Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

24 października 2022 r.
6:26

Tkwimy po uszy w azbeście. Lubelskie wyróżnia się szczególnie źle

Materiałów zawierających azbest nie wolno demontować na własną rękę. Mogą się tym zajmować wyłącznie specjalistyczne firmy
Materiałów zawierających azbest nie wolno demontować na własną rękę. Mogą się tym zajmować wyłącznie specjalistyczne firmy (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Nie ma już żadnych szans na oczyszczenie Polski z rakotwórczego azbestu w zakładanym terminie, czyli do 2032 roku. Przy obecnym tempie jego usuwania potrwa to w woj. lubelskim jeszcze… 80 lat. Do takich wniosków doszła Najwyższa Izba Kontroli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Azbest występujący w eternicie stosowanym przed laty jako materiał elewacyjny i pokrycie dachów, jest szkodliwy dla zdrowia. – Jest substancją o udowodnionym działaniu rakotwórczym, powoduje też pylicę azbestową, czy choroby opłucnej – przypomina Najwyższa Izba Kontroli. Mikroskopijne włókna unoszą się w powietrzu, dostają do dróg oddechowych i dalej w głąb organizmu, gdzie powodują utajony rozwój chorób.

NIK sprawdziła, jak realizowany jest krajowy program usuwania azbestu uchwalony 12 lat temu. Okazało się, że od tej pory unieszkodliwiono zaledwie niecałe 17 proc. z ok. 8,5 mln ton zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych. Pozostało 7 mln ton, na którego usunięcie potrzeba byłoby w skali kraju jeszcze 59 lat.

Lubelskie negatywnie wyróżnia się na tle Polski. Do tej pory zlikwidowano u nas niespełna 163 tys. ton wyrobów zawierających azbest. Pozostało 1 mln 260 tys. ton. Więcej ma tylko Mazowieckie: 1 mln 620 tys. ton.

Przy obecnym tempie unieszkodliwiania azbestu potrzeba jeszcze 80 lat, aby oczyścić nasz region. To stawia nas na trzecim miejscu niechlubnej listy. Nieznacznie wyprzedza nas Podlaskie (niespełna 82 lata), a najgorzej jest w Łódzkiem, gdzie na pozbycie się niebezpiecznych materiałów potrzeba byłoby jeszcze 102 lat.

Samorząd województwa, jak stwierdziła NIK, nie ma pełnych i aktualnych danych dotyczących ilości wyrobów zawierających azbest, znajdujących się na wojewódzkich nieruchomościach. Stosownych informacji w wyznaczonym do końca stycznia terminie nie przekazały wszystkie marszałkowskie jednostki.

W podlubelskim Wojciechowie stwierdzono niezrealizowanie obowiązków związanych z posiadaniem wyrobów azbestowych (łącznie prawie 2 tys. ton) na 12 gminnych obiektach. Cztery budynki należące do gminy w ogóle nie zostały ujęte w inwentaryzacji przeprowadzonej w 2014 roku.

W przypadku gminy Ulan-Majorat (pow. radzyński) kontrolerzy oszacowali, że pozbycie się wyrobów zawierających azbest może potrwać 66 lat. Z kolei w powiecie lubelskim zajęłoby to 32 lata.

Jako główne powody problemów z usuwaniem eternitu i podobnych mu wyrobów NIK wskazuje brak pieniędzy i nieskuteczne prawo. Wymienia tu m.in. przepisy, w myśl których państwo finansuje tylko demontaż i unieszkodliwienia azbestu, a za nowy dach mieszkańcy muszą płacić sami.

Jeszcze niedawno marszałek Jarosław Stawiarski wyrażał nadzieję, że dzięki unijnym pieniądzom uda się do końca usunąć azbest w całym regionie. Nie będzie to jednak takie łatwe.

– Obawiam się, że fundusze unijne nie zapewnią nam wszystkich środków, jakie będą potrzebne do całkowitego wyeliminowania tych materiałów – przyznaje Michał Mulawa, wicemarszałek województwa odpowiedzialny m.in. za środowisko. Zapowiada za to „duży projekt wymiany pokryć dachowych”. – Oprócz zdjęcia, wymiany i unieszkodliwienia azbestu będziemy chcieli proponować mieszkańcom montaż fotowoltaiki. O sposobie finansowania programu rozmawiamy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sejm zdjął immunitet dla Ziobro. Byłemu ministrowi grozi areszt
polityka

Sejm zdjął immunitet dla Ziobro. Byłemu ministrowi grozi areszt

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejm zdjął immunitet byłemu ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu, posłowi PiS, Zbigniewowi Ziobro. To oznacza, że sąd na wniosek komisji do spraw Pegasusa może aresztować polityka nawet na 30 dni.

Stan papieża Franciszka. Watykan: Jest lekka poprawa

Stan papieża Franciszka. Watykan: Jest lekka poprawa

Przebywający od tygodnia w szpitalu papież Franciszek leczy obustronne zapalenie płuc. Dzisiejszy komunikat jest trochę bardziej pozytywny od tych, które przekazywano w ciągu ostatnich dni.

Zamiast miłości i pieniędzy - oszustwo i strata

Zamiast miłości i pieniędzy - oszustwo i strata

Na jednym z portali randkowych samotna mieszkanka powiatu świdnickiego poznała mężczyznę, który szybko zdobył jej zaufanie. Do tego stopnia, że zanim spotkała go na żywo, zdążyła przelać mu 5 tysięcy złotych.

Niecodzienna sytuacja: strażnicy więzienni pomogli rodzącej kobiecie

Niecodzienna sytuacja: strażnicy więzienni pomogli rodzącej kobiecie

Pracownicy służby więziennej w swojej pracy mogą spodziewać się wszystkiego. Przekonali się o tym funkcjonariusze zamojskiej jednostki prowadzący działania służbowe w Lublinie.

Po domowym remisie z ŁKS Łódź Przemysław Banaszak i jego koledzy jadą do Warszawy na starcie z Polonią

Górnik Łęczna otworzy 21. kolejkę Betclic I Ligi meczem z Polonią Warszawa

Po domowej inauguracji z ŁKS Łódź piłkarzy Górnika Łęczna czeka pierwszy w tym roku mecz wyjazdowy. Na otwarcie 21. kolejki zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Polonią Warszawa, w barwach której spotkają swoich niedawnych kolegów z łęczyńskiej szatni

Samorządowcy testowali trasę "ranczobusa"

"Ranczobus" na stację PKP potrzebny, ale pasażerów wciąż niewielu

Z nowego połączenia PKS na stację PKP w Bedlnie skorzystały w styczniu 244 osoby. Samorządowcy chcą jeszcze usprawnić linię autobusową i liczą na sugestie mieszkańców.

Zmiany na lotnisku Lublin. Koniec z wyjmowaniem laptopa z bagażu
galeria

Zmiany na lotnisku Lublin. Koniec z wyjmowaniem laptopa z bagażu

Szybsza kontrola bagażu, mniej komplikacji przy przechodzeniu przez bramki – na lotnisku Lublin wczoraj zaczął działać nowy system sprawdzani bagażu przed wejściem na halę odlotów.

Ucieczka ze szpitala. Zarzuty dla kolejnych funkcjonariuszy

Ucieczka ze szpitala. Zarzuty dla kolejnych funkcjonariuszy

Zarzut niedopełnienia obowiązków usłyszało dwóch kolejnych funkcjonariuszy służby więziennej, którzy nie dopilnowali przebywającego w szpitalu psychiatrycznym podwójnego mordercę, Bartłomieja B. Według śledczych, za bardzo poluzowali mu kajdanki.

Lubelskie Centrum Konferencyjne z prestiżową nagrodą

Lubelskie Centrum Konferencyjne z prestiżową nagrodą

Lubelskie Centrum Konferencyjne zdobyło prestiżowe wyróżnienie w konkursie Meetings Star Awards, wygrywając w kategorii najlepszych mniejszych centrów konferencyjnych.

Kierowcy ze zmęczenia zasypiają za kierownicą. Takie są skutki

Kierowcy ze zmęczenia zasypiają za kierownicą. Takie są skutki

Nieuwaga i zmęczenie są jednymi z częstych przyczyn wypadków samochodowych. Policja apeluje o bezpieczną i ostrożną jazdę, zwłaszcza, gsy warunki na drogach są niepewne.

Zigi Zana

Stadnina zakończyła negocjacje i czeka na przelew za najdroższą klacz

Negocjacje zakończyły się i stadnina z Michałowa czeka na przelew. Chodzi o 145 tys. zł euro za klacz Zigi Zanę, lokomotywę ubiegłorocznej aukcji Pride od Poland.

Nielegalna uprawa ukryta w szafie

Nielegalna uprawa ukryta w szafie

25-letni mieszkaniec Międzyrzeca Podlaskiego postanowił wykorzystać szafę w inny sposób niż przechowywanie w niej ubrań. W jego meblu mieściła się mini-uprawa konopi indyjskich.

Marcin Mateńko (po prawej) i burmistrz Piotr Płudowski

Bezkrólewie w ZGL. Dyrektor rezygnuje po 2 miesiącach

Tylko dwa miesiące Marcin Mateńko kierował Zakładem Gospodarki Lokalowej w Łukowie. Właśnie złożył rezygnację. Na razie, w miejskiej spółce jest bezkrólewie.

Kolejna Wygrana w Mini Lotto! Szczęście Sprzyja – Dołącz do Zwycięzców!

Kolejna Wygrana w Mini Lotto! Szczęście Sprzyja – Dołącz do Zwycięzców!

Radzyń Podlaski znów na loteryjnej mapie zwycięzców! 504 303,60 zł – taka wygrana padła w piątkowym losowaniu Mini Lotto a szczęśliwy kupon został zakupiony właśnie tutaj. Czy to Ty trafiłeś szczęśliwe liczby? Sprawdź wyniki i przekonaj się, że warto grać – kolejne losowanie może należeć do Ciebie!

Czym jest spoofing? Jak reagować?

Czym jest spoofing? Jak reagować?

Spoofing to podstępna metoda podszywania się pod numer telefonu banku lub instytucji, mająca na celu wyłudzenie danych lub kradzież pieniędzy. Jak się ustrzec przed spoofingiem i o czym pamiętać? Podpowiadamy!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium