Dziewięcioro pracowników czterech lubelskich uczelni znalazło się w gronie zwycięzców czwartej, ostatniej już edycji ministerialnego programu „Top 500 Innovators” wspierającego rozwój innowacyjności w nauce. W projekcie uczestniczyło 319 przedstawicieli jednostek naukowych i ośrodków transferu technologii z całej Polski. Spośród nich wyłoniono 180 laureatów.
Najwyżej, na 15. miejscu sklasyfikowano dr Dagmarę Kociubę, która jest kierownikiem Centrum Innowacji i Komercjalizacji Badań UMCS. Ponadto pracuje jako adiunkt na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, a w swoim dorobku ma m. in. książkę o przestrzennym i funkcjonalnym rozwoju Lublina.
- Przed rozpoczęciem pracy na uczelni prowadziłam własną firmę, dzięki czemu jest mi łatwiej zrozumieć i połączyć światy nauki i biznesu – przyznaje dr Kociuba.
Finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego program ma na celu podnoszenie kwalifikacji osób zajmujących się współpracą nauki z gospodarką, zarządzaniem badaniami naukowymi i komercjalizacją wyników badań. Zwycięzcy wezmą udział w stażach i szkoleniach na najlepszych uczelniach świata: Stanford University w Stanach Zjednoczonych i University of Cambridge w Wielkiej Brytanii.
– Dzięki temu będziemy mogli zapoznać się z panującymi tam standardami i znając polskie realia przenieść je na nasz grunt – mówi mgr Paweł Potakowski, prezes powołanej przez uczelnię spółki KUL Creative i pełnomocnik rektora ds. komercjalizacji wiedzy, który zajął 20. miejsce.
W gronie laureatów znaleźli się też: dr Jolanta Polak z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS i dr Piotr Mamcarz z Katedry Psychologii Organizacji i Zarządzania KUL. Dwoje przedstawicieli ma także Politechnika Lubelska: dr Anetę Tor-Świątek z Katedry Procesów Polimerowych Wydziału Mechanicznego i Mariusz Skwarczyński z Zakładu Jakości Powietrza Zewnętrznego i Wewnętrznego Wydziału Inżynierii Sanitarnej.
Najwięcej, bo troje reprezentantów w programie spośród lubelskich uczelni ma Uniwersytet Medyczny. Wśród laureatów znaleźli się: dr Karolina Pająk z Zakładu Biofarmacji, dr Piotr Drączkowski z Katedry i Zakładu Syntezy i Technologii Chemicznej Środków Leczniczych, a także dr Rafał Urniaż z Katedry i Zakładu Toksykologii.