Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

30 czerwca 2015 r.
16:38

Darmowe owoce, warzywa i soki dla szkół. Ostatnia chwila na zgłoszenie

0 0 A A
W kończącym się roku szkolnym z programu skorzystało 53 054 najmłodszych uczniów szkół podstawowych (fot. Maciej Kaczanowski)
W kończącym się roku szkolnym z programu skorzystało 53 054 najmłodszych uczniów szkół podstawowych (fot. Maciej Kaczanowski)

Do 3 lipca szkoły, które chcą brać udział w programie „Owoce i warzywa w szkole”, powinny zgłosić swój udział do Agencji Rynku Rolnego. W kończącym się roku szkolnym darmowe owoce, warzywa i soki otrzymywali uczniowie od zerówek do klasy III w blisko 760 szkołach podstawowych w Lubelskiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z roku na rok program „Owoce i warzywa w szkole” cieszy się coraz większą popularnością. – W 2010 roku, kiedy program ruszał, szkół biorących w nim udział mieliśmy w regionie 357, później 618, 630… zaś w roku szkolnym 2014/2015 było ich już 759 – wylicza Adam Rychliczek, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Lublinie. – W kończącym się roku szkolnym z programu skorzystało 53 054 najmłodszych uczniów szkół podstawowych – począwszy od zerówki do klasy trzeciej. Wydaliśmy na to około 2 milionów złotych.

W ramach programu dzieci otrzymają nieodpłatnie zarówno owoce – jabłka, gruszki, truskawki i borówki amerykańskie jak też warzywa – kalarepę, marchew, paprykę słodką, pomidorki i rzodkiewkę. Do tego są też soki owocowe albo owocowo-warzywne. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. Taki zestaw dzieci dostają co najmniej 2 razy i nie więcej niż 3 razy w tygodniu przez 10 wybranych tygodni w semestrze.

W programie uczestniczy w sumie 80 procent szkół podstawowych funkcjonujących w województwie lubelskim.

– Największe, 90-procentowe zainteresowanie szkół tym programem jest w powiatach bialskim i krasnostawskim – dodaje dyrektor Rychliczek. – Najmniejsze w powiatach kraśnickim i opolskim – na poziomie 65 procent, ale to pewnie dlatego, że te regiony mają owoców pod dostatkiem.
Program jest finansowany ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej – 88 proc. – i środków z krajowego budżetu – 12 procent. Zaś całkowity budżet programu w roku szkolnym 2015/2016 wynosi ok. 20,5 mln euro (ok. 87,8 mln zł).

– Jeśli chodzi o Polskę to mamy trzeci pod względem wielkości budżet. Wyprzedzają nas tylko Włosi i Niemcy – mówi dyrektor Rychliczek.

Nowe rozdanie

Trwa nabór do nowej edycji programu, która w tym roku rozpocznie się nieco wcześniej. Pierwsze owoce i warzywa uczniowie otrzymają już 21 września. Szkoły, które chcą uczestniczyć w programie, mają czas na zgłoszenie do 3 lipca.

– Program będzie wyglądał tak samo jak w tym roku – zapowiada dyrektor ARR w Lublinie. – Jeśli uczestników będzie więcej, to będzie trochę mniej porcji.

Program, który działa od kilku lat, ma celu wyrabianie wśród dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. Dlatego też poza dostawą owoców i warzyw jak też soków do szkół ARR prowadzi też akcję edukacyjną – W tym roku w Lubelskiem planujemy zorganizować 20 warsztatów kulinarnych w najbardziej aktywnych szkołach – zapowiada dyrektor Rychliczek. – Będziemy uczyć przygotowania prostych posiłków i sałatek. Będziemy mówić też o ich walorach odżywczych. Zaś do czterech wybranych stołówek zaprosimy dietetyków, aby podpowiedzieli, jak urozmaicić jadłospis.

Pozostałe informacje

Migranci atakują polskich żołnierzy i pograniczników

Polski żołnierz ranny na granicy w stanie śmierci klinicznej

Żołnierz raniony nożem na granicy z Białorusią jest w stanie śmierci klinicznej – podaje RMF 24. Rannego mundurowego przetransportowano helikopterem z Hajnówki do Warszawy.

Tomasz Celej (z piłką), to lider Matematyki

Czas na finał rozgrywek LNBA. Matematyka czy Patobasket?

W finale rozgrywek LNBA zmierzą się Matematyka oraz Patobasket. Każdy z tych zespołów rozegrał w tym sezonie 16 spotkań. Większość z nich udało się im wygrać, co doprowadziło ich do wielkiego finału LNBA.

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Już za miesiąc startują „Wakacje z WOT”. Chętnych, by spędzić urlop na poligonie nie brakuje, dlatego 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej uruchomiła dodatkowy – trzeci termin szkolenia podstawowego. Są jeszcze wolne miejsca.

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Choć Hetman Zamość ma w tym sezonie do rozegrania jeszcze dwa mecze w „najciekawszej lidze świata” jego działacze już myślą o przyszłości w wyższej klasie rozgrywkowej i dokonali dwóch wzmocnień składu

To już trzynasta edycja sezonu Lublin. Aby wziąć udział wystarczy skorzystać z usługi jednego z partnerów i zebrać wystarczającą liczbę naklejek, które wymienimy na nagrody.

Gadżety za naklejki. Zagrasz z miastem?

Miasto po raz kolejny rusza z Sezonem Lublin. Za naklejki będzie można dostać gadżety.

Tomasz Fulara podczas prezentacji autobusu napędzanego wodorem

Lublin. Nowy wiceprezydent Tomasz Fulara

Od 15 czerwca Tomasz Fulara, dotychczasowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie zasiądzie w fotelu zastępcy prezydenta Krzysztofa Żuka. Kim jest wiceprezydent, który odpowiadać będzie w ratuszu za inwestycje i rozwój miasta?

zdjęcie ilustracyjne

Żołnierze zakuci w kajdanki. Szef MON: Zatrzymanie bulwersuje

Prokuratura oskarżyła dwóch żołnierzy o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. Użyli oni broni wobec uzbrojonej w niebezpieczne narzędzia grupy migrantów. - Jeśli chodzi o zatrzymanie, bo to jest coś, co bulwersuje i mnie i opinię publiczną- stwierdził szef MON.

zdjęcie ilustracyjne

Oni badają rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja ma zbadać rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce. Jej pracami kieruje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk.

Ognisko ASF.  Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

Ognisko ASF. Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.

Delegatura Kuratorium Oświaty w Zamościu przy ul. Lwowskiej

Dyrektor kuratorium poszukiwany. Nieźle płacą

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie się do konkursu. Kuratorium Oświaty w Lublinie szuka dyrektora dla swojej delegatury w Zamościu.

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

W ciągu ostatnich lat polskie sądy zajmowały się dziesiątkami tysięcy spraw dotyczących tzw. frankowiczów przeciwko bankom. Liczba ta stale rośnie dzięki korzystnym wyrokom TSUE czy Sądu Najwyższego. Do walki zachęcają też kolejne wygrane sprawy. Jak wygląda obecna sytuacja prawna frankowiczów i czy rzeczywiście są oni na coraz lepszej pozycji do odzyskania swoich pieniędzy?

Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w obecnym składzie (od lewej): Bartłomiej Świtała, Andrzej Szarlip, Beata Strzałka, Tomasz Rogala, Jan Małysza
Biłgoraj

O jednego za dużo? Wojewoda bada skład zarządu powiatu

Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu. Tych etatowych na obecną kadencję w powiecie biłgorajskim wybrano dwóch. I to wzbudziło zaniepokojenie służb wojewody lubelskiego.

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Odpowiednia izolacja domu jest niezwykle istotna. To od niej zależy wygoda codziennego życia, zdrowie, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie domowników. Dla maksymalnego komfortu konieczne jest zapewnienie zarówno izolacji akustycznej, jak i termicznej. Obecnie popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu jest wełna mineralna.

Przewodnik po korzyściach z używania okularów Blue Block podczas długich godzin przy ekranie.

Przewodnik po korzyściach z używania okularów Blue Block podczas długich godzin przy ekranie.

Długotrwałe patrzenie w ekran komputera czy smartfona jest wyjątkowo męczące dla naszych oczu. W dzisiejszym świecie, gdzie praca i rozrywka coraz częściej opierają się na technologii, ochrona wzroku jest niezwykle istotna. Okulary z filtrem Blue Block mogą być kluczem do zmniejszenia obciążenia oczu i poprawy ogólnego samopoczucia podczas wielu godzin spędzanych przed ekranami. Podpowiadamy, jakie korzyści płyną z ich użytkowania.

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Wybór odpowiednich sprzętów AGD do domu jest niezwykle waży dla komfortu i efektywności. Nowoczesne urządzenia nie tylko ułatwiają życie, ale również pozwalają oszczędzić czas i energię. Jakie sprzęty AGD warto mieć w swoim domu, aby cieszyć się wygodą i funkcjonalnością na co dzień? Które urządzenia będą niezbędne w każdym domu, a które dodatkowo podniosą komfort użytkowania? Jakie pralki, lodówki, zmywarki oraz roboty kuchenne warto wybierać?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium