Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

25 grudnia 2019 r.
9:25

Jak karmić ptaki zimą? Ani okruszka! "Ważne, żeby w karmniku nie było chleba"

Rozmowa z Jakubem Orłowskim, lubelskim przyrodnikiem, leśnikiem z wykształcenia, a z zamiłowania ornitologiem, który prowadzi internetowy profil Inspektor Bywak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Chodzimy w kurtkach i szalikach. Dla nas zima. A dla ptaków? Czy one w ogóle marzną?

- A jakie kurtki są najcieplejsze? Puchowe! Ptaki są bardzo dobrze przystosowane do przetrwania tej pory roku. Część z nich odlatuje do cieplejszych miejsc. Choćby do... Polski. Dla ptaków z północy, gdzie często temperatura spada do -50º C, nasz kraj to istne tropiki! Reszta po prostu stroszy piórka. Puch ptasi jest od dawna znanym i cennym materiałem izolacyjnym. Poza tym ptaki niejako „grzeją się od środka” spożywając wysokokaloryczny pokarm. No i nie zapominajmy o częstym zimowym widoku: ptaki zbierające się w grupki czy stada i ogrzewające się nawzajem.

• Kiedy należy pomyśleć o ich dokarmianiu?

- Dokarmiać ptaki powinniśmy wtedy, kiedy spadnie dużo śniegu i przykryje on miejsca, gdzie mogą szukać pożywienia. Albo w czasie bardzo silnych mrozów, gdy wydatek energetyczny na utrzymanie temperatury ciała znacznie się zwiększa.

• Ptaki mają wyższą czy niższą temperaturę ciała niż my?

- O kilka stopni wyższą niż u ludzi.

• Kto przyleci do wysypanej karmy w mieście, a kto w okolicy zalesionej czy wiejskiej?

- Sporo jest gatunków ptaków, które chętnie odwiedzają karmniki. W mieście, w zwartej zabudowie - mniej. Okolice podmiejskie, rolnicze czy leśne dają możliwość zobaczenia większej liczby gatunków przy karmniku. W mieście królować będą wróble i mazurki, sikorki bogatki, modraszki i sosnówki, sńce, czyże albo sierpówki. Na wsi mamy większą szansę spotkania w karmniku trznadla, gila czy szczygła, ale ogólnie bardzo dużo jest gatunków, które spotkamy i tu, i tu.

Często spacerując przez las zimą mamy wrażenie, że jest on wymarły. A przecież zostają w nim na zimę sikorki, których w Polsce mamy sześć gatunków. Są dzięcioły: w Polsce żyje dziewięć gatunków i tylko jeden odlatujący na zimę. Oprócz nich: kowaliki, pełzacze, ptaki drapieżne, jak krogulce, myszołowy czy sowy. Zimą mogą nas zaszczycić jemiołuszki, czeczotki czy krzyżodzioby, rzadziej widywane w ciepłych miesiącach. Pokarm w karmniku miejskim nie powinien się różnić od tego w podmiejskim.

Jakub Orłowski. Przyrodnik, edukator. Członek Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, z którym - dzięki wsparciu miasta Lublin - realizuje projekt edukacyjny „Dzikie zwierzę, dziki ptak - podpowiemy co i jak!”. Uczestnik akcji obrączkarskich i monitoringów. Fotograf. Wszystkie zdjęcia ptaków wykorzystane do publikacji są jego autorstwa (fot. Joanna Orłowska)

• Jakieś wskazówki dla właścicieli i opiekunów karmników?

- W karmniku musi być czysto, a karma musi być zawsze świeża. Pleśń lub gnijący pokarm są zabójcze dla ptaków. Karmnik powinien osłaniać pokarm, ale musi także umożliwiać swobodne przemieszczanie się ptaków i chronić je przed atakiem drapieżników. Dokarmiać powinniśmy regularnie i konsekwentnie. Ptaki wierzą, że karma wraca!

• Lepiej się zorientować kto skrzydlaty żyje w naszej okolicy i modyfikować dietę? Czy to w ogóle jest ważne?

- Do dobrze usytuowanego karmnika, w którym jest dobre, czyli naturalne jedzenie zawsze coś przyleci i nie musimy robić specjalnego rozeznania. Ważne, żeby nie było w nim chleba. Chleb pleśnieje, a zawarta w nim sól szkodzi ptakom. Często w karmniku króluje słonecznik: zarówno ten łuskany, jak i ten w łupinach. I to jest bardzo dobre i chyba najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Skusi on zarówno wróble i mazurki, bogatki i modraszki, jak i dzwońce, czyże czy szczygły. Łuskane czy po prostu rozbite orzechy włoskie też będą dobrym pomysłem. Dla kosów i kwiczołów możemy nadziać jabłko na pobliską gałąź. Dokarmianie powinniśmy zakończyć wczesną wiosną.

Jeżeli mamy ogród, to możemy zastanowić się nad posadzeniem roślin, które stanowić będą bazę pokarmową dla ptaków. Może to być jarzębina, rokitnik czy bluszcz. Ich owoce bardzo lubią kosy, szpaki czy jemiołuszki, które jedzą nie tylko jemiołę. Drzewa iglaste w ogrodzie jak np. świerki nie dość, że będą bardzo dobrym schronieniem dla ptaków, to ich nasiona stanowią pokarm dla dzwońców, czyży lub krzyżodziobów.

• A co z ptakami, które do karmnika nie przylecą? Spotykamy je spacerując nad rzeką czy jeziorem...

- Dla nich można zabrać ugotowane - uwaga: bez soli! - warzywa, kaszę albo płatki owsiane. Będzie to najlepsze jedzenie dla ptaków wodnych: kaczek czy łabędzi. Tych też, w żadnym razie, nie dokarmiamy chlebem! Chleb szkodzi ptakom. Jest jedynie wypełniaczem i nie ma wartościowych substancji odżywczych. Zawiera sól i często chemiczne dodatki. To w konsekwencji powoduje u ptaków choroby układu pokarmowego oraz deformacje skrzydeł.

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Ile wiesz o polskiej przyrodzie?
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wtorek na Dzielni: Węglin się rozbudowuje
WTOREK NA DZIELNI
film

Wtorek na Dzielni: Węglin się rozbudowuje

Węglin Południowy i Północny to dziś jedne z najdynamiczniej rozwijających się obszarów Lublina. Wzmożona zabudowa mieszkaniowa, nowe drogi, remonty i planowane ścieżki rowerowe pokazują, jak szybko zmienia się ta część miasta. Zarysowane są także konkretne plany inwestycyjne na najbliższe lata, obejmujące zarówno infrastrukturę, jak i zieleń miejską. O tym wszystkim w dzisiejszym odcinku naszego cyklu „Wtorek na Dzielni”. Jak zwykle oglądajcie nas na www.dziennikwschodni.pl oraz na kanale YouTube Dziennika Wschodniego.

Wysokie wygrane na Lubelszczyźnie!

Wysokie wygrane na Lubelszczyźnie!

Ponad 460 tysięcy złotych w Mini Lotto i 40 tysięcy w Multi Multi Plus – szczęście uśmiechnęło się do graczy z Tarnogrodu i Lublina.

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Twoja reputacja w sieci ma ogromne znaczenie – to od niej często zależy, czy potencjalny klient wybierze właśnie Twoją firmę. Obecność online to coś więcej niż wizytówka – to fundament zaufania i profesjonalnego wizerunku. Spójna i dobrze zaplanowana strategia internetowa może przyciągnąć nowych klientów i wyróżnić Cię na tle konkurencji.

Wizualizacja Galerii Lwowskiej w miejscu po dawnym Tesco

Nowe życie po dawnym Tesco: Galeria Lwowska na horyzoncie

Po latach niepewności i spekulacji w Chełmie szykuje się długo oczekiwana przemiana. W miejscu dawnego Tesco przy ul. Lwowskiej 24 powstanie nowoczesne centrum handlowe – Galeria Lwowska.

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Chociaż nie ma materialnej formy, jest wśród nas. Chociaż nie można zobaczyć go gołym okiem -możemy go poczuć. Chociaż łatwo go opisać – potrafi pobudzić kreatywność. Ciepło, bo to właśnie o nim mowa, towarzyszy ludziom już od setek tysięcy lat. W Lublinie dostarczane przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, nie tylko ogrzewa… ale i jest częścią ogólnopolskich projektów edukacyjnych.

Skup nieruchomości za gotówkę – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Skup nieruchomości za gotówkę – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Sprzedaż mieszkania w krótkim czasie jest aktualnie trudnym do zrealizowania zadaniem. Zależy od tego wiele czynników. Skup nieruchomości za gotówkę to usługa skierowana do właścicieli mieszkań, domów, działek lub lokali użytkowych, którzy chcą sprzedać swoją nieruchomość szybko i bez zbędnych formalności.

Kiedy pogrzeb Franciszka? Jest decyzja kardynałów
Watykan
galeria

Kiedy pogrzeb Franciszka? Jest decyzja kardynałów

Dzisiaj o godz. 9 w Auli Synodu w Watykanie rozpoczęła się kongregacja generalna kardynałów związane ze śmiercią papieża Franciszka. W jej trakcie zapadnie kilka ważnych decyzji, w tym data pogrzebu Jorge Mario Bergoglio. Właśnie ją podali.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Wygraliśmy z bardzo niewygodnym przeciwnikiem

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Wygraliśmy z bardzo niewygodnym przeciwnikiem

Górnik Łęczna w Lany Poniedziałek pokonał u siebie Chrobrego Głogów i odniósł piąte zwycięstwo z rzędu. O tym, że trzy punkty zostały w Łęcznej zadecydowała piękna bramka Fryderyka Janaszka. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu drużyn?

Czy naprawdę znasz Ziemię? A swoją małą ojczyznę? Sprawdź się w naszym quizie na Dzień Ziemi
QUIZ

Czy naprawdę znasz Ziemię? A swoją małą ojczyznę? Sprawdź się w naszym quizie na Dzień Ziemi

Co roku, 22 kwietnia, obchodzimy Dzień Ziemi – święto planety, która przez cały rok cierpliwie znosi nasze dobre chęci, złe nawyki i niekończące się emisje. A skoro już jesteśmy w nastroju do dbania o Ziemię, warto sprawdzić, ile tak naprawdę o niej wiemy.

Pirat na elektrycznej hulajnodze potrącił dziecko. Rozpoznajesz go?

Pirat na elektrycznej hulajnodze potrącił dziecko. Rozpoznajesz go?

Policjanci od piątku szukają mężczyzny, który 18 kwietnia w Lublinie potrącił trzynastolatkę. Dziewczynka trafiła do szpitala. Sprawca zdarzenia uciekł nie udzielając jej pomocy.

Świeże smoothies. W czym je przechowywać?

Świeże smoothies. W czym je przechowywać?

Lubisz sięgać po smaczne, a jednocześnie zdrowe napoje, jakimi są smoothie? Powinieneś wiedzieć, że istotne jest nie tylko to, z jakich składników zostały przygotowane, ale również to, jak i w czym są przechowywane. Co powinieneś do tego wykorzystać?

ChKS Chełm rozpoczyna rywalizację w półfinale play-off

ChKS Chełm rozpoczyna rywalizację w półfinale play-off. Przeciwnikiem KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off PLS 1. Ligi ChKS Chełm zmierzy się z KPS Siedlce. Początek w hali w Chełmie o godzinie 18

Trwa walka z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego
zdjęcia
galeria

Trwa walka z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego

W nocy z poniedziałku na wtorek powierzchnia pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego nie zmieniła się, ale jak informują strażacy - sytuacja się stabilizuje. W akcji gaśniczej biorą udział jednostki z całego kraju, także z Lublina.

50 milionów złotych w LAWP na badania i innowacje dla firm z Lubelszczyzny

50 milionów złotych w LAWP na badania i innowacje dla firm z Lubelszczyzny

Jeśli prowadzisz firmę w województwie lubelskim i planujesz wprowadzić nowy produkt, usprawnić procesy w firmie lub rozpocząć działalność na nowych rynkach, masz szansę na wsparcie z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027. Działanie 1.3, skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw to konkretna pomoc na wdrożenie innowacji oraz B+R. Do podziału jest prawie 50 milionów złotych. Warto się pospieszyć, bo termin składania wniosków upływa już wkrótce.

Floriany 2025 Dziennika Wschodniego – nasz plebiscyt dla strażaków-ochotników
PLEBISCYT

Floriany 2025 Dziennika Wschodniego – nasz plebiscyt dla strażaków-ochotników

Na co dzień pracują w gospodarstwie, urzędzie, szkole czy prywatnej firmie. Gdy jednak zawyją syreny w remizie, ludzie są w potrzebie, zapieje czerwony kur czy dojdzie do wypadku, natychmiast stawiają się gotowi do akcji. (Nie)zwykli ludzie, strażacy-ochotnicy – to w podzięce za oddanie służbie organizujemy nasz plebiscyt „Floriany 2025 Dziennika Wschodniego”. Pula nagród wynosi aż 18 tysięcy złotych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium