Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

15 września 2021 r.
11:24

Na 200 zlikwidowanych szkół w Polsce, najwięcej jest z lubelskiego

24 5 A A
Czerwiec 2021. Zakończenie roku w SP w Podzamczu (gmina Mełgiew). 31 sierpnia szkoła została zlikwidowana po 65 latach działalności
Czerwiec 2021. Zakończenie roku w SP w Podzamczu (gmina Mełgiew). 31 sierpnia szkoła została zlikwidowana po 65 latach działalności (fot. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Podzamczu)

Brakuje uczniów, ale samorządom brakuje także pieniędzy na prowadzenie szkół. Przed rozpoczęciem tego roku szkolnego w całej Polsce zlikwidowano ponad 200 placówek oświatowych. Aż 43 z nich znajdowały się na terenie województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O likwidację konkretnej szkoły czy przedszkola wnioskują samorządy lub inne organizacje będące ich organami prowadzącymi. Ostateczną decyzję podejmują jednak kuratoria oświaty. W woj. lubelskim takich wniosków w tym roku było 45. Jak informuje kuratorium, to wcale nie wynik rekordowy. – W roku szkolnym 2019/2020 zlikwidowano 71 placówek oświatowych, a dwie przekształcono w szkoły filialne – informuje Marzanna Ostrowska, dyrektor Wydział Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Zlikwidowani

Na kuratoryjnej liście zlikwidowanych przed pierwszym dzwonkiem placówek znajduje się, m.in. punkt przedszkolny w Szkole Podstawowej w Kamieniu z siedzibą w Czerniejewie, przedszkole samorządowe w Jeziorzanach, czy Technikum Przemysłu Drzewnego w Zwierzyńcu.

Najczęściej powody likwidacji wynikały z przyczyn demograficznych i znacznego zmniejszenia liczby uczniów. W blisko 30 zlikwidowanych w tym roku szkołach na Lubelszczyźnie nie uczył się już żaden uczeń.

– Jestem tu trzeci rok. Kiedy przyszłam do pracy, działające w ramach Zespołu Szkół szkoła branżowa i policealna oraz szkolne schronisko młodzieżowe nie miały już uczniów i nie był prowadzony nabór. Ich funkcjonowanie na papierze wiązało się natomiast z koniecznością prowadzenia pewnych procedur np. tworzenia co roku arkusza organizacyjnego – opowiada Kazimiera Ciupa, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Dubience. – Dlatego też byłam inicjatorką zmian i likwidacji placówek, które faktycznie nie istniały.

W ten sposób zlikwidowano też 5 techników wchodzących w skład ZSZ nr 2 w Rykach.

– Szkoły objęte likwidacją nie posiadały uczniów – mówi Małgorzata Grzechnik, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Rykach.

Ale problemem, który likwidacja szkół ma czasami rozwiązać jest też… brak pieniędzy.

– Brakuje nam ponad 2 mln zł, aby sfinansować deficyt. Już nie mamy z czego dołożyć

– Tomasz Jurkiewicz, wójt gminy Wohyń tłumaczył w styczniu powody planów likwidacji dwóch szkół podstawowych w Ossowie i Bezwoli. Nie pomógł protest nauczycieli i mieszkańców tej ostatniej miejscowości tłumaczących, że są jedną z nielicznych w Polsce szkół wielokulturowych, do której uczęszcza wiele dzieci cudzoziemców z miejscowego ośrodka. Obie placówki zostały zlikwidowane.

Likwidacja na papierze

Co ważne, likwidacja nie zawsze oznacza jednak, że szkoła… przestała istnieć.

Na liście zlikwidowanych szkół znajduje się np. aż sześć placówek z Trawnik. Ale tak naprawdę z edukacyjnej mapy zniknęły tylko trzy: liceum ogólnokształcące, LO dla dorosłych i szkoła policealna.

– Te szkoły stały puste. Przez wiele lat nie było w nich naboru – mówi Małgorzata Warszyńska, kierownik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Świdniku. – Fizycznie nic nie zmieniło się natomiast w Zespole Szkół w Trawnikach. Wciąż działa tam szkoła branżowa, Centrum Kształcenia Zawodowego i technikum. Słowo likwidacja nie jest w ich przypadku do końca adekwatne. Po prostu te placówki przyłączyły się organizacyjnie do Zespołu Szkół w Piaskach. Uczniowie uczą się jednak w tym samym miejscu. Nikt z nauczycieli nie stracił też pracy.

Zmiany podyktowane były m.in. chęcią umożliwienia placówce w Trawnikach brania udziału w projektach edukacyjnych. Jako niewielka szkoła, nie miała takiej możliwości.

Chcieli zamknąć, ale usłyszeli: nie

W dwóch przypadkach na propozycję samorządu kuratorium się nie zgodziło. Mowa o przekształceniu i zmniejszeniu liczby klas w Szkole Podstawowej św. Maksymiliana Kolbe w Pusznie Godowskim (Opole Lubelskie) oraz o Szkole Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Kolechowicach (Ostrów Lubelski), która miała zostać zlikwidowana, a w jej miejscu miała powstać szkoła filiarna. Samorządy się odwołały i ostateczną decyzję w ich sprawach podejmie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie
galeria

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie

Świdniczanka do derbów z Podlasiem przystępowała z serią pięciu porażek z rzędu. Bialczanie chcieli za to przełamać fatalną, wyjazdową passę. W tym sezonie wygrali wcześniej tylko raz w gościach. Ostatecznie swój cel zrealizowali biało-zieloni, chociaż niewiele zabrakło, aby derby zakończyły się remisem. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera
Dęblin
galeria

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzuem Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures.

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście.

La vida loca. Co za impreza!
foto
galeria

La vida loca. Co za impreza!

Co to była za impreza! El Cubano odleciało. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm
ZDJĘCIA

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm

Otylia Swim Tour, czyli cykl zawodów dla dzieci w sobotę zawitał do Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie. Z jedyną, polską mistrzynią olimpijską ćwiczyło ponad sto dzieci. Trzeba dodać, że utytułowaną pływaczkę przywitał efektowny mural z jej podobizną.

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium