386 tysięcy uczniów z Lubelszczyzny rozpoczęło wczoraj nowy rok szkolny. Rok z nową podstawą programową dla części klas, obowiązkową matematyką na maturze i sześciolatkami w szkole.
– Rok w „zerówce” to strata czasu – uważa Marzena Siczek z Lublina, która wysłała wczoraj swojego sześcioletniego syna do szkoły. – Kacper świetnie radził sobie w przedszkolu, nieźle potrafi już pisać i liczyć. Lepiej, żeby to rozwijał, a nie zaczynał od początku.
Nauka liczenia przyda się maturzystom, którzy (po wielu latach przerwy) będą musieli obowiązkowo przystąpić do egzaminu z matematyki. – Jak pech to pech. Musiało paść akurat na nas – śmieje się Bartosz Najewski, licealista z Puław. – A tak poważnie, to w maju nie będzie do śmiechu. Dla wielu osób „matma” to czarna magia.
Jasne są za to zasady udziału szkół w kolejnej, IV edycji, programu społecznego „Szkoła bez przemocy”, który właśnie rusza. – Zapraszamy wszystkie szkoły – zachęca Jarosław Hermann, koordynator „Sbp”. – Należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie internetowej www.szkolabezprzemocy.pl, który będzie dostępny od jutra. Termin zgłaszania mija 15 października.
W tym roku znowu będziemy wybierać Wychowawcę Roku i zorganizujemy Dzień Szkoły bez Przemocy. Ale będzie też mnóstwo nowości, związanych przede wszystkim z główną ideą tegorocznej edycji – wolontariatem.
O wszystkim tym będziemy na bieżąco informować na łamach Dziennika Wschodniego. Szczegółowe informacje można też znaleźć na stronie internetowej www.szkolabezprzemocy.pl.
Program „Szkoła bez przemocy” prowadzą dzienniki grup wydawniczych – Media Regionalne i Polskapresse wraz z Fundacją Orange. Partnerem programu jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Patronem honorowym jest prezydent RP.
NOWOŚCI TEGO ROKU
• sześciolatki po raz pierwszy mogły być wysłane do I klasy zamiast do zerówki
• nowa podstawa programowa w przedszkolach, I klasach szkół podstawowych i I klasach gimnazjów
• drugi obowiązkowy język obcy w gimnazjach
• obowiązkowa matematyka na maturze
• w zajęciach z wychowania do życia w rodzinie nie będą uczestniczyć niepełnoletni uczniowie, których rodzice zgłoszą dyrektorowi sprzeciw, ale też ci uczniowie pełnoletni, którzy sami zgłoszą sprzeciw
• nowy wf. – dwie z trzech (lub czterech godzin – w zależności od poziomu) będą prowadzone zgodnie z zainteresowaniami uczniów (lekcje tańca, gry w tenisa, koszykówki), a tylko pozostała godzina (lub dwie) będzie taka sama dla wszystkich