![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Uczniowie do tej pory przeprowadzali zajęcia w klasie 6 w Gimnazjum nr 24 w Lublinie, zorganizowali debatę w swojej szkole o działalności Macieja Rataja i rozdawali ulotki na jego temat](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2019/2019-04/a8d95d16bbc397bb85a7803ffedb78a0_org_830.jpg)
Zuzanna Kruszewska i Igor Konior, uczniowie lubelskiego Liceum im. Królowej Jadwigi chcą się dostać do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Uczniowie mają za zadanie przedstawić losy polityka sejmu 2 RP działającego podczas II wojny światowej dla dobra ojczyzny.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
– Wybraliśmy postać Macieja Rataja. Był niewątpliwie wybitnym politykiem II Rzeczypospolitej. Piastował najważniejsze funkcje państwowe. Był Marszałkiem Sejmu I kadencji, głosowały na niego ugrupowania centrowe i prawicowe. Dwukrotnie również z racji funkcji Marszałka zastępował Prezydenta RP. Pierwszy raz po zabójstwie Gabriela Narutowicza, drugi zaś po przewrocie majowym. Pełnił także funkcje ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego w rządzie Wincentego Witosa – wyjaśniają swój wybór licealiści.
Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem poszerzanie wiedzy na temat demokracji i parlamentaryzmu wśród młodych obywateli.
Każdego roku ramach SDiM, ogłaszany jest konkurs dla uczniów, w którym nagroda jest udział w posiedzeniu odbywającym się w Międzynarodowy Dzień Dziecka.
Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie, które ma już swoje odpowiedniki w innych krajach. Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się 1 czerwca 1994 roku z inicjatywy Kancelarii Sejmu oraz Janiny Ochojskiej - założycielki Polskiej Akcji Humanitarnej.
XXV sesja odbędzie się w gmachu parlamentu 1 czerwca.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)