To już ostatni moment, żeby zapisać się do olimpiad i turniejów edukacyjnych, w których oprócz wiedzy i indeksów na uczelnie czeka również zabawa i cenne nagrody.
Ponad 1000 uczniów będzie walczyć o tytuł „Start-up’u roku” w ramach organizowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju „Lekcji o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość III”. W akcji bierze udział blisko 300 szkół ponadpodstawowych z Polski wschodniej. To właśnie uczniowie tych placówek mogą się jeszcze do końca miesiąca zgłaszać do turnieju gry planszowej „Czas na start-up!”, w której czteroosobowe wcielą się w młodych przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w świecie biznesu.
W Lublinie rozgrywki zaplanowano na 14 listopada. Ogólnopolski finał już na początku grudnia. Uczestnicy zabawy otrzymają cenne nagrody. Regulamin rozgrywek oraz szczegóły akcji można znaleźć na stronie: www.lekcjaofunduszach.pl.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych, które biorą udział w akcji „Lekcji z ZUS” mogą do 15 listopada zgłaszać się do olimpiady z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Tym razem przebiegać będzie ona pod hasłem „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Do zwycięzców trafią laptopy, tablety i czytniki e-booków, a także indeksy na studia i dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych w całej Polsce. Więcej informacji o olimpiadzie na stronie www.zus.pl/edukacja.
Maluchy z przedszkoli oraz uczniowie klas I–III mogą wziąć natomiast udział w dwunastej już edycji akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Zapisy do końca października przyjmowane są na stronie https://przyjacielenatury.pl. Placówki, które włączą się w akcję otrzymają scenariusze lekcji o przyrodzie, ekologii i zdrowym odżywianiu.
– Moje obserwacje i rozmowy z nauczycielami wskazują, że dzieci potrafią być w egzekwowaniu zachowań proekologicznych znacznie bardziej konsekwentne niż dorośli – wyjaśnia Magdalena Jarzębowska, konsultant merytoryczny programu. – Ważne jest więc, aby czerpały od nas jak najlepsze wzorce w zakresie prośrodowiskowego życia na co dzień. Poza domem rodzinnym ogromną rolę w edukacji ekologicznej odgrywają przedszkole i szkoła, gdzie dzieci spędzają dużą część dnia. Ważne, aby wiedza, którą zyskują od nauczycieli była rzetelna i przyswajana w sposób przyjemny – poprzez zabawę, rozwiązywanie ciekawych i praktycznych zadań, obcowanie z naturą, co zapewnia skuteczną edukację – dodaje ekspert.