Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 marca 2021 r.
20:50

"Ja to bym już do szkoły poszedł". Jak zdalne nauczanie wpływa na kondycję uczniów

47 proc. uczniów przyznaje (w raporcie „Moje s@mopoczucie w e-szkole” przygotowany zespół badawczy z Katedry Pedeutologii i Edukacji Zdrowotnej UMCS w Lublinie), ze trudniej jest się skupić na pracy w domu i postrzegają oni naukę w szkole tradycyjnej jako efektywniejszą
47 proc. uczniów przyznaje (w raporcie „Moje s@mopoczucie w e-szkole” przygotowany zespół badawczy z Katedry Pedeutologii i Edukacji Zdrowotnej UMCS w Lublinie), ze trudniej jest się skupić na pracy w domu i postrzegają oni naukę w szkole tradycyjnej jako efektywniejszą (fot. rs/archiwum)

Takiej sytuacji nie było odkąd pracuje, a to już ponad 20 lat – śmieje się nauczyciel chemii z Lublina. – Dla dzieci zawsze wakacje nawet były za krótkie i głośno narzekały we wrześniu, że trzeba się znów uczyć. A teraz? Co drugi dzień słyszę pytanie: „Proszę pana, a kiedy my wrócimy do szkoły? Wiadomo już coś?”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mija rok odkąd większość uczniów uczy się zdalnie. Wprowadzono je w połowie marca ubiegłego roku i wielokrotnie przesuwano możliwy termin powrotu do szkolnych ławek. Ostatecznie towarzyszyło ono dzieciom i młodzieży do końca roku szkolnego w czerwcu.

Początki były niezwykle trudne: nauczyciele nie mieli sprzętu, a czasem nawet koniecznych umiejętności do pracy z dziećmi w systemie online. Rodzice zwracali uwagę na przeciążenie uczniów pracą i przerzucaniem obowiązków w zapoznawaniu nowego materiału na rodziców.

A dzieci? Dzieci na początku bardzo się cieszyły, że do szkoły nie muszą chodzić, ale wkrótce także zaczęły zgłaszać zastrzeżenia.

Badania

To, jak rzeczywiście wygląda nauka na odległość starali się stwierdzić badacze. W raporcie „Kształcenie na odległość w Polsce w czasie pandemii Covid -19” nauczyciele przyznali, że kształcenie na odległość raczej pogłębia różnice między uczniami, niż że je wyrównuje. 3 proc. z nich stwierdziło, że uniemożliwia ono realizację z powodzeniem podstawy programowej.

W trakcie badania przeprowadzonego przez VULCAN, czyli platformę łącząca edukację z technologią uczniowie przyznali, że podczas zdalnej nauki nauczyciele najczęściej zlecali im przeczytanie tekstów, obejrzenie lub wyszukanie czegoś w internecie. To się nie podobało.

Ponad 60 proc. uczniów stwierdziło, że wolałoby wrócić do szkoły, niż dalej uczyć się zdalnie.

Badanie „Zdalne nauczanie a adaptacja do warunków społecznych w czasie epidemii koronawirusa” potwierdziło występowanie wśród uczniów, rodziców oraz nauczycieli wyraźnych symptomów nadużywania mediów cyfrowych. Wiązało się to z przemęczeniem, przeładowaniem informacjami, niechęcią do korzystania z komputera i internetu oraz rozdrażnienia z powodu ciągłego używania technologii informacyjno-komunikacyjnego.

s@mopoczucie w e-szkole

Ale najsmutniejsze wniosku przyniósł raport „Moje s@mopoczucie w e-szkole” przygotowany zespół badawczy z Katedry Pedeutologii i Edukacji Zdrowotnej UMCS w Lublinie. To właśnie lubelska uczelnia jako pierwsza skupiła się na samopoczuciu uczniów w trakcie zdalnej pracy.

Część uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych mówiło, że nauka w domu jest bardziej komfortowa, a obowiązujący plan zajęć – zadowalający. Ale aż dla blisko 40 proc. uczniów obecność domowników w trakcie zdalnych zajęć utrudnia e-edukację. Być może dlatego prawie połowie (47 proc.) trudniej jest się skupić na pracy w domu i postrzegają oni naukę w szkole tradycyjnej jako efektywniejszą. Do tego prawie połowa odczuwa bóle głowy, kręgosłupa, oczu. Mimo to prawie 60 proc. uczniów przyznaje, że bierze udział w e-lekcjach nawet wtedy, gdy źle się czuje.

Interakcje

We wrześniu uczniowie zaczynali naukę w szkolnych ławkach. Bardzo szybko poszczególne klasy, a nawet całe oddziały zaczęły jednak uczyć się z domu. Wszystko dlatego, że w placówkach pojawiał się koronawirus atakujący zarówno nauczycieli jak i uczniów.
Takich przypadków było coraz więcej. Ostatecznie, pod koniec października, podjęto decyzję o konieczności ponownego zamknięcia szkół. Nauczanie zdalne objęło uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz szkół średnich. Na początku listopada przed komputerami zasiedli także uczniowie klas I-III.

– To drugie podejście zdalnego nauczania rozpoczynaliśmy już w zupełnie innych warunkach. Jako nauczyciele mieliśmy już wiedzę i umiejętności. Byliśmy mądrzejsi o wyniki badań pokazujących, co było robione źle – przyznaje nauczyciel chemii. – Nie mam wątpliwości, że pierwsze miesiące mojego nauczania zdalnego mogło być dla uczniów bardzo trudne. Chemia jest trudnym przedmiotem. Pewnie ze 20 proc. ją lubi i rozumie, ale znacznie większa grupa zupełnie nie ogarnia. W klasie można te osoby łatwo wyłapać. Na spotkaniu zdalnym one się jednak zwyczajnie gubią.

– W tym roku jest lepiej – słyszymy natomiast od nauczycielki matematyki jednego z lubelskich liceów. – W poprzednim roku uczniowie nie chcieli wchodzić ze mną w interakcję. Wstydzili się włączyć kamerkę, a niektórzy nawet mikrofon. Dziś wszyscy się przełamali. Zadają pytania, dopytują. Jest lepiej.

Korepetycje też zdalnie

Większe problemy mają za to uczniowie szkół podstawowych.

– Pracuję zdalnie, a trójka moich dzieci uczy się zdalnie. Słyszę czasami, co dzieje się na lekcjach i wiem, że nauczyciele bardzo starają się przekazać wiedzę, ale niestety różnie to wychodzi. Wciąż nie mamy ani wieczora, żebyśmy nie tłumaczyli dzieciom czegoś nowego. Na szczęście jeszcze nadążamy – słyszymy od jednej z mieszkanek powiatu lubelskiego.

– Zależy mi nie tyle na stopniach syna, ile na tym żeby naprawdę się nauczył – mówi mama siódmoklasisty. – Od listopada zapisaliśmy go na korepetycje z polskiego, matematyki, angielskiego, niemieckiego i chemii. To trochę takie wyprzedzające działanie przed egzaminami, ale przede wszystkim konieczność nadrobienia braków związanych z tym, co teraz się dzieje w szkole. Oboje z mężem jesteśmy lekarzami i sami nie mielibyśmy czasu, żeby uczyć się z dzieckiem. Dlatego poprosiliśmy o pomoc fachowców. Żałuję tylko, że i korepetycje prowadzone są zdalnie.

Nie wiem, czy coś umiem

Zdalne nauczanie prowadzone było do świąt, po których nastąpiły przesunięte ferie; zorganizowane w tym samym terminie w całym kraju.

Dopiero pierwszego ich dnia zapadła decyzja, że uczniowie będą mogli wychodzić z domu (wcześniej obowiązywała regulacja, że dzieci do lat 16 do godz. 16 będą mogły wychodzić z domu tylko pod opieką pełnoletnich opiekunów). 18 stycznia do szkół wrócili uczniowie najmłodszych klas podstawówek. Pozostali pracują zdalnie, z małymi wyjątkami dotyczącymi np. udziału w próbnym egzaminie maturalnym i egzaminie ósmoklasistów. Młodzież kończąca naukę w liceach i techników ma go już za sobą. Kończący podstawówki zaczynają go w środę.

– Nie wiem, czy coś umiem – przyznaje jeden z zaprzyjaźnionych ósmoklasistów. – Poprzednie próby nie wypadły mi najlepiej.

Dużo się uczyłeś? – dopytuję.

– Nie bardzo. W sumie wcale. Jakoś mi się nie chciało.

A na normalne lekcje się uczysz?

– Też nie. Chyba że już coś muszę, ale to rzadko. Nie chce mi się. Ale pani nie mówi nic mamie... Ja to bym już do szkoły poszedł, bo w domu to nudy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Sparta Rejowiec Fabryczny nie ma łatwej rundy wiosennej

Wiosna nie leży Sparcie, Bug rozbił Brata i komplet wyników chełmskiej okręgówki

Prowadzący w tabeli Bug Hanna rozbił Brata Siennica Nadolna. Sparta Rejowiec Fabryczny nie dała rady Ogniwu Wierzbica. W meczu o podwójną stawkę Hetman Żółkiewka pokonał Granicę Dorohusk. Astra Leśniowice wywiozła komplet punktów z boiska Frassatiego Fajsławice. Wyjazdowe zwycięstwo Włodawianki z rezerwami Chełmianki.

Parking w miejsce targowiska

4 złote za godzinę postoju osobówki na parking przy ul. Ruskiej w Lublinie

Na miejscu zlikwidowanego targowiska przy ul. Ruskiej spółka Lubelskie Dworce, tak jak zapowiadała, uruchomiła parking. Przygotowano ok. 100 miejsc postojowych. Godzina parkowania samochodu osobowego kosztuje 4 złote, busa 5 złotych, autobusu 7 złotych.

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Mistrzowie Polski kolejny raz zdobyli Wrocław!
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Mistrzowie Polski kolejny raz zdobyli Wrocław!

Hit trzeciej kolejki PGE Ekstraligi nie zawiódł, choć obfitował w niebezpieczne zdarzenia. Po zaciętej, pasjonującej, ale momentami i niebezpiecznej walce Orlen Oil Motor Lublin wygrał we Wrocławiu z tamtejszą Betard Spartą Wrocław 47:43!

Stal Kraśnik wróciła w sobotę z bardzo dalekiej podróży

Stal Kraśnik znowu odwróciła losy meczu, Granit w gazie i reszta wyników Keeza IV ligi

Męczyła się w tej serii gier Lublinianka, a chyba jeszcze bardziej w sobotę na trzy punkty musiała się napracować Stal Kraśnik. Drużyna Rafała Kabasy po raz kolejny przegrywała do przerwy w domowym spotkaniu. Tym razem z rezerwami Avii Świdnik. Dopiero w doliczonym czasie gry zadała dwa ciosy i odwróciła losy zawodów.

Betard Sparta Wrocław - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Betard Sparta Wrocław - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Czas na hit trzeciej kolejki PGE Ekstraligi. O godzinie 19.30 Betard Sparta Wrocław podejmie u siebie Orlen Oil Motor Lublin. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z tego spotkania

Julia Piętakiewicz świętuje zdobycie gola

GKS Górnik Łęczna sensacyjnie ograł lidera tabeli z Katowic

Zwycięstwo katowiczanek w Łęcznej dałoby im mistrzowski tytuł. Zawodniczkom z Górnego Śląska nie udało się jednak już w sobotę włożyć mistrzowskiej korony, bo Górnik rozegrał mecz niemal perfekcyjny i stał się pierwszym zespołem w tym sezonie, który odebrał punkty katowiczankom.

Daniel Eze w końcówce meczu z Koroną II niemal zapewnił Świdniczance zwycięstwo

Świdniczanka blisko wygranej w meczu z Koroną II Kielce i przełamanie Podlasia

Po niedzielnym meczu z Koroną II Kielce w brody na pewno będą sobie pluć gracze Świdniczanki. Chociaż piłkarze trenera Łukasza Gieresza przegrywali 0:1, to jeszcze przed przerwą wyrównali. A w drugiej połowie spokojnie zasłużyli przynajmniej na jedną bramkę. Niestety, zostało 1:1.

Chełmianka traci obecnie do drugiego w tabeli KSZO siedem punktów

Chełmianka przegrała z KSZO. Koniec marzeń o barażach?

Przed wyjazdowym starciem z KSZO Chełmianka traciła do wicelidera tylko cztery punkty. Łatwo policzyć, że w przypadku wygranej szanse na zajęcie drugiej lokaty i grę w barażach o awans byłyby dużo większe. Niestety, biało-zieloni przegrali 0:3.

11 maja Bolesław Chrobry przyjmie koronę w Lublinie, w Centrum Spotkania Kultur

11 maja Bolesław Chrobry przyjmie koronę w Lublinie, w Centrum Spotkania Kultur

Widowisko „Koronacja” poświęcone symbolice koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski pokazane zostanie w Lublinie podczas obchodów 1000. rocznicy tego wydarzenia, zaplanowanych na 11 maja. Spektakl sięga do historycznych tekstów źródłowych, ale też do motywów baśniowych i mitów. Na razie jest jeszcze sporo miejsc na widowisko, a bilet normalny kosztuje 50 złotych.

Akcja rozliczeń PIT 2024 – zostało tylko kilka dni. Praktyczny poradnik

Akcja rozliczeń PIT 2024 – zostało tylko kilka dni. Praktyczny poradnik

Do 30 kwietnia 2025 roku wszyscy mamy obowiązek złożyć zeznanie podatkowe PIT za rok 2024. Podpowiadamy, jak to zrobić wygodnie i przyjaźnie dla konta i szybko otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

A ja palę faję…
Giełda Staroci w Lublinie
galeria

A ja palę faję…

…a konkretnie Popularne  i Giewonty, a nawet radzieckie papierosy Orbita. Tak, to nieprawdopodobne, ale na jednym ze stoisk sprzedawczyni oferowała stare polskie i radzieckie papierosy, w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium