Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

3 maja 2021 r.
20:39

Matura 2021 i droga do normalności. Nie wszyscy ósmoklasiści wrócą przed egzaminem do szkół

12 0 A A
Matura 2021. Zdjęcie z egzaminu próbnego
Matura 2021. Zdjęcie z egzaminu próbnego (fot. Maciej Kaczanowski)

We wtorek rozpoczynają się matury, które potrwają do 20 maja. Wcześniej, bo już 17 maja uczniowie wracają do szkół w trybie hybrydowym. Wielu z nich krytykuje to rozwiązanie, a nauczyciele… w wielu kwestiach ich popierają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Maturę w tym roku zdawać będzie u nas ok. 215 osób. To zarówno tegoroczni jak i wcześniejsi absolwenci – mówi Stanisław Stoń, dyrektor I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie.

Bo w tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpi więcej niż dotychczas maturzystów poprawiających egzaminy z lat ubiegłych. Wszystko dlatego, że ze względu na epidemię i związane z nią zdalne nauczanie egzamin będzie nieco łatwiejszy. Mniej będzie zadań. W dodatku oparte będą one nie o podstawę programową, której w całości nie udało się zrealizować, a o wymogi egzaminacyjne.

– Egzamin odbywać będzie się w oparciu o obostrzenia sanitarne. Przy wejściu nie będzie mierzenia temperatury, ale będzie dezynfekcja. Maturzyści, żeby mieć ze sobą jak najmniejszy kontakt będą wchodzić do szkoły trzema wejściami. Nie będzie też egzaminu na auli, a w kilkunastu salach – mówi Stoń.

Dziś zaczyna się też szkolny „powrót do normalności”. Zdalnie uczą się już uczniowie klas I - III szkół podstawowych. Od 17 maja do szkół w sposób hybrydowy mają wracać uczniowie starszych klas podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych. Od 31 maja wszystkie szkoły mają już działać stacjonarnie. I właśnie to jest krytykowane.

– Powrót do nauki w szkole na ostatnie niecałe dwa miesiące jest niepotrzebny i tylko zdezorientuje uczniów, którzy w tym czasie prowadzą intensywną naukę do egzaminu ósmoklasisty – czytamy w petycji „Chcemy powrotu do szkół od następnego roku szkolnego!” pod którą wczoraj do południa podpisało się już ponad 562 tys. uczniów.

– Powrót do szkół to głupota – mówi Justyna, uczennica z Lublina która podpisała się pod petycją. – Ósmoklasiści zamiast uczyć się do egzaminu będą musieli przygotowywać się bardziej intensywnie do lekcji. Nas czeka bezsensowny stres, bo przecież wrócimy do szkół jak będzie już wystawiona większość stopni. Moi rodzice boją się, że przez powrót do szkoły zachoruję tuż przed wakacjami. Dlatego i ja i oni uważają, że to niepotrzebne.

Obawy ósmoklasistów podzielają nauczyciele.

– Chociaż logistycznie będzie to trudne cieszymy się, że już wkrótce wracamy do nauki w sposób hybrydowy – mówi Małgorzata Wiślicka, dyrektor SP nr 30 w Lublinie, ale przyznaje też, że pod koniec ubiegłego tygodnia miała spotkanie z wicedyrektorami poświęcone powrotowi do szkół ósmoklasistów. – Musimy zadbać o nich w sposób szczególny żeby przed egzaminem nie rozchorowali się. Mam na myśli koronawirusa. Gdy po feriach do szkół wrócili najmłodsi uczniowie, to już tydzień później mieliśmy dwa oddziały na kwarantannie. Jeśli spotka to ósmoklasistów to nie będą mogli pisać egzaminu w pierwszym terminie.
Wiślicka podkreśla jednak, że problemem jest nie tylko koronawirus.

– Jak bardzo nie dbać o dezynfekcję to w szkołach zdarzają się przecież różne jelitówki, czy zakażenia rotowirusami. One także mogłyby pokrzyżować egzaminacyjne plany, zwłaszcza że uczniowie po blisko roku zdalnego nauczania będą na nie bardziej narażeni – uważa. – Dlatego powrót ósmoklasistów do szkół dopiero po egzaminie byłby bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Nie ma jeszcze żadnej decyzji ale rozważamy, czy zgodnie z prawem możliwe jest wprowadzenie takiego rozwiązania.

Jeśli szkoły nie wprowadzą takiego rozwiązania być może zdecydują o tym sami rodzice.

– Syna do szkoły wyślę dopiero na egzamin – mówi pani Jolanta, mama ósmoklasisty. – Zresztą nie ja jedna. Rozmawiałam z innymi mamami z klasy syna i taką decyzję podjęła już większość z nich. Przecież mówimy tylko o tygodniu nauki więc strata będzie niewielka, a egzamin jest najważniejszy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium