Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

5 czerwca 2024 r.
13:44

To była pierwsza SOS Wioska Dziecięca w Polsce. Jutro świętuje jubileusz

Autor: Zdjęcie autora Oprac. ak
Od początku istnienia Programu „SOS Rodzinie” w Biłgoraju organizacja pomogła 1540 beneficjentom, w tym 1131 dzieciom z rodzin.
Od początku istnienia Programu „SOS Rodzinie” w Biłgoraju organizacja pomogła 1540 beneficjentom, w tym 1131 dzieciom z rodzin. (fot. bilgoraj.pl)

Mija 40 lat odkąd w Polsce swoją działalność prowadzi Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. A pierwsza taka placówka powstała w Biłgoraju i to tam odbędzie się jutro jubileuszowa feta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Będzie czas na wspomnienia, podsumowania i snucie planów na przyszłość, ale przede wszystkim na zabawę i integrację.

– Na gości czekać będą występy artystyczne, liczne atrakcje, wesołe miasteczko, pokazy straży pożarnej i zajęcia artystyczne – zapowiada Paulina Górska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Obchody ma rozpocząć parada historyczna. Wezmą w niej udział dzieci, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pracownicy i przyjaciele stowarzyszenia.

Wioska SOS to poczucie bezpieczeństwa

Obecni będą też dawni wychowankowie placówki, która od początku swojej działalności pomogła już, stwarzając domy, ponad 540 dzieci i młodzieży.

– Bardzo często wracam wspomnieniami do wszystkich chwil spędzonych w Wiosce. Z perspektywy czasu widzę, że jestem przygotowany do dorosłego życia nawet lepiej niż moi rówieśnicy! Mama SOS nauczyła mnie samodzielności i miłości, a wsparcie pedagogów i psychologów pokazało mi, że jestem kompetentną i zdolną osobą. Wioska SOS oferowała mi rozwój i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niej mogłem uczyć się zawodu, rozwijać zainteresowania, brać udział w konkursach i olimpiadach. Dziś znam 3 języki obce, cieszę się własną rodziną oraz stałą pracą – wspomina Tomasz Haziak, były podopieczny placówki.

– Dzieci, które trafiają do opieki zastępczej, potrzebują przemyślanego, kompletnego planu opieki. Najważniejszym – i zarazem najtrudniejszym – zadaniem, jest zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa, wsparcia specjalistycznego i miłości rodziców SOS, które umożliwią im wejście w dorosłość z takimi samymi zasobami i poczuciem sprawczości, jak ich wychowani w rodzinach biologicznych rówieśnicy – dodaje Marian Łosiewicz, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Biłgoraj.

Historia wioski

Decyzja o budowie pierwszej SOS Wioski Dziecięcej w Polsce zapadła w 1974 roku. Powstała na terenie historycznym, w miejscu objętym pacyfikacją hitlerowską w hołdzie 30 tysiącom dzieci z Zamojszczyzny wywiezionych w okresie II wojny światowej do Niemiec. Pierwsze dzieci (34 w 9 rodzinach) zamieszkały tu sierpniu 1983 r. Uroczyste otwarcie z udziałem założyciela organizacji Hermanna Gmeinera odbyło się rok później, 31 maja 1984 roku.

– Przez 40 lat funkcjonowania Wioski pracę na stanowisku rodzica SOS podjęło łącznie 35 rodziców SOS. Początkowo funkcję mamy SOS pełniły tylko samotne, bezdzietne kobiety, ale od 2005 roku stowarzyszenie zatrudnia do prowadzenia rodzin SOS również małżeństwa i kobiety z własnymi dziećmi. Od 2002 funkcjonuje również placówka typu interwencyjnego „Puchatek I” oraz placówka typu specjalistyczno-terapeutycznego „Puchatek II” – dodaje Paulina Górska.

Wioska pomaga rodzinom

Od 16 lat SOS Wioska Dziecięca w Biłgoraju prowadzi również działania w ramach Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”. Jego celem jest pomoc rodzinom z wieloma problemami oraz przezwyciężenie kryzysów, które mogą skutkować odseparowaniem dzieci od ich biologicznych rodziców.

– Nasi pracownicy działają dwutorowo. Z jednej strony pracują bezpośrednio z rodzicami, np. tworzą grupy wsparcia, ułatwiają kontakt z pracodawcami, pomagają w planowaniu domowego budżetu czy organizują wsparcie psychologiczne, zdrowotne i prawne. Z drugiej strony, prowadzą świetlice SOS, gdzie dzieci mogą nie tylko odrobić lekcje, ale zjeść również ciepły posiłek, porozmawiać z zaufaną osobą czy rozwijać swoje talenty – komentuje Marta Kimak, koordynatorka Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” Biłgoraj.

Od początku istnienia Programu „SOS Rodzinie” w Biłgoraju organizacja pomogła 1540 beneficjentom, w tym 1131 dzieciom z rodzin.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium