Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

19 maja 2024 r.
15:21

Historia, zielony dach i fontanna

Podwórko przed restauracją Makani na ul. Świętoduskiej w Lublinie
Podwórko przed restauracją Makani na ul. Świętoduskiej w Lublinie

Podwórko przed restauracją Makani na ul. Świętoduskiej w Lublinie jest jak z innego świata. Nie tylko dlatego, że prowadzi ją Nepalczyk serwujący dalekowschodnią kuchnię. Jego niepowtarzalny klimat tworzy baldachim z jadalnych winorośli i rzeźba ogrodowa z fontanną – rozmowa z Adamem Cichockim, właścicielem podwórka i Sonamem; właścicielem restauracji Makani

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

4. edycja plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni przebiegła pod hasłem „Biznes i zieleń”. Spośród 40 zgłoszeń z bardzo różnymi połączeniami roślinności i działalności gospodarczej do finału zostało wybranych 14 zgłoszeń w czterech kategoriach: Gastronomia, Sklepy, Firmy i Krajobrazy.
W listopadzie minionego roku swoich zwycięzców wybierała kapituła i mieszkańcy Lublina, którzy głosowali na stronach „Dziennika Wschodniego” i „Gazety Wyborczej”. Wyniki ogłoszono, a zwycięzców nagrodzono 21 listopada podczas wydarzenia Power Planet: Człowiek–Środowisko– Biznes organizowanego przez Lubelski Klub Biznesu.
Prezentujemy Skarb Kultury Przestrzeni w kategorii Gastronomia z wyboru Kapituły: Restauracja Makani na Świętoduskiej – zazielenione podwórko.

• Owocująca winorośl to w Polsce dość nietypowe pnącze dekoracyjne miejsc publicznych. Skąd pomysł, aby rosła na państwa podwórku?
Adam Cichocki: Przez ponad dwadzieścia lat pracowałem we wschodniej Ukrainie, gdzie jest bardzo ciepło, klimat wręcz stworzony dla winorośli. Spotykałem tam wiele restauracji pełnych roślin, ze stolikami stojącymi pod zadaszeniami z pnączy. Robiły na mnie wielkie wrażenie, więc postanowiłem mieć coś podobnego u siebie. W ciepłym klimacie pnącza są bardzo wygodne do schładzania otoczenia, bo można nimi ocienić dowolną przestrzeń. Poza tym ich liście tworzą naturalną kurtynę, która daje poczucie prywatności i polepsza akustykę, dzięki której lepiej się rozmawia. W Ukrainie widziałem takie aranżacje zieleni nawet na zwykłych blokowiskach i proszę mi wierzyć, że potrafią one całkowicie odmienić nastrój miejsca. Czasem aż trudno oderwać się od ich widoku.

• Skąd pochodzi winorośl przed Makani?
A.C.: Z mojego ogrodu. Wybrałem ją na to miejsce, bo szybko rośnie i jest bardzo żywotna. Poza tym ma gęste, ładne liście, które zmieniają kolory we wrześniu i październiku, i dużo smacznych owoców, na których przez całą zimę żerują ptaki. Kiedyś żona zrobiła z nich naprawdę smaczne wino.
• Kto o nią dba?
A.C.: W restauracji od zeszłego roku pałeczkę przejął Sonam, więc co dalej z tą zielenią, jest już na jego głowie. To on musi znaleźć aranżację która będzie komponować się z restauracją.
• Dużo przy tym pracy?
Sonam: Winorośl czasem trzeba podlać lub przyciąć. Sam się tym zajmuję. Miesiąc temu wyciąłem sporo pędów, bo mają duże przyrosty. Oczywiście jest przy tym trochę sprzątania, ale dla takiego widoku warto.
• Myśli pan o tym, żeby wykorzystać winogrona sprzed restauracji w potrawach?
Sonam: Służą one raczej jako element dekoracyjny niż danie, ale ponieważ są smaczne, więc goście sami próbują ich bezpo-średnio z krzaka. To część naturalnego wystroju restauracji. Dużo osób przychodzi tu i robi zdjęcia. Przyciąga ich zielony dach i fontanna.
• Wszystko razem do siebie pasuje i wygląda jak dobrze zaprojektowany placyk.
A.C.: Tak, bo zarówno fontanna jak i winorośl były ujęte w planie zmiany wizerunku podwórka. Pokrywająca je wcześniej zwykła kostka brukowa nie wyglądała ładnie. Kiedy kładliśmy nową nawierzchnię, od razu zostały wydzielone miejsca z dostępem do gleby na winorośle. Osobne siedzisko na środku, to nasz pomysł na zasłonięcie wywietrznika. Pod podwórkiem są dwie kondygnacje piwnic. Z najgłębszej piwnicy wychodzi na podwórko wywietrznik, trzeba było go jakość zabezpieczyć i zamaskować w nawiązaniu do otoczenia. Fontannę zaś stworzyła moja zmarła siostra, rzeźbiarka z wykształcenia. Latem, zgodnie z jej projektem, na głowie figury kwitną kwiaty. To wszystko razem – niezwykła rzeźba, fontanna i winorośl wraz z pozostałymi roślinami – pasuje do siebie nawzajem a dodatkowo harmonizuje z architekturą podwórka, o której wiele osób mówi, że ma włoski klimat.
• Rzeczywiście, takich ozdobnych balkonów nie ma nigdzie indziej w Lublinie.
A.C.: Okalające go balkony na ozdobnych metalowych podporach, to rozwiązania jeszcze sprzed II wojny światowej. Do lat sześćdziesiątych balkony i podpory były drewniane jak w innych miejscach na Starym Mieście. Ta kamienica od początku XIX wieku pełniła funkcję zajazdu, który nazywał się dumnie „Nadwiślański”. Na podwórku mieścił się warsztat naprawy powozów konnych. Na czas naprawy stangreci, może też pasażerowie, mieszkali w zajeździe.
• Dziś ma to swój niepowtarzalny klimat.
A.C.: Dodatkowo po zmroku winorośle są wraz z rzeźbą odpowiednio podświetlane. Gdy jest ciepło, restauracja ze składanymi drzwiami i podwórko z zielenią tworzą jedną całość – jedną otwartą przestrzeń. Trzeba tworzyć klimat klientom.

Wywiad zrealizowany w ramach praktyk studenckich na III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (Wydział Nauk Społecznych KUL) w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” pod kierunkiem Marcina Skrzypka w ramach 4. edycji plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni pt. „Biznes i zieleń”

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium