Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

9 września 2024 r.
11:51

Eko-patrole w Straży Miejskiej. 23 projekty czekają na głosy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A

Jest w czym wybierać. W budżecie obywatelskim można głosować aż na 23 propozycji od mieszkańców. Dwa pomysły są podobne i dotyczą „eko-patrolu” w Straży Miejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Głosowanie ruszyło w poniedziałek i potrwa do 20 września. Swojego faworyta można wybrać za pośrednictwem internetu lub na karcie papierowej w urzędzie miasta. A lista jest długa, bo komisja uwzględniła 7 odwołań do pierwotnej oceny i w sumie do dalszego etapu przeszły 23 pomysły. To, co od razu zwraca uwagę, to dwa projekty o tej samej nazwie - „eko-patrol”. - Zgodnie z przepisami do głosowania zostały dopuszczone oba projekty. Z uwagi na to, że wnioski są tożsame, zaproponowaliśmy autorom połączenie ich. Jednak nie wszyscy wyrazili na to zgodę – tłumaczy Andrzej Kozłowski, kierownik referatu wspierania przedsiębiorczości.

Na to ujednolicenie nie zgodziła się Izabela Kunicka, która na co dzień prowadzi fundację Dom Belli zajmującą się pomocą bezdomnym kotom. Jej propozycja to zakup specjalnego pojazdu i powołanie stałego zespołu w Straży Miejskiej. -  Mój projekt nie jest nastawiony jedynie na zwierzęta bezdomne, ale ogólną ochronę szeroko pojętej przyrody, czyli również zwierząt. Chodzi również o interwencje w przypadku łamania przepisów z zakresu ochrony zwierząt i środowiska - tłumaczy Kunicka. Z kolei „eko-patrol” Andrzeja Halickiego i Marcina Dudzińskiego także zakłada doposażenie SM w samochód ze sprzętem do ratowania życia i zdrowia zwierząt, zwłaszcza tych dzikich. - Obecnie obowiązująca procedura Straży Miejskiej przewiduje głównie..."przepędzanie zwierząt".  Poza tym, wydaje się, że tegoroczne zdarzenia z udziałem łosi, koziołka i innych dzikich stworzeń w mieście zdają się potwierdzać taką potrzebę - uważa Halicki. - Te dwa projekty to też dowód, że istnieje zapotrzebowanie na zmianę funkcjonowania Straży Miejskiej w tym zakresie - zaznacza współautor pomysłu.

Ale są też propozycje, które już budzą kontrowersje. Tak jest z ograniczeniem liczby ptaków w parku Radziwiłłowskim metodą sokolniczą. Autor uważa, że to poprawi estetykę tego miejsca. „Ptaki od lat brudzą swoimi odchodami ławki, chodniki, latarnie”. Na tym nie koniec, bo pomysłodawca sugeruje też usunięcie gniazd ptaków w okresie pozalęgowym. - Czy to jest w ogóle legalne? Na pewno dalekie od moralnego. Co prawda, nie bywam w parku Radziwiłłowskim, od kiedy przestał przypominać park, ale bywam w kilku innych bialskich "laskach". To są ostatnie siedliska głównie drobnych ptaków pięknie śpiewających, to słychać - uważa pani Edyta, która poruszyła już temat na internetowym forum dotyczącym miasta.

Podobnie, jak w latach poprzednich, z tego narzędzia korzystają też miejscy radni, którzy zgłosili kilka projektów, m.in. dokumentację na całoroczny kort tenisowy czy rozbudowę istniejącej już nad rzeką tężni solankowej.

W ręce bialczan trafi 2,2 mln zł. Zwycięzców poznamy na początku października.

Z uwagi na kontrowersje z ubiegłorocznej edycji, gdy pojawiły się wątpliwości co do prawidłowości oddania niektórych głosów, ratusz wprowadza obowiązek osobistego głosowania.  

Lista projektów do głosowania

  • Projekty duże

1 EKO - PATROL teren miasta 660 000,00 zł

2 Bulwary nad Krzną i rozbudowa tężni solankowej ul. Brzegowa i ul. Kapielowa 1 000 000,00 zł

  • Projekty średnie

1 Droga dla rowerów wzdłuż Alei Jana Pawła ul. Al. Jana Pawła II 251 000,00 zł

2 Bialska kranówka - zdrowa woda dla każdego! 10 dystrybutorów wody na terenie miasta Biała Podlaska teren miasta 330 000,00 zł

3 Modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 4 w Białej Podlaskiej ul. Moniuszki 36 276 205,50 zł

4 Ciąg pieszo-jezdny na ul. Mickiewicza ul. Mickiewicza 500 000,00 zł

5 „Eko-patrol” – na ratunek zwierzętom w potrzebie. Zakup specjalistycznego pojazdu dla Straży Miejskiej do ratowania życia i zdrowia zwierząt na terenie Białej Podlaskiej teren miasta 500 000,00 zł

  • Projekty małe

1 Przestrzenny napis "Biała Podlaska" 60 000,00 zł

2 Parking rowerowy przy targowisku miejskim przy Al. 1000-lecia Al. Tysiąclecia 15 71 950,00 zł

3 Aktywne przejście na ul. Nowej ul. Nowa 166 000,00 zł

4 Złota rączka dla seniora teren miasta 140 000,00 zł

5 Sport na powietrzu - tor ninja/OCR ul. Świerkowa 198 360,00 zł

6 Kort całoroczny - dokumentacja ul. Piłsudskiego 38 100 000,00 zł

7 Album o historii Orzechówka 58 300,00 zł

8 Całoroczny fortepian zewnętrzny u Radziwiłłów Park Radziwiłłowski 200 000,00 zł

9 Budowa trybuny wraz z rewitalizacją przestrzeni boiska na osiedlu Sielczyk ul. Langiewicza 44 121 000,00 zł

10 Zagraj z nami w zielone ul. Leszczynowa 16 teren ZSO nr 2 35 000,00 zł

11 Strefa integracji i relasku ul. Leszczynowa 16 teren ZSO nr 2 157 973,19 zł

12 Budowa trybun i nowego zaplecza sportowego przy Szkole Podstawowej nr 9 ul. Zygmunta Augusta 2 200 000,00 zł

13 Bialski Miesiąc Godności Osób z Niepełnosprawnościami 2025 Teren miasta 100 000,00 zł

14 Poprawa estetyki założenia zamkowo-parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej przez ograniczenie liczebności ptaków na terenie parku poprzez ich płoszenie metodą sokolniczą Park Radziwiłłowski 70 000,00 zł

  •  Projekty „Zielonego budżetu obywatelskiego Białej Podlaskiej”

1 Kastracja kotów i psów właścicielskich oraz wolno żyjących Teren miasta 50 000,00 zł

2 Nasadzenie drzew liściastych w pobliżu SkateParku , Placu Zabaw ul. Świerkowa 36 000,00 zł

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powrót wielkich nazwisk i głośnych spektakli. Już wkrótce rozpocznie się Festiwal Konfrontacje Teatralne
6 października 2024, 19:00

Powrót wielkich nazwisk i głośnych spektakli. Już wkrótce rozpocznie się Festiwal Konfrontacje Teatralne

29 edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 6-25 października pod hasłem „Powroty”, co oznacza powroty artystyczne oraz powrót do dużych form teatralnych. Pojawią się spektakle, które przyciągnęły widzów i zwróciły uwagę krytyków w ostatnim czasie. Na lubelskich scenach zobaczymy przedstawienia zrealizowane w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy czy Bielsku-Białej.

Wisła Puławy wygrała w środę pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie

Wisła Puławy wygrała trzeci mecz z rzędu i wskoczyła do strefy barażowej

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie i trzecie z rzędu. Wisła Puławy w środowym, zaległym spotkaniu ósmej kolejki pokonała w gościach GKS Jastrzębie 2:1. Dzięki temu drużyna Macieja Tokarczyka awansowała do strefy barażowej.

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza
film

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Felicjan Jędrzejczak, legendarny wokalista Budki Suflera. Utwór "Jolka, Jolka pamiętasz" zagrał miejski trębacz po śmierci Romualda Lipko, 7 lutego 2020 r. Przypominamy rozmowę z Felicjanem Andrzejczakiem, który dzień przed śmiercią założyciela Budki Suflera spotkał się z nim

Lublinianka znowu zgarnęła komplet punktów

Start w dziewiątkę nie utrzymał prowadzenia w meczu z Lublinianką. Janowianka znowu bez punktów

Ciekawa ósma kolejka w IV lidze. Drugiej porażki z rzędu na własnym stadionie doznała Janowianka. Tym razem trzy punkty z bardzo trudnego terenu wywiozła Tomasovia. Sporo działo się w Krasnymstawie. Tamtejszy Start do przerwy prowadził z Lublinianką 2:0, ale przegrał 2:3. Spory wpływ na boiskowe wydarzenia miały jednak dwie czerwone kartki dla gospodarzy.

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO
LUSTRO
film

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO

Wojciech Cioczek miłośnik kultury ludowej, pedagog, historyk, regionalista, działacz społeczny i polityk. O tym jak zrodziła się w nim miłość do tradycji, etnografii i Krzczonowa? Jak wyglądało jego dzieciństwo i dlaczego zaczął harfować? Opowiedział nam w programie Lustro.

Stypendia burmistrza miasta Świdnik przyznawane są już od 16 lat. To nagroda za ich wybitne osiągnięcia w nauce w danym roku szkolnym
galeria

Najlepsi z najlepszych. Burmistrz Świdnika nagrodził 153 uczniów

Gala Stypendialna to wyjątkowa chwila dla stypendystów wybranych przez burmistrza miasta Świdnik. Za trud włożony w roku szkolnym 2023/2024 zostało docenionych aż 153 uczniów ze świdnickich szkół.

Młodzieżowa Rada Miasta Janów Lubelski drugiej kadencji w pełnym składzie

Młodzieżowa Rada Miasta w komplecie. Wybrali swoje prezydium

Poprzednia kadencja dobiegła końca, odbyły się wybory na kolejną, a także pierwsza sesja. Młodzieżowa Rada Miasta w Janowie Lubelskim zaczęła pracę.

Wojciech Jerzy Suchodół od 1999 roku zaangażowany był w organizację memoriałowego turnieju bokserskiego poświęconego ojcu, tradycyjnie fundując nagrodę w kat. 56 kg, w której walczył Jerzy Suchodół.

Kochał ludzi i sport. Pogrzeb Wojciecha Jerzego Suchodoła odbył się w środę w Zamościu

Nie żyje Wojciech Jerzy Suchodół, wspaniały człowiek, lekarz, ginekolog, położnik, radny i społecznik. Nieprzerwanie od 25 lat organizował w Zamościu memoriał bokserski pamięci swego ojca Jerzego, byłego nauczyciela przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego i trenera, twórcy zamojskiego pięściarstwa.

Goście nie zawiedli. Licznie stawili się na urodzinach pani Eugenii

Jaki piękny wiek. Pani Eugenia skończyła 100 lat

Rodzina, ale też inni goście świętowali w sobotę wraz z panią Eugenią Szmigą jej kolejne urodziny. Sędziwa mieszkanka gminy Zwierzyniec właśnie tego dnia skończyła 100 lat.

Kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach jest niezwykle ważne, szczególnie teraz, gdy żyjemy w wolnym kraju, a u naszych wschodnich sąsiadów trwa wojna z najeźdźcą, z którym Polska walczyła 85 lat temu.

85. rocznica sowieckiej agresji: Chełm w hołdzie ofiarom i Sybirakom

Przedstawiciele chełmskich instytucji uczcili 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka, składając kwiaty w miejscach pamięci i oddając hołd ofiarom represji.

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw
galeria

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw

Szczere pola między Kraśnikiem a Dąbrową Bór, a na nich… siedem 200 metrowych wiatraków. To one mają zapewnić niemal 25 MWh energii, co pozwoli na obsłużenie 16 tysięcy gospodarstw w regionie. W środę 18 września przedstawiciele firm realizujących inwestycję oraz lokalne władze dokonali wspólnie otwarcia farmy. Na uroczystości pojawił się Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska. To inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne powiatu – mówią zgodnie inwestor, samorządowcy i wiceminister.

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie
biała podlaska

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie

Były plany na remont drewnianego budynku przy ulicy Kolejowej. Jednak z przygotowanej ekspertyzy wynika, że czeka go raczej rozbiórka.

 

Lubelscy terytorialsi zwiększają pomoc dla powodzian. W środę w godzinach wieczornych ponad 100 kolejnych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT uda się na Dolny Śląsk, aby wspierać mieszkańców i służby w walce z żywiołem. Lubelscy terytorialsi pomagają mieszkańcom Stronia Śląskiego

Dziś ponad 100, a w piątek minimum 500 mundurowych pojedzie pomagać na Dolny Śląsk

Kolejnych 100 żołnierzy 2 LBOT jedzie na Dolny Śląsk pomagać mieszkańcom w walce z powodzią. Na miejscu jest już 180 terytorialsów, a w piątek pojada kolejni, minimum 500

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców
21 września 2024, 13:00

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców

Dla pochodzącego z Zamościa Mateusza Tymury, który w pożarze stracił stworzony wraz z żoną dom i Teatr Latarnia odbędzie się w weekend charytatywna impreza na Rynku Wielkim.

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej
Foto
galeria

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej

Poduszkowiec, kosiarka na gąsienicach i legendarny Żuk. Te i inne pojazdy można oglądać do jutra na parkingu Politechniki Lubelskiej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium