Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

26 lutego 2020 r.
9:17

Dron pomoże rolnikom w Lubelskiem. Ułatwi zarządzanie pastwiskiem

Cel: stworzenie prototypu drona wyposażonego w urządzenia telemetryczne i mobilną aplikację komputerową, która ułatwi zarządzanie pastwiskiem. Tak, by pasza mogłaby być optymalnie wykorzystywana przez bydło. Badania w terenie w ramach unijnego projektu, na czele których stoi Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaczną się już w kwietniu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W Lubelskiem mamy pewien problem z żywieniem bydła. Zwierzęta te są karmione przede wszystkim w oborach. Jedzą głównie kukurydzę. W niewielkim procencie jest to pasza z użytków zielonych. Wszystko przez to, że ponad połowa łąk i pastwisk w Polsce jest zdegradowanych, przez co mało krów jest na nich wypasanych. Powodem jest to, że rolnicy nie potrafią z nich korzystać, popełniają błędy. My tę sytuację chcemy zmienić. Chcemy poprawić produkcyjność tych pastwisk, dając nowoczesne narzędzia – mówi dr inż. Dariusz Krzywiec z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, który odpowiada za unijny projekt Grupy Operacyjnej LODRON.

To nie jedyne rolnicze zagadnienie, którym pracownicy LODR w Końskowoli, przy współpracy z firmą Actra i Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB w Puławach, będą się zajmować.

– Kolejnym elementem naszego projektu jest przygotowanie sposobu oceny szkół łowieckich przy wykorzystaniu drona i urządzeń, które ten dron będzie przenosił – dodaje Dariusz Krzywiec.

Członkowie konsorcjum (LODR i Actra), którzy będą wspólnie pracować przy tym projekcie, mają stworzyć specjalną aplikację, dzięki której będzie możliwy monitoring pastwisk, ale też całościowy ogląd – z góry – w czym pomoże dron – na obszar objęty szkodami łowieckich na danym terenie.

– W przypadku szkód łowieckich wyrządzanych przez dzikie zwierzęta, przede wszystkim przez dziki skupiamy się na dwóch uprawach – kukurydzy i podobnie jak w przypadku żywienia bydła – użytkach zielonych – zaznacza koordynator projektu.

Projekt jest na wstępnym etapie realizacji. – Kompletujemy części do drona. Będziemy kupować m.in. kamery multispektralne, a także specjalny laser - Lidar. Do prowadzenia badań naziemnych będziemy używać herbometru. Jest to urządzenie do mierzenia runi stosowane w krajach Europy Zachodniej m.in. w Wielkiej Brytanii i Irlandii, tam, gdzie kwitnie gospodarka pastwiskowa – mówi Dariusz Krzywiec.

Badania w terenie ruszą w kwietniu. – W przypadku pastwisk będą prowadzone w czterech lokalizacjach – u nas, w Końskowoli, a także w gospodarstwach prowadzonych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie w Sosnowicy oraz przez IUNG, gdzie jest prowadzony wypas – w Grabowie, i Werbkowicach – wylicza Dariusz Krzywiec.

Projekt będzie realizowany przez 2 lata. – Przez ten czas będziemy badać plon, określać powierzchnię i skład botaniczny oblatywać dronem z kamerami. Ruń będziemy ważyć, mierzyć różnymi metodami, aby uzyskać algorytm – równanie, które pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie: Jaki w danej chwili jest plon? – mówi koordynator projektu. – Plon zmienia się w ciągu roku, dlatego przez dwa sezony będziemy go badać w polskich warunkach.

O innowacjach na konferencji

22 kwietnia br. Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i Puławskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, organizują konferencję „Lubelskie Forum Innowacji w rolnictwie i branży rolno-spożywczej”. Podczas wydarzenia będzie możliwość do dyskusji.

– Do wymiany doświadczeń, wiedzy i informacji o kierunkach zmian w produkcji rolniczej oraz konkretnych przykładach innowacyjnych rozwiązaniach w branży rolno-spożywczej. Forum ma służyć także nawiązaniu ściślejszej współpracy rolników oraz firm i instytucji pracujących na rzecz rolnictwa – Grupa Azoty, KOWR, ARiMR, CDR Brwinów, LODR w Końskowoli – zapowiada Waldemar Banach, zastępca dyrektora ds. rozwoju doradztwa LODR w Końskowoli.

Konferencja odbędzie się w Puławach, w siedzibie PPNT.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

81-latek zaginął w lesie w gminie Biłgoraj. W poszukiwaniach pomógł dron państwa Odrzywolskich. Komendant policji wyróżnił ich za taką postawę.

Wilfredo Leon dwóch złych spotkań nie gra, opinie po meczu Bogdanka LUK – JSW Jastrzębski Węgiel
galeria

Wilfredo Leon dwóch złych spotkań nie gra, opinie po meczu Bogdanka LUK – JSW Jastrzębski Węgiel

Wielkie emocje w hali Globus. Bogdanka LUK Lublin w środę mogła awansować do finału PlusLigi. Niestety, JSW Jastrzębski Węgiel wyrównał stan rywalizacji na 1:1, po wygranej 3:1. Jak spotkanie oceniają zawodnicy obu ekip?

Petycję wraz z koncepcją i podpisami komitet złożył w środę w ratuszu

Mają swoją koncepcję tunelu i ponad 2 tysiące podpisów. Co zrobi ratusz?

Urzędnicy organizują kolejne spotkanie w sprawie tunelu pod torami. Tymczasem komitet założony przez radnych PiS zebrał ponad 2 tys. podpisów mieszkańców pod alternatywną lokalizacją inwestycji przy ulicy Długiej.

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium