Szkoły podstawowe przez cały luty i marzec organizują „Dni otwartych drzwi”, podczas których pokazują się przyszłym uczniom oraz ich rodzicom z jak najlepszej strony. Chwalą się doskonale wyposażonymi klasopracowniami, wyjątkowymi nauczycieli, dużą ilością zajęciami dodatkowych, czy wcześniejszą niż „u konkurencji” nauką języków obcych
Pierwsze spotkanie z całego cyklu „Dni otwartych drzwi” odbyło się już w Szkole Podstawowej nr 43 im. Ignacego Paderewskiego w Lublinie - pod hasłem „W krainie czekolady”.
- Uczestnicy wydarzenia mieli okazję odwiedzić wiele przygotowanych specjalnie dla nich stacji rozrywkowo - naukowych, dzięki którym poznali nauczycieli uczących w szkole i naszych uczniów. Poszerzali też swoją wiedzę ucząc się w trakcie zabawy - mówi Małgorzata Rodzik, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 43 w Lublinie. - Kandydaci na uczniów zwiedzali m.in. „Fabrykę Słodkich Skarbów” i „Krainę Kakaowca”. Wykonywali „Czekoladowe pejzaże” i zdobywali „Wulkan Czekozmagań”. Nie obyło się też bez „Czekoladowych Akcji - Reakcji”.
Piłka nożna i języki
Jedno z kolejnych spotkań zaplanowano na 27 lutego w Szkole Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie. Tradycyjnie już podczas spotkania nie zabranie eksperymentów chemicznych, język z językiem angielskim i zajęć sportowych.
- W przyszłym roku szkolnym oferujemy wysoki poziom nauczania oraz możliwość rozwijania własnych zainteresowań w serdecznej atmosferze pod okiem wykwalifikowanej i przyjaznej kadry pedagogicznej - zachęca Anna Kwiatek, zastępca dyrektora SP nr 16. - Planujemy utworzenie czterech klas pierwszych oraz klasy 3 mistrzostwa sportowego z piłką nożną. Oprócz edukacji stawiamy na bezpieczeństwo i bogatą ofertę aktywności dodatkowych, np. wymiany Erasmus. Staramy się, żeby nasza szkoła była coraz ładniejsza. Nie dawno powstał nowy plac zabaw.
Do klas ogólnych i integracyjnych zaprasza Szkoła Podstawowa nr 15 w Lublinie. Przyszli uczniowie nie będą uczyli się dłużej niż do godziny 15, ale świetlica będzie otwarta jeszcze dwie godziny dłużej. W szkole pracuje surdopedagog, oligofrenopedagog i tyflopedagog oraz pedagog, psycholog i logopeda. Uczniowie mogą brać udział w zajęciach rewalidacyjnych i uczyć się aż trzech języków: niemieckiego, angielskiego i hiszpańskiego. W szkole działa wiele kółek zainteresowań, szkółka tenisa stołowego oraz chór „Tibi Papa”.
Kreatywność i zabawa
- Dzień otwarty pod hasłem „Kreatywność i zabawa to nauki podstawa” zaplanowaliśmy na marca 5 - mówi Tadeusz Szydłowski, dyrektor szkoły Podstawowej nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie. - Dzieci, które nas wtedy odwiedzą będą zdobywały różne umiejętności. Kto otrzyma ich najwięcej dostanie symboliczne nagrody.
W „10” w przyszłym roku szkolnym powstać mogą oddziały „0” oraz trzy klasy pierwsze. Oprócz nauki i zabawy dzieci uczęszczać będą mogły najprawdopodobniej na zajęcia z rytmiki. - Nie możemy tego powiedzieć jeszcze z całą pewnością, ale bardzo zależy nam żeby takie zajęcia dla najmłodszych uczniów zorganizować. Ruszyć chcemy też z całą mocą z działalnością naszego szkolnego chóru - dodaje dyrektor Szydłowski.
Ważna lokalizacja
Rekrutację do klas I, ale także IV i VII rozpocznie szkoła podstawowa nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie. Szkołę zwiedzić będzie można 19 marca. W programie: wystąpienie dyrektora szkoły, spotkania z nauczycielami połączone z konkursami tematycznymi oraz losowanie nagród dla zwycięzców konkursów.
- Informacja o naszym Dniu Otwartym znajdzie się na stronie internetowej szkoły - mówi dyrektor Barbara Wanat, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie. - Reklamujemy się jako „Szkoła w centrum miasta”, bo lokalizacja jest w naszym przypadku niezwykle ważna. Uczą się u nas nie tylko dzieci „z rejonu”, ale także wiele osób, których rodzice pracują w śródmieściu. To nie tylko mieszkańcy innych dzielnic, ale i dzieci spoza Lublina. Dlatego oprócz nacisku na bogatą ofertę edukacyjną stawiamy też na rozbudowaną opiekę świetlicową oraz dodatkowe zajęcia artystyczne, językowe, czy sportowe.
Zgłoszenia do szkół podstawowych obwodowych trwają będzie od 1 do 8 kwietnia 2020 r. Rodzice dzieci będą musieli wtedy złożyć w sekretariacie szkoły właściwej ze względu na ich miejsce zamieszkania wypełniony wniosek. Listy przyjętych zostaną wywieszone 20 kwietnia o godz. 12. Dzień później ruszy rekrutacja na wolne miejsca dla kandydatów spoza obwodu danej szkoły. Wnioski będą przyjmowane do 28 kwietnia, do godz. 14. Ale uwaga: postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca będą prowadziły tylko te szkoły, które po zapisach kandydatów zamieszkałych w obwodzie danej szkoły będą dysponowały jeszcze wolnymi miejscami. Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych nastąpi 30 kwietnia o godz. 12.
Rodzice przyjętych będą musieli potwierdzić w sekretariacie szkoły chęci podjęcia nauki w klasie I w dniach od 4 do 7 maja składając dokument „Potwierdzenia woli zapisania kandydata do szkoły”. 11 maja 2020 r., o godz. 13:00 nastąpi podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.