Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

18 marca 2021 r.
14:45

Staś i Nel opuszczą kanon lektur szkolnych? Lewica: Książka zawiera wątki rasistowskie

Kadr z filmu "W pustyni i w puszczy" z 1973 roku w reżyserii Władysława Ślesickiego.
Kadr z filmu "W pustyni i w puszczy" z 1973 roku w reżyserii Władysława Ślesickiego. (fot. YouTube)

„W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza to książka, która powinna zniknąć z podstawy programowej szkół podstawowych – uważa Maciej Gdula z Lewicy. Powód? Zawiera wątki rasistowskie. Lubelscy poloniści sądzą, że kanon lektur powinien przejść jeszcze bardziej gruntowne zmiany

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dyskusja o kanonie lektur szkolnych wybuchła po tym, jak poseł Maciej Gdula napisał w mediach społecznościowych, że „W pustyni i w puszczy” jest „bardzo szkodliwą lekturą”. Polityk uznał, że znajduje się w niej nie tylko rasistowski język (dziś razi m.in. użycie słowa Murzyn – red.), ale też to, że dzieciom (a to lektura dla kas IV-VI) przekazywane są także rasistowskie treści związane np. z pokazywaniem czarnoskórych jako osób agresywnych, ograniczonych i leniwych.

– To jest podane jako coś oczywistego, przezroczystego, naturalnego dzieciom, które są w momencie kształtowania swoich postaw tzn. mają te 10-11 lat. Nie wierzę, że ta książka jest czytana w podstawówce krytycznie, bo dzieci nie mają do tego na razie narzędzi – zaznaczył. – Warto się zastanowić albo nad usunięciem „W pustyni i w puszczy” z listy lektur szkolnych, albo nad przesunięciem tej książki na jakieś późniejsze lata, żeby mogła być czytana krytycznie – tłumaczył.

To nie pierwszy raz, gdy rodzice czytający z dziećmi lektury szkolne oraz nauczyciele zwracają uwagę na to, że spis szkolnych lektur obowiązkowych powinien ulec zmianie.

– „Zaczarowana zagroda” Centkiewiczów jest książką, którą sama bardzo miło wspominam ze swojego dzieciństwa, ale która teraz dzieci zniechęca do czytania – mówi nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego z Lublina. – Teraz dzieci mają telewizory, internet i mnóstwo filmów przyrodniczych pełnych akcji. Lektura, która zachwycała kiedyś, dziś jest odbierana jako po prostu nudna.

Kłopot sprawia też czytanie przygód lubianego przez dzieci „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Widzą to nawet wydawcy, którzy zamieszczają noty, w których tłumaczą, że od jej napisania świat się zmienił, a w książce znajdują się słowa uważane dziś „za obraźliwe w stosunku do pewnej grupy etnicznej”.

– Uważam, że „Pan Tadeusz” – i to tylko we fragmentach – powinien zostać przeniesiony do szkół ponadpodstawowych. Dzieci na wcześniejszym etapie się nim nie zachwycą. Trzynastozgłoskowca nie docenią. Przeraża ich słownictwo. Efekt jest taki, że 99 proc. z nich po kilku stronach porzuca lekturę i czyta tylko streszczenia – uważa inny polonista. Dodaje, że w trakcie przygotowań do egzaminu ósmoklasisty to właśnie ta lektura sprawia najwięcej problemów.

Co na to resort edukacji?

– Zgodnie z zapowiedziami Ministra Edukacji i Nauki przyglądamy się podstawom programowym, w tym tzw. kanonowi lektur. Robią to eksperci – nauczyciele i akademicy – specjaliści z różnych dziedzin. Nie planujemy jednak usunięcia z wykazu lektur obowiązkowych dla klas IV-VI szkoły podstawowej powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” – podkreśla Anna Ostrowska, rzeczniczka prasowa MEiN. – W obowiązującej od roku szkolnego 2017/2018 podstawie programowej dla szkoły podstawowej wykaz lektur dla uczniów klas IV‒VIII szkoły podstawowej złożony jest z pozycji obowiązkowych i uzupełniających (do wyboru przez nauczyciela), a jego trzon stanowią wybrane dzieła klasyki polskiej i światowej oraz literatura dla dzieci i młodzieży. Powieść „W pustyni i w puszczy” pod każdym względem spełnia założenia, które zostały zaproponowane przez twórców podstawy programowej i które spotkały się ze społeczną aprobatą podczas konsultacji publicznych tego dokumentu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium