Rozpoczynamy kolejną edycję konkursu, w którym uczniowie i rodzice głosują na swoich ulubionych nauczycieli, pedagogów i wychowawców. Od wtorku można zgłaszać ich kandydatury.
Wspólnie z uczniami i rodzicami chcemy wybrać najlepszych wychowawców w kraju, po jednym w każdym województwie. – Można oddawać głosy na nauczycieli pełniących aktualnie funkcję wychowawcy klasy i na innych nauczycieli pracujących w szkole. Czyli np.: pedagoga szkolnego, psychologa szkolnego, nauczyciela przedmiotu czy bibliotekarkę – tłumaczy Trzcińska.
W pierwszym etapie konkursu (od jutra do 3 kwietnia) uczniowie i rodzice zgłaszają kandydatury nauczycieli za pośrednictwem formularza zamieszczonego na www.szkolabezprzemocy.pl. Należy też wpisać krótkie uzasadnienie wyboru.
W drugim etapie grupa ekspertów wybierze – w oparciu o liczbę oddanych głosów oraz uzasadnienia uczniów i rodziców – 10 kandydatów w każdym województwie.
– Każdy uczeń i rodzic z naszego regionu, z każdej, nawet najmniejszej miejscowości i szkoły, może wyrazić uznanie dla ulubionego nauczyciela i wychowawcy – podkreśla lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz. – Ten konkurs pokazuje wspaniałą pracę nauczycieli. To, co w szkołach jest najlepsze.
Program "Szkoła bez Przemocy” prowadzi Dziennik Wschodni wraz z Fundacją Orange. Partnerem programu jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Patronem honorowym jest prezydent RP Bronisław Komorowski.
Wychowawca Roku 2010
– Już w liceum wiedziałam, co i gdzie chcę studiować. Wychowanie przedszkolne i wczesna edukacja to był mój wymarzony, wyśniony kierunek – podkreśla pani Ewelina, która pracuje w oświacie od pięciu lat. Jeszcze podczas studiów miała okazję poznać specyfikę pracy z dziećmi w przedszkolu, szkole podstawowej, domu dziecka, a nawet w hospicjum. Specjalnym doświadczeniem była praca w polskiej szkole we francuskim Lille.