Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

19 maja 2024 r.
15:21

Historia, zielony dach i fontanna

0 A A
Podwórko przed restauracją Makani na ul. Świętoduskiej w Lublinie
Podwórko przed restauracją Makani na ul. Świętoduskiej w Lublinie

Podwórko przed restauracją Makani na ul. Świętoduskiej w Lublinie jest jak z innego świata. Nie tylko dlatego, że prowadzi ją Nepalczyk serwujący dalekowschodnią kuchnię. Jego niepowtarzalny klimat tworzy baldachim z jadalnych winorośli i rzeźba ogrodowa z fontanną – rozmowa z Adamem Cichockim, właścicielem podwórka i Sonamem; właścicielem restauracji Makani

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

4. edycja plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni przebiegła pod hasłem „Biznes i zieleń”. Spośród 40 zgłoszeń z bardzo różnymi połączeniami roślinności i działalności gospodarczej do finału zostało wybranych 14 zgłoszeń w czterech kategoriach: Gastronomia, Sklepy, Firmy i Krajobrazy.
W listopadzie minionego roku swoich zwycięzców wybierała kapituła i mieszkańcy Lublina, którzy głosowali na stronach „Dziennika Wschodniego” i „Gazety Wyborczej”. Wyniki ogłoszono, a zwycięzców nagrodzono 21 listopada podczas wydarzenia Power Planet: Człowiek–Środowisko– Biznes organizowanego przez Lubelski Klub Biznesu.
Prezentujemy Skarb Kultury Przestrzeni w kategorii Gastronomia z wyboru Kapituły: Restauracja Makani na Świętoduskiej – zazielenione podwórko.

• Owocująca winorośl to w Polsce dość nietypowe pnącze dekoracyjne miejsc publicznych. Skąd pomysł, aby rosła na państwa podwórku?
Adam Cichocki: Przez ponad dwadzieścia lat pracowałem we wschodniej Ukrainie, gdzie jest bardzo ciepło, klimat wręcz stworzony dla winorośli. Spotykałem tam wiele restauracji pełnych roślin, ze stolikami stojącymi pod zadaszeniami z pnączy. Robiły na mnie wielkie wrażenie, więc postanowiłem mieć coś podobnego u siebie. W ciepłym klimacie pnącza są bardzo wygodne do schładzania otoczenia, bo można nimi ocienić dowolną przestrzeń. Poza tym ich liście tworzą naturalną kurtynę, która daje poczucie prywatności i polepsza akustykę, dzięki której lepiej się rozmawia. W Ukrainie widziałem takie aranżacje zieleni nawet na zwykłych blokowiskach i proszę mi wierzyć, że potrafią one całkowicie odmienić nastrój miejsca. Czasem aż trudno oderwać się od ich widoku.

• Skąd pochodzi winorośl przed Makani?
A.C.: Z mojego ogrodu. Wybrałem ją na to miejsce, bo szybko rośnie i jest bardzo żywotna. Poza tym ma gęste, ładne liście, które zmieniają kolory we wrześniu i październiku, i dużo smacznych owoców, na których przez całą zimę żerują ptaki. Kiedyś żona zrobiła z nich naprawdę smaczne wino.
• Kto o nią dba?
A.C.: W restauracji od zeszłego roku pałeczkę przejął Sonam, więc co dalej z tą zielenią, jest już na jego głowie. To on musi znaleźć aranżację która będzie komponować się z restauracją.
• Dużo przy tym pracy?
Sonam: Winorośl czasem trzeba podlać lub przyciąć. Sam się tym zajmuję. Miesiąc temu wyciąłem sporo pędów, bo mają duże przyrosty. Oczywiście jest przy tym trochę sprzątania, ale dla takiego widoku warto.
• Myśli pan o tym, żeby wykorzystać winogrona sprzed restauracji w potrawach?
Sonam: Służą one raczej jako element dekoracyjny niż danie, ale ponieważ są smaczne, więc goście sami próbują ich bezpo-średnio z krzaka. To część naturalnego wystroju restauracji. Dużo osób przychodzi tu i robi zdjęcia. Przyciąga ich zielony dach i fontanna.
• Wszystko razem do siebie pasuje i wygląda jak dobrze zaprojektowany placyk.
A.C.: Tak, bo zarówno fontanna jak i winorośl były ujęte w planie zmiany wizerunku podwórka. Pokrywająca je wcześniej zwykła kostka brukowa nie wyglądała ładnie. Kiedy kładliśmy nową nawierzchnię, od razu zostały wydzielone miejsca z dostępem do gleby na winorośle. Osobne siedzisko na środku, to nasz pomysł na zasłonięcie wywietrznika. Pod podwórkiem są dwie kondygnacje piwnic. Z najgłębszej piwnicy wychodzi na podwórko wywietrznik, trzeba było go jakość zabezpieczyć i zamaskować w nawiązaniu do otoczenia. Fontannę zaś stworzyła moja zmarła siostra, rzeźbiarka z wykształcenia. Latem, zgodnie z jej projektem, na głowie figury kwitną kwiaty. To wszystko razem – niezwykła rzeźba, fontanna i winorośl wraz z pozostałymi roślinami – pasuje do siebie nawzajem a dodatkowo harmonizuje z architekturą podwórka, o której wiele osób mówi, że ma włoski klimat.
• Rzeczywiście, takich ozdobnych balkonów nie ma nigdzie indziej w Lublinie.
A.C.: Okalające go balkony na ozdobnych metalowych podporach, to rozwiązania jeszcze sprzed II wojny światowej. Do lat sześćdziesiątych balkony i podpory były drewniane jak w innych miejscach na Starym Mieście. Ta kamienica od początku XIX wieku pełniła funkcję zajazdu, który nazywał się dumnie „Nadwiślański”. Na podwórku mieścił się warsztat naprawy powozów konnych. Na czas naprawy stangreci, może też pasażerowie, mieszkali w zajeździe.
• Dziś ma to swój niepowtarzalny klimat.
A.C.: Dodatkowo po zmroku winorośle są wraz z rzeźbą odpowiednio podświetlane. Gdy jest ciepło, restauracja ze składanymi drzwiami i podwórko z zielenią tworzą jedną całość – jedną otwartą przestrzeń. Trzeba tworzyć klimat klientom.

Wywiad zrealizowany w ramach praktyk studenckich na III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (Wydział Nauk Społecznych KUL) w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” pod kierunkiem Marcina Skrzypka w ramach 4. edycji plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni pt. „Biznes i zieleń”

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

W sklepach pełno jest kolorowych zabawek, które kuszą swoim wyglądem i różnorodnością. Wybór odpowiedniego prezentu dla dziewczynki na święta może być jednak wyzwaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na tym, aby prezent był atrakcyjny, trwały i posiadał walory edukacyjne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium