Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 sierpnia 2022 r.
10:23

Dzisiaj startuje Re:tradycja, czyli Jarmark Jagielloński po nowemu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 1 A A
Koncert Re:tradycja 2021
Koncert Re:tradycja 2021 (fot. Maciej Kaczanowski)

Koncerty, zabawy i stoiska rzemieślników będą wypełniać lubelskie Stare Miasto od dziś do niedzieli włącznie. Tyle potrwa festiwal Re:tradycja, czyli impreza, która wykluła się z Jarmarku Jagiellońskiego i zarazem go wchłonęła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przez kilkanaście lat w połowie sierpnia na Starym Mieście instalowały się kramy Jarmarku Jagiellońskiego. Od 2016 r. częścią jarmarku był koncert Re:tradycja, w którym znani polscy artyści występowali wspólnie z mistrzami muzyki ludowej. W tym roku jest odwrotnie: mamy festiwal pod nazwą Re:tradycja i handlową część zwaną nadal Jarmarkiem Jagiellońskim.

– Muzyka jest jedną z głównych osi programowych festiwalu – mówi Karolina Waszczuk, dyrektorka festiwalu. – Na tegoroczne koncerty zaprosimy na scenę główną festiwalu, która będzie zlokalizowana na Błoniach pod Zamkiem a także do bazyliki ojców dominikanów, którzy każdego roku goszczą nas z muzycznym wydarzeniem.

Główny koncert

Muzyczne atrakcje zaczną się od koncertu, który daje nazwę całemu festiwalowi. Wydarzenie rozpocznie się w piątek o godz. 20.

– Artyści zabiorą nas do świata muzyki tradycyjnej Polski, Ukrainy i Białorusi. Usłyszymy pieśni religijne, obrzędowe, melodie taneczne – zapowiada Waszczuk. – Każda kolejna pieśń doda coś do poprzednich utworów, wchodząc ze sobą w dialog, rozwijając jakieś tematy muzyczne lub tekstowe.

Merytorycznym opracowaniem koncertu zajęła się Maniucha Bikont.

– Do współpracy zaprosiła artystki z Polski, Ukrainy i Białorusi: Tetianę Sopiłkę, która wystąpi wraz z córkami: Anną i Marią Zaczykiewicz, Nastię Niakrasawą, Darię Butskaję, Julitę Charytoniuk i Wierę Niczyporuk, mistrzynię śpiewu tradycyjnego z Polaska – wylicza dyrektorka festiwalu. – W koncercie weźmie udział Męski Zespół Muzyki Cerkierwnej Katapetasma z Łukaszem Hajduczenią na czele. Natomiast za współczesną muzyczną stronę projektu odpowiada Bartosz Weber, który zaprosił do współpracy multiinstrumentalistów: Miłosza Pękalę, Michała Fetlera i Wojciecha Traczyka.

Zobacz: Warsztaty i plac zabaw na Jarmarku Jagiellońskim 2021

Re:tradycja - Muzyczne atrakcje

W piątek o godz. 21.30 scenę na Błoniach przejmie ukraińskie trio US Orchestra, którego nazwa nawiązuje do zespołów, jakie mniej więcej sto lat temu zakładali w Stanach Zjednoczonych ukraińscy emigranci. Muzycy sięgają chętnie po to, co stworzyła pod koniec XIX wieku kapela z miejscowości Dykańka, która opracowywała walce pisane oryginalnie dla całych orkiestr dętych. Podobno na ich koncertach trudno powstrzymać się od tańca.

W sobotę o godz. 19.30 na głównej scenie wystąpi zespół Zawierucha ze skrzypcową muzyką ludową z centralnej Polski.

W znacznie dalszą podróż zabierze gości druga z grup występujących na tym koncercie: fiński zespół Pauanne, który będzie czarować nie tylko repertuarem nasyconym niechrześcijańską tradycją fińskiej muzyki ludowej, ale też instrumentarium: skrzypce, organy Hammonda i perkusja.

Sobotnim deserem muzycznym będzie potańcówka, która ma się rozpocząć na Błoniach obok Zamku o godz. 22.30. Do tańca będą przygrywać kapele wiejskie oraz zespoły składające się z uczniów tradycyjnych muzyków. Całość zacznie się występem Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, zagra też Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego, Kapela Odloty oraz Kapela Napięcie.

Muzyczna niedziela zacznie się już o godz. 14.  O tej porze w bazylice dominikanów przy Złotej 9 swój akustyczny występ zacznie norwersko-szwedzkie trio Ævestaden.

– Usłyszymy połączenia psalmów tradycyjnych i współczesnych kompozycji stworzonych przez muzyków – zapowiada Waszczuk. – Multiinstrumentaliści inspirują się muzyką tradycyjną, poszukując własnej ścieżki w muzyce współczesnej.

O godzinie 15 można się znaleźć w okolicy Wieży Trynitarskiej, z której w cztery strony świata będzie grać Joszko Broda. To wydarzenie towarzyszące festiwalowi.

Kolejny duży koncert na Błoniach pod Zamkiem rozpocznie się w niedzielę o godz. 19.30. Na scenie pojawią się dwa zespoły.

Pierwszym z nich będzie Light in Babylon, który zabierze widzów na muzyczną wyprawę do Bliskiego Wschodu.

– Z niezwykłą energią łączy muzyczne tradycje Stambułu jak i sefardyjskiej społeczności żydowskiej – opowiada dyrektorka festiwalu. Drugą grupą będzie Fanfara Station łącząca instrumenty dęte z północnoafrykańską sekcją rytmiczną i elektroniką. – To trio muzyków, które zabierze nas w muzyczno-taneczny trans muzyki migrującej wokół basenu morza Śródziemnego i kultury północnoafrykańskiej.

Kapela Napięcie (fot. Materiały prasowe)

Re:tradycja - Kramy z cudeńkami

W tym roku stoiska handlowe Jarmarku Jagiellońskiego mają działać wyłącznie w sobotę i niedzielę. Na Starym Mieście można się spodziewać około 140 twórców ludowych z Polski, Ukrainy, Słowacji i Litwy.

– Naszym tegorocznym tematem przewodnim jest tradycyjna biżuteria i ozdoby. Dlatego wszystkim tych, którzy są ciekawi, czym przyozdabiali swoje stroje nasi przodkowie, polecam festiwalowy spacer po ulicy Grodzkiej oraz wokół Trybunału Koronnego, ponieważ tam głównie zlokalizowane będą stoiska, które opowiedzą nam o tym temacie – mówi Agata Turczyn z Warsztatów Kultury odpowiedzialnych za koordynację jarmarku.

Wśród twórców mających sprzedawać swoje wyroby będzie Wiktoria Andrasz z Ukrainy, na której stoisku wśród wielu cacek będzie można znaleźć biżuterię z koralików. Również z Ukrainy przyjedzie Liubow Rozputniak wytwarzająca swoją biżuterię m.in. z ceramiki i naturalnych kamieni.

Żelazo, miedź, brąz i mosiądz oraz szkło i bursztyn to materiały, po które sięga litewska artystka Audronė Latėnienė. Z kolei wełna jest jednym z tworzyw dla Edyty Cieślik-Mroczek inspirującej się kulturą ludową regionu opoczyńskiego. Dla odmiany w miedzi rozkochał się Jozef Sikora ze Słowacji, który zaczął już w podstawówce, gdy robił z drutu pierścionki dla koleżanek z klasy. Artystów, którzy przyjadą do nas z biżuterią można wyliczać jeszcze długo.

– Oczywiście jarmark to nie tylko biżuteria, ale też wiele innych dziedzin tradycyjnego rzemiosła – zastrzega Turczyn. Na stoiskach znajdziemy również rozmaite czapki, torby, misy, lalki, zabawki, lampy, świeczniki i wiele innych produktów.

Re:tradycja - dla najmłodszych

W tym roku dzieci będą mogły się zapoznać z dawnymi instrumentami muzycznymi i dawnymi drewnianymi zabawkami oraz muzyką ludową. Wszystko to połączy Kapela Odloty w swoim spektaklu, który pokaże dwukrotnie: dzisiaj o godz. 18 na patio Warsztatów Kultury przy Grodzkiej 7 oraz w sobotę o godz. 11 na parterze galerii handlowej VIVO!, a w obu tych miejscach mają rozbrzmiewać polki, oberki i inne melodie, ze szczególnym uwzględnieniem tych z Wielkopolski, bo właśnie stamtąd pochodzi kapela.

Przez całą sobotę i niedzielę ma działać festiwalowe „Podwórko” na Błoniach obok Zamku (będzie czynne od godz. 11 do 18). To miejsce, w którym będzie można sobie przypomnieć dawne gry: w kapsle, w gumę oraz pchełki.

Będą też klockowe puzzle, kurki na pochylni oraz instrumenty muzyczne, w tym diabelskie skrzypce. Do tańca ma przygrywać Dziecięcy Zespół „Oreli”, który przyjedzie do nas z Kijowa. Na Błoniach obecna ma być ukraińskojęzyczna animatorka.

W sobotę można się wybrać z dzieckiem na spektakl „Igraszki z Dropsem”, który przywiezie do nas Wędrowny Teatr Lalek MAŁE MI. Gdy dzieci będą przeżywać akcję spektaklu, rodzice będą mogli podziwiać piękne lalki. Spektakl ma być pokazany wyłącznie raz, o godz. 18, na patio Warsztatów Kultury przy Grodzkiej 7.

W niedzielę patio Warsztatów Kultury będzie sceną spektaklu „O Kogutku, co umiał działać do skutku” (początek o godz. 16). Teatr Echa wziął na warsztat starą, polską baśń o dzielnym i upartym kogutku.

Wszystkie wspomniane atrakcje są bezpłatne. Oczywiście poza towarem na straganach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera
Dęblin

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzuem Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures.

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście.

La vida loca. Co za impreza!
foto
galeria

La vida loca. Co za impreza!

Co to była za impreza! El Cubano odleciało. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm
ZDJĘCIA

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm

Otylia Swim Tour, czyli cykl zawodów dla dzieci w sobotę zawitał do Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie. Z jedyną, polską mistrzynią olimpijską ćwiczyło ponad sto dzieci. Trzeba dodać, że utytułowaną pływaczkę przywitał efektowny mural z jej podobizną.

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium