We wtorek maturzyści zdają maturę z języka polskiego (poziom podstawowy). Arkusze oraz odpowiedzi publikujemy na naszej stronie.
>>> Matura 2013 matematyka - odpowiedzi i arkusze
Na skróty:
Sprawdź, co było na maturze
Arkusz z języka polskiego
Terminy egzaminów
Zobacz arkusz
Pobierz arkusz
Zobacz odpowiedzi
Edukacja: Matura 2013
Podobnie jak w latach ubiegłych, geografia i biologia są najczęściej wybieranymi przedmiotami na pisemnej maturze - wybrał je mniej więcej co piąty abiturient. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski - zdawać go będzie prawie 90 proc. maturzystów. Wynika to z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, matematykę, język obcy i wybrany przedmiot (lub kilka przedmiotów - do sześciu).
Wśród języków obcych na maturze 2013 najpopularniejszy jest język angielski - wybrało go blisko 90 proc. maturzystów, czyli prawie 330 tys. Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki - zdawać go będzie 45 tys. maturzystów. Rosyjski chce zdawać 14 tys. tys. maturzystów. Francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać mniej niż jeden proc. abiturientów (odpowiednio: 2,5 tys., 1,3 tys. i 713 osób).
Maturę 2013 z geografii chce zdawać ponad 80 tys. maturzystów (21,8 proc. ogółu abiturientów), biologię - 77 tys. maturzystów (20,9 proc.), wiedzę o społeczeństwie - 54 tys. maturzystów (14,8 proc.), chemię - 47 tys. (12,8 proc.)
Pozostałe przedmioty wybrało mniej niż 10 proc. abiturientów. Swoją wiedzę z historii chce sprawdzić 21 tys. maturzystów, z fizyki z astronomią - 34 tys., z historii sztuki - 3,8 tys., z informatyki - 4,6 tys., z historii muzyki - 427 osoby, z filozofii - 690 osób, z łaciny z historią antyczną - 209 osoby, z wiedzy o tańcu - 104 osób, z kaszubskiego - 41 osób.
Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego: 233 osoby przystąpią do egzaminu z białoruskiego, 90 z ukraińskiego i 31 z litewskiego.
Maturzyści z klas dwujęzycznych będą zdawać egzaminy w językach obcych.
Wszyscy maturzyści muszą zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Egzaminy przeprowadzane będą w szkołach przez nauczycieli.
Maturę 2013 w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 365 tys. uczniów. Część pisemna egzaminu rozpoczyna się w 7 maja, potrwa do 28 maja.
Matura 2013 terminy egzaminów
Terminy egzaminów
Egzaminy pisemne będą przeprowadzane rano (początek o godz. 9.00) i po południu (początek o godz. 14.00). Po południu będą egzaminy z przedmiotów rzadziej wybieranych przez maturzystów oraz egzaminy z języków obcych zdawane na poziomie rozszerzonym.
W drugim dniu sesji egzaminacyjnej, 8 maja rano, odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu - egzamin z historii muzyki.
Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym przeprowadzony zostanie w piątek 10 maja po południu; tego samego dnia rano przeprowadzony zostanie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym.
Egzamin maturalny z języka angielskiego przeprowadzony zostanie w czwartek 9 maja, z niemieckiego - 21 maja, z rosyjskiego - 23 maja, z francuskiego - 24 maja, z hiszpańskiego - 27 maja, z włoskiego - 28 maja. Na 16 maja wyznaczono egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruski, litewski i ukraiński) oraz z języka kaszubskiego. Rano przeprowadzane będą egzaminy na poziomie podstawowym, a po południu na poziomie rozszerzonym.
13 maja będą egzaminy maturalne: z wiedzy o społeczeństwie (rano) i z filozofii (po południu), 14 maja - z chemii (rano) i z geografii (po południu), 17 maja - z biologii (rano) i z historii (po południu), 20 maja - z fizyki i astronomii (rano), z języka łacińskiego i kultury antycznej (po południu), 22 maja - z informatyki i z historii sztuki (po południu). 16 maja od rana przeprowadzane będą egzaminy z różnych przedmiotów zdawanych w językach obcych.
Matura 2013: Arkusze język polski
Arkusze
Arkusze z egzaminu maturalnego Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni po godzinie 14. Arkusze z części podstawowej i rozszerzonej z języka polskiego będą dostępne także na naszej stronie online oraz do pobrania.
Matura 2013: Odpowiedzi język polski, klucz
- Co było na maturze
"Przedwiośnie”, Baczyński, tekst popularno-naukowy - z tym musieli się zmierzyć dziś maturzyści na części podstawowej z matury z języka polskiego. Analizując "Przedwiośnie” maturzyści musieli zająć się zagadnieniem autorytetu. Musieli odpowiedzieć na pytanie, jak Żeromski przedstawił autorytet oraz jaki był stosunek bohaterów książki do niego.
Mogli też wybrać drugie zadanie dot. porównania "Gloria Victis” i "Mazowsza” Baczyńskiego. Pytania zamknięte dotyczyły tekstu popularno-naukowego m.in. o nauce, odkryciach i wpływie pracy naukowców na ludzkość.
Arkusz - Pobierz arkusz
Zobacz także: Matura 2013: POLSKI. Arkusze i odpowiedzi
Jak Wam poszło na egzaminie maturalnym z języka polskiego?. Czekamy na komentarze