Uczniowie klas ósmych mają coraz mniej czasu na wybranie szkoły, w której zaczną naukę już we wrześniu. Czym się kierować w wyborze?
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja do 21 czerwca (z wyjątkiem m.in. szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, do których wnioski można składać tylko do końca maja).
Od 25 czerwca do 14 lipca uczniowie będą musieli uzupełnić wnioski o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Terminy i dokumenty
Listy kandydatów zakwalifikowanych zostaną ogłoszone 22 lipca, a przyjętych: 2 sierpnia. Żeby zostać przyjętym do szkoły osoby zakwalifikowane złożyć będą musiały (od 23 do 30 lipca) potwierdzenie woli przyjęcia, czyli oryginał świadectwa ukończenia szkoły.
W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego.
Trzy propozycje
A jaką szkołę wybrać? – Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z trudniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Ważne jest, aby wybory państwa dzieci były odpowiedzialne, aby przy podejmowaniu decyzji uwzględnić możliwości, zainteresowania, predyspozycje oraz przeanalizować kryteria wyboru poszczególnych typów szkół – podkreśla Iwona Lipiec, doradca zawodowy w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie oraz konsultant ds. doradztwa zawodowego w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Przygotowaną przez nią prezentację „Kryteria wyboru szkoły ponadpodstawowej z perspektywy rodzica/opiekuna” pt: Wspieram, nie wybieram 2021 można zobaczyć na stronie internetowej Lubelskiego Kuratorium Oświaty.
A uczniowie do wyboru mają trzy propozycje:
• 4-letnie Liceum Ogólnokształcące, po którym muszą kontynuować naukę na studiach lub w szkole policealnej,
• 5-letnie Technikum z opcją późniejszego podjęcia studiów, nauki w szkole policealnej ale i podjęcia pracy zawodowej
• 3-letnią Branżową Szkołę I stopnia, po której można pracować ale i uczyć się w Branżowej Szkoła II stopnia lub w drugiej klasie Liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych. Wybierając ścieżkę nauki możliwe jest zdalnie matury i pójście na studia.
Iwona Lipiec radzi, by osoby wybierające naukę w liceach zastanowiły się nad wyborem profilu klasy ze względu na swoje zainteresowania oraz plany związane z dalszą edukacją.
Jeśli wiedzą już na jakie studia będą próbowały się dostać powinny sobie odpowiedzieć na pytanie ,,Czy wybrane przedmioty rozszerzone uwzględniane są podczas rekrutacji na wybrane kierunki?”
– Młody człowiek przed wyborem technikum powinien poznać czynności zawodowe w wybranym zawodzie, specyfikę pracy, informacje na temat kwalifikacji w zawodzie oraz perspektywy na rynku pracy – podkreśla Iwona Lipiec. – W przypadku wyboru szkoły branżowej ważna jest analiza oferty edukacyjnej wybranych szkół pod kątem wybranego zawodu, poznanie czynności zawodowych w wybranym zawodzie oraz sprawdzenie możliwości zatrudnienia w danym zawodzie.