Egzamin ósmoklasisty już w poniedziałek. Pierwsi uczniowie nowej, zreformowanej szkoły podstawowej, rozpoczną trzydniowy maraton egzaminacyjny
Przed nimi sprawdzian wiedzy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. W tle strajk nauczycieli i zacięta walka o przyjęcie do wybranej szkoły średniej.
W związku z wygaszaniem gimnazjów dwa lata temu, uczniowie szóstych klas szkół podstawowych zostali w swoich szkołach na kolejne dwa lata. Nowy system edukacji przywrócił ośmioletnią naukę zakończoną pisemnym egzaminem. Przez następne trzy lata uczniowie zmierzyć będą musieli się z trzema egzaminami. Od 2022 r. obowiązkowy będzie też dodatkowy przedmiot do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie będzie można go jednak nie zdać. Wynik będzie jednak bardzo ważny, bo brany będzie pod uwagę w rekrutacji i przełoży się na możliwość dostania się do wybranego liceum, technikum lub szkoły branżowej.
- Wszystko, co organizowane jest po raz pierwszy jest trudniejsze, bo nieznane – mówi Szymon, ósmoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Lublinie. – Zrobiłem dużo próbnych testów m.in. z języka polskiego i mam nadzieję, że dam radę. Tata mnie pociesza, że skoro egzamin jest po raz pierwszy to pytania będą łatwiejsze.
W tle egzaminu wciąż trwa strajk nauczycieli. Ubiegłotygodniowy egzamin gimnazjalistów udowodnił jednak, że testy odbywają się bez problemów. Tak ma być i tym razem.
- Mimo trwającej akcji protestacyjnej egzamin uczniów klas ósmych odbędzie się według planu. Uczniowie klas ósmych przychodzą w stroju galowym. Zabierają ze sobą ważną legitymację szkolną i dwa czarne długopisy. Przypominam również o zakazie wnoszenia do sal urządzeń elektronicznych takich jak: telefony komórkowe, tablety, dyktafony, smartwatch itp. – informuje Ewa Barszcz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie.
- Pragnę uspokoić rodziców i uczniów klas ósmych, że dołożymy wszelkich starań aby egzamin odbył się bez zakłóceń – podkreśla Marek Krukowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie. Żeby pomóc uczniom przygotować się do egzaminów niestrajkujący nauczyciele szkole przez trzy ostatnie dni prowadzili zajęcia fakultatywne.
- Strajk nauczycieli miał te plusy, że córka przez ostatni tydzień siedziała w domu i przez całe dni powtarzała – opowiada Elżbieta Majewska, mama ósmoklasistki. – Gdyby musiała chodzić do szkoły prawdopodobnie nie miałaby czasu na tak intensywną naukę. Dzięki temu mamy nadzieję, że egzamin pójdzie jej jak z nut.
Arkusze i odpowiedzi. Przecieki?
W sieci pojawiają się informacje o pewniakach i przeciekach, za które trzeba zapłacić, np. wysłać SMS-a, by dostać "arkusze" jeszcze przed egzaminem. Lepiej nie tracić na to czasu i pieniędzy. To zwykłe oszustwo. Najczęściej wysyłane są arkusze i tematy z ubiegłych lat.
Oficjalne arkusze CKE, klucze odpowiedzi i przykładowe rozwiązania będziemy publikować w poniedziałek na naszej stronie. Znajdziecie je też w naszym sewisie Edukacja.
Harmonogram:
15 kwietnia 2019 (poniedziałek)
język polski – godz. 9.00 (120 minut)
16 kwietnia 2019 (wtorek)
matematyka – godz. 9.00 (100 minut)
17 kwietnia 2019 (środa)
język obcy nowożytny – godz. 9.00 (90 minut)
Harmonogram egzaminu ósmoklasisty – termin dodatkowy:
3 czerwca 2019 (poniedziałek)
język polski – godz. 11.00
4 czerwca 2019 (wtorek)
matematyka – godz. 11.00
5 czerwca 2019
język obcy nowożytny – godz. 11.00