Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 marca 2021 r.
19:39

Pomagają dzieciom z zaburzeniami mowy i słuchu. Kto pomoże im rozliczyć inwestycję?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Pomagają dzieciom z zaburzeniami mowy i słuchu od ponad 30 lat. A teraz sami potrzebują wsparcia. Oddział Polskiego Związku Głuchych w Białej Podlaskiej musi znaleźć 400 tys. zł, aby rozliczyć inwestycję związaną z rozbudową swojej siedziby

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prace ruszyły w 2019 roku. – Wzrost zapotrzebowania na różnego rodzaju terapie spowodował, że nasze warunki lokalowe były niewystarczające. Korzystaliśmy również z lokalu ZGL przy ulicy Kąpielowej i to nadal było zbyt mało pomieszczeń dla nas – tłumaczy Jowita Władyczuk, prezes Polskiego Związku Głuchych w Lubelskim Centrum Medycznym.

Podczas wbicia pierwszego szpadla, do zdjęć ochoczo pozowali między innymi poseł PiS Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk (PO) czy pracownicy filii urzędu marszałkowskiego.

Dzisiaj większość z nich rozkłada ręce.

280 podopiecznych w małym ośrodku

Z pomocy ośrodka korzysta obecnie ponad 280 podopiecznych, z czego 80 proc. to właśnie najmłodsi mieszkańcy Białej Podlaskiej.

– Jest spore zapotrzebowanie na zajęcia logopedyczne, neurologopedyczne, pedagogiczne, z integracji sensorycznej – wymienia Jowita Władyczuk. Ale warunki lokalowe pozostawiały wiele do życzenia.

– Bywało tak, że musiałam dzielić się pokojem z koleżanką terapeutką

– przyznaje Magdalena Dąbrowska, neurologopeda i terapeuta emisji głosu. A z jej obserwacji wynika, że liczba dzieci potrzebujących takiej pomocy rośnie. – Mowa tu zwłaszcza o dzieciach z zaburzeniami integracyjnymi, czyli nie tylko z zaburzeniami słuchu. Dobrze jeżeli trafią do nas w wieku do 2 roku życia, to wtedy w dużym stopniu zostają wyrehabilitowane zanim pójdą do szkoły – opowiada terapeutka.

Rozliczenie z firmami czeka

Budowę na wstępie oszacowano na 1,2 mln złotych.

– Już w trakcie prac wiedzieliśmy, że nam zabraknie pieniędzy. Zaczęłam wtedy wysyłać pisma do ministerstw, ale odpowiedzi były odmowne – nie ukrywa prezeska. Bialskie firmy pomogły ośrodkowi, dostarczając materiały budowlane. – W budowę włożyliśmy nasze środki własne. Pomogli też darczyńcy. Ale wciąż brakuje 400 tys. zł. To suma potrzebna jest na rozliczenie z bialskimi firmami budowlanymi – precyzuje Władyczuk.

W nowej siedzibie znalazło się 6 sal.

– Liczba zgłaszających się do naszej placówki rośnie z każdym rokiem – podkreśla Władyczuk.

„Brak podstaw prawnych do dotacji”

Szefowa ośrodka nie tylko pisała do resortów w stolicy, pukała też do różnych urzędów, w tym do prezydenta Białej Podlaskiej. Co mówią urzędnicy?

– Program współpracy Gminy Miejskiej Biała Podlaska z organizacjami pozarządowymi określa, że współpraca ta może mieć charakter finansowy polegający na zlecaniu realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – tłumaczy Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzeczniczka magistratu.

Magistrat podkreśla też, że ośrodek może ubiegać się o „dofinasowanie realizowanego zadania publicznego biorąc udział w konkursach ogłaszanych przez miasto. Może również złożyć swoje propozycje do projektu Programu”.

– Ośrodek nie złożył takich propozycji do Programu na rok 2021. Poza tym, nie przystępował do konkursów ogłaszanych przez miasto ani w 2020 roku ani w latach ubiegłych – dodaje Kuc-Stefaniuk. Dlatego samorząd nie miał „podstaw prawnych do udzielenia z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotacji stowarzyszeniu z przeznaczeniem na budowę obiektu budowlanego”. – Niemniej pan prezydent Michał Litwiniuk pozostaje w bieżącym kontakcie z panią prezes, by ustalić dodatkowe, oprócz dotychczasowego wsparcia spółek miejskich, formy pomocy – dodaje Kuc-Stefaniuk.

Moralny obowiązek według posła

Kiedy sprawa zaczęła być nagłaśniania w mediach, na ostatniej sesji radni z Białej Samorządowej złożyli wniosek do prezydenta, aby znalazł w tegorocznym budżecie pieniądze dla Polskiego Związku Głuchych.

– Pan prezydent może odnieść się w formie poprawki przesuwającej pewne kwoty w budżecie – mówi Bogusław Broniewicz, przewodniczący rady z Białej Samorządowej. – Powołaliśmy się na zapisy ustawy o samorządzie gminnym, które mówią wprost, że miasto powinno dbać o zdrowie swojej społeczności, a w naszym rozumieniu tym jest pomoc temu stowarzyszeniu – dodaje radny. Jeśli prezydent nie wdroży wniosku w życie, radni Białej Samorządowej zgłoszą taką poprawkę do budżetu na najbliższej sesji.

Również poseł Dariusz Stefaniuk (PiS), były prezydent Białej Podlaskiej uważa, że władze powinny pomóc.

– To moralny obowiązek nagłaśniać tą sprawę. Taki ośrodek powinien w mieście powstać i władze powinny inwestycję współfinansować – podkreśla parlamentarzysta. – Tyle się teraz mówi o tym, że Biała Podlaska to miasto, które łączy. Będę namawiał radnych Zjednoczonej Prawicy, aby poparli projekt poprawki dotyczący wsparcia ośrodka.

Zdaniem Stefaniuka pomóc mogą też spółki miejski. – Spółki prowadzą swoją politykę, wspierając różne inicjatywy, na przykład sportowe, albo promując się w prasie. Te pieniądze lepiej byłyby wydane, gdyby spółki wsparły inwestycję Związku Głuchych.

Ośrodek nie uzyskał też wsparcia w ministerstwach, do których pisała pani prezes.

– Ministerstwo Zdrowia nie odmówiło pomocy Polskiemu Związkowi Głuchych, lecz poinformowało o braku podstaw prawnych dla sfinansowania wnioskowanej inwestycji, wskazując jednocześnie na potencjalne źródła jej wsparcia – odpowiada nam Jarosław Rybarczyk z biura prasowego resortu zdrowia. – Dysponentem środków budżetowych, które można przeznaczyć na ten cel jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dofinansowanie robót budowlanych leży w jego gestii – słyszymy z kolei w wydziale prasowym Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Sparta Rejowiec Fabryczny nie ma łatwej rundy wiosennej

Wiosna nie leży Sparcie, Bug rozbił Brata i komplet wyników chełmskiej okręgówki

Prowadzący w tabeli Bug Hanna rozbił Brata Siennica Nadolna. Sparta Rejowiec Fabryczny nie dała rady Ogniwu Wierzbica. W meczu o podwójną stawkę Hetman Żółkiewka pokonał Granicę Dorohusk. Astra Leśniowice wywiozła komplet punktów z boiska Frassatiego Fajsławice. Wyjazdowe zwycięstwo Włodawianki z rezerwami Chełmianki.

Parking w miejsce targowiska

4 złote za godzinę postoju osobówki na parking przy ul. Ruskiej w Lublinie

Na miejscu zlikwidowanego targowiska przy ul. Ruskiej spółka Lubelskie Dworce, tak jak zapowiadała, uruchomiła parking. Przygotowano ok. 100 miejsc postojowych. Godzina parkowania samochodu osobowego kosztuje 4 złote, busa 5 złotych, autobusu 7 złotych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium