wieńce tradycyjne i wieńce współczesne. Pokazywane tu wieńce wygrały już w konkursach powiatowych. Tradycyjny wieniec ma nawiązywać do kształtu koła - korony, współczesne zaś powinny być związane ze żniwami, z pracą na roli czy życiem na wsi – mówi Mariola Tymochowicz z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS i Muzeum Narodowego w Lublinie. – Ważny jest dobór roślin i zbóż, które uprawiane są na Lubelszczyźnie, dopuszczalne są kwiaty dostępne w ogrodach, łąkach oraz warzywa i owoce – dodaje Tymochowicz.
- Przyjechałyśmy na Dożynki Wojewódzkie modląc się o pogodę do św. Piotra, dając nawet na tacę, ale najwidoczniej za słabo. Jesteśmy jednak dzielne na tym deszczu – mówi Barbara Kisiel, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Annopolu. I kontynuuje: – Mamy wieniec w postaci Marysi przybranej w świąteczną szatę, z koszem pełnym owoców i warzyw oraz ziół. Marysia niesie owoc swojej pracy. Wieniec robiłyśmy od 2 sierpnia, w pięć osób. Był pracochłonny z racji tego, że jest bardzo detaliczny. Mamy nadzieję, że jury dostrzeże piękno naszego wieńca.
Po przywitaniu gości odbyła się uroczysta Msza Święta celebrowana przez abp. Stanisława Budzika. Następnie rozpoczęła się obrzędowa część wydarzenia.
Dla Lubelszczyzny Święto plonów ma ogromne znaczenie. To czas spotkań nie tylko rolników, którzy zakończyli swoją pracę, ale również możliwość spotkania się wielu miłośników lokalnej kuchni. Na licznych stoiskach koła gospodyń wiejskich pokazały specjały z całego województwa, nie zabrakło wyrobów mięsnych, pierogów, ciast oraz nalewek, a wszystko to od lokalnych dostawców.
– Prezentujemy dziś nie tylko wyjątkowy wieniec, ale również swojskie wędliny i wyroby, ciasta, a wśród nich pleśniak, drożdżowe, sernik, szarlotka, oraz stefanka – mówi Maria Suszek z Koła Gospodyń Wiejskich Potowianki, Gmina Baranów. I dodaje z uśmiechem: – Nie zabrakło również naleweczki z własnej produkcji, a być może znajdzie się też odrobina „księżycówki”.
Dożynki to nie tylko biesiada, ale również liczne prezentacje, kiermasze, wystawy oraz koncerty. W tym roku na radawieckim lotnisku zagrali Cookies Band, Dejw, Dawid Kwiatkowski i Wilki.