Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

15 września 2021 r.
11:24

Na 200 zlikwidowanych szkół w Polsce, najwięcej jest z lubelskiego

24 5 A A
Czerwiec 2021. Zakończenie roku w SP w Podzamczu (gmina Mełgiew). 31 sierpnia szkoła została zlikwidowana po 65 latach działalności
Czerwiec 2021. Zakończenie roku w SP w Podzamczu (gmina Mełgiew). 31 sierpnia szkoła została zlikwidowana po 65 latach działalności (fot. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Podzamczu)

Brakuje uczniów, ale samorządom brakuje także pieniędzy na prowadzenie szkół. Przed rozpoczęciem tego roku szkolnego w całej Polsce zlikwidowano ponad 200 placówek oświatowych. Aż 43 z nich znajdowały się na terenie województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O likwidację konkretnej szkoły czy przedszkola wnioskują samorządy lub inne organizacje będące ich organami prowadzącymi. Ostateczną decyzję podejmują jednak kuratoria oświaty. W woj. lubelskim takich wniosków w tym roku było 45. Jak informuje kuratorium, to wcale nie wynik rekordowy. – W roku szkolnym 2019/2020 zlikwidowano 71 placówek oświatowych, a dwie przekształcono w szkoły filialne – informuje Marzanna Ostrowska, dyrektor Wydział Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Zlikwidowani

Na kuratoryjnej liście zlikwidowanych przed pierwszym dzwonkiem placówek znajduje się, m.in. punkt przedszkolny w Szkole Podstawowej w Kamieniu z siedzibą w Czerniejewie, przedszkole samorządowe w Jeziorzanach, czy Technikum Przemysłu Drzewnego w Zwierzyńcu.

Najczęściej powody likwidacji wynikały z przyczyn demograficznych i znacznego zmniejszenia liczby uczniów. W blisko 30 zlikwidowanych w tym roku szkołach na Lubelszczyźnie nie uczył się już żaden uczeń.

– Jestem tu trzeci rok. Kiedy przyszłam do pracy, działające w ramach Zespołu Szkół szkoła branżowa i policealna oraz szkolne schronisko młodzieżowe nie miały już uczniów i nie był prowadzony nabór. Ich funkcjonowanie na papierze wiązało się natomiast z koniecznością prowadzenia pewnych procedur np. tworzenia co roku arkusza organizacyjnego – opowiada Kazimiera Ciupa, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Dubience. – Dlatego też byłam inicjatorką zmian i likwidacji placówek, które faktycznie nie istniały.

W ten sposób zlikwidowano też 5 techników wchodzących w skład ZSZ nr 2 w Rykach.

– Szkoły objęte likwidacją nie posiadały uczniów – mówi Małgorzata Grzechnik, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Rykach.

Ale problemem, który likwidacja szkół ma czasami rozwiązać jest też… brak pieniędzy.

– Brakuje nam ponad 2 mln zł, aby sfinansować deficyt. Już nie mamy z czego dołożyć

– Tomasz Jurkiewicz, wójt gminy Wohyń tłumaczył w styczniu powody planów likwidacji dwóch szkół podstawowych w Ossowie i Bezwoli. Nie pomógł protest nauczycieli i mieszkańców tej ostatniej miejscowości tłumaczących, że są jedną z nielicznych w Polsce szkół wielokulturowych, do której uczęszcza wiele dzieci cudzoziemców z miejscowego ośrodka. Obie placówki zostały zlikwidowane.

Likwidacja na papierze

Co ważne, likwidacja nie zawsze oznacza jednak, że szkoła… przestała istnieć.

Na liście zlikwidowanych szkół znajduje się np. aż sześć placówek z Trawnik. Ale tak naprawdę z edukacyjnej mapy zniknęły tylko trzy: liceum ogólnokształcące, LO dla dorosłych i szkoła policealna.

– Te szkoły stały puste. Przez wiele lat nie było w nich naboru – mówi Małgorzata Warszyńska, kierownik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Świdniku. – Fizycznie nic nie zmieniło się natomiast w Zespole Szkół w Trawnikach. Wciąż działa tam szkoła branżowa, Centrum Kształcenia Zawodowego i technikum. Słowo likwidacja nie jest w ich przypadku do końca adekwatne. Po prostu te placówki przyłączyły się organizacyjnie do Zespołu Szkół w Piaskach. Uczniowie uczą się jednak w tym samym miejscu. Nikt z nauczycieli nie stracił też pracy.

Zmiany podyktowane były m.in. chęcią umożliwienia placówce w Trawnikach brania udziału w projektach edukacyjnych. Jako niewielka szkoła, nie miała takiej możliwości.

Chcieli zamknąć, ale usłyszeli: nie

W dwóch przypadkach na propozycję samorządu kuratorium się nie zgodziło. Mowa o przekształceniu i zmniejszeniu liczby klas w Szkole Podstawowej św. Maksymiliana Kolbe w Pusznie Godowskim (Opole Lubelskie) oraz o Szkole Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Kolechowicach (Ostrów Lubelski), która miała zostać zlikwidowana, a w jej miejscu miała powstać szkoła filiarna. Samorządy się odwołały i ostateczną decyzję w ich sprawach podejmie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Żył lat" - tak piszą tylko na wschodzie. Cmentarne regionalizmy
cmentarze
galeria

"Żył lat" - tak piszą tylko na wschodzie. Cmentarne regionalizmy

Jak się okazuje tablice nagrobne na wschodzie Polski nieco różnią się od tych z innych regionów. Jak wynika z internetowych badań, nasza część kraju ma własny, unikatowy sposób zapisywania wieku zmarłego. Regionalizmem są również nagrobne fotografie.

Lublinianie wieczorem odwiedzają groby bliskich. Tak było przy Lipowej
zdjęcia
galeria

Lublinianie wieczorem odwiedzają groby bliskich. Tak było przy Lipowej

Mieszkańcy Lublina i okolic od rana odwiedzają dzisiaj groby bliskich. Wielu na cmentarzach pojawia się po zmroku, gdy nekropolie rozświetlają tysiące zniczy tworząc unikatowy nastrój.

Nietrzeźwy jeździł dzisiaj po Lublinie. Nie zdołał ominąć drzewa

Nietrzeźwy jeździł dzisiaj po Lublinie. Nie zdołał ominąć drzewa

Mieszkaniec Lublina za nic miał zdrowy rozsądek. Najpierw pił alkohol, a następnie wsiadł za kierownicę swojego renault. Podróż po wojewódzkim mieście 75-latek zakończył na drzewie. Pogotowie zabrało go do szpitala.

Po dwóch porażkach z rzędu piłkarze Motoru liczą w sobotę na przełamanie

Motor przedostatni raz w tym roku zagra u siebie. Pogoń Szczecin idealnym rywalem na przełamanie?

Po dwóch bardzo bolesnych porażkach do Lublina przyjedzie drużyna, która fatalnie radzi sobie na boiskach rywali. Motor w sobotę zmierzy się z Pogonią Szczecin. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17.30, a transmisję będzie można obejrzeć w Canal+ Sport 3.

Kwestują by ratować zabytkowe pomniki. "Mówiono nam, że wytrzymamy trzy lata"
Lublin
galeria

Kwestują by ratować zabytkowe pomniki. "Mówiono nam, że wytrzymamy trzy lata"

W dniach 1-3 listopada odbywa się 38. edycja kwesty na Rzecz Odnowy Zabytków Cmentarnych na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Organizatorzy mają nadzieję, że zebrane fundusze pozwolą na wyremontowanie kolejnych cennych pomników.

Lucca Guimaraes jednak nie zagra w Motorze

Motor Lublin nie zdecydował się na transfer Brazylijczyka

Podczas ostatniej przerwy reprezentacyjnej niespodziewanie na treningach Motoru Lublin pojawił się młody Brazylijczyk Lucca Guimaraes. Zawodnik z rocznika 2006 nie dołączy jednak do beniaminka PKO BP Ekstraklasy.

W zabudowanym gnał jak po autostradzie. Warszawiak zapłaci za piratowanie
na drogach

W zabudowanym gnał jak po autostradzie. Warszawiak zapłaci za piratowanie

Dzisiaj rano na drodze wojewódzkiej w Jankach mogło dojść do tragedii. Jeden z kierowców w terenie zabudowanym pędził prawie 150 km/h tnąc zakręty mimo braku widoczności. Pirata zatrzymała hrubieszowska drogówka. Mundurowi nie byli dla niego łaskawi.

Koszykarze z Lublina po pięciu meczach tego sezonu mają bilans: 2-3

Start Lublin bez sponsora tytularnego

Jeszcze w czwartek, 31 października podczas meczu z Arką Gdynia grali jako Polski Cukier Start. Od piątku, 1 listopada klub z Lublina będzie jednak występował jako Start. Czerwono-czarni poinformowali, że współpraca z Krajową Grupą Spożywczą S.A. dobiegła właśnie końca.

Wzmożony ruch przy lubelskich nekropoliach. Polacy ruszyli na groby
dużo zdjęć
galeria

Wzmożony ruch przy lubelskich nekropoliach. Polacy ruszyli na groby

Dzisiaj chrześcijanie obchodzą dzień Wszystkich Świętych. W Polsce zwyczajowo spędzamy go odwiedzając groby naszych bliskich. Przy największych negropoliach od rana panuje wzmożony ruch. Z naszym aparatem byliśmy na lubelskich cmentarzach przy ul. Lipowej oraz na Majdanku.

zdjęcie ilustracyjne
LUBLIN

W tym przedszkolu dzieci zjedzą smaczniej i zdrowiej

W Przedszkolu nr 19 w Lublinie na dzieci czekają pewne zmiany. Dzięki nim posiłki mają być zdrowsze i smaczniejsze. O zmiany poprosiły radne, a Ratusz zapowiada, że jeszcze w tym roku przedszkolaki zjedzą lepszy posiłek.

Tak bawiliście się z nami na lubelskim deptaku w Halloween
galeria

Tak bawiliście się z nami na lubelskim deptaku w Halloween

Czwartkowe popołudnie upłynęło nam pod znakiem wspólnej zabawy na lubelskim deptaku. Zabawne, pomysłowe, ale również straszne przebrania. Dobre humory i mnóstwo uśmiechu. Sprawdzajcie naszą fotogalerię i szukajcie siebie jeśli byliście, a jeśli nie, to patrzcie i żałujcie, że nie wpadliście

Lewart Lubartów czekał na zwycięstwo od 14 września

Przełamanie w Lubartowie, Lewart lepszy od Wisły II Kraków. "Postawiliśmy na solidną defensywę"

Sześć porażek z rzędu w lidze, w tym pięć za kadencji nowego trenera – Radosława Muszyńskiego. W czwartek kiepska passa Lewartu wreszcie dobiegła końca. Zespół z Lubartowa niespodziewanie pokonał u siebie rezerwy Wisły Kraków 2:1. Trzeba dodać, że to pierwsza, domowa wygrana beniaminka w sezonie 24/25.

Sebastian Rudol w tym sezonie zdobył już dwa gole

Sebastian Rudol (Motor Lublin): W piłce miarą prawdy jest efekt

Rozmowa z Sebastianem Rudolem, obrońcą Motoru Lublin

Obecnie należy zakładać, że około 100 pacjentów, głównie z rakiem płuca oraz guzami śródpiersia mogłoby skorzystać rocznie z tego typu operacji w naszym ośrodku – mówi dr hab. n. med. Paweł Rybojad z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
foto
galeria
film

Robot leczy raka płuca w lubelskim szpitalu

Najnowszej generacji robot da Vinci zoperował chorą na raka płuca pacjentkę. To pierwszy tego typu zabieg w jednym z lubelskich szpitali

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium