Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

21 lipca 2021 r.
21:33

Lubelskie. Jedno małe miasteczko, dwa festiwale literackie o niemal identycznej nazwie

Autor: Zdjęcie autora agdy ask
0 0 A A
Zespół Szkół nr 2 im. dr Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie będzie w sierpniu dwóch literackich festiwali
Zespół Szkół nr 2 im. dr Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie będzie w sierpniu dwóch literackich festiwali (fot. Starostwo Powiatowe w Zamościu)

Na konflikcie między współtwórcami festiwalu literackiego skorzystają uczestnicy. W maju było zamieszanie i spór o pieniądze. Teraz wiadomo, że w sierpniu w Szczebrzeszynie będą dwie Stolice Języka Polskiego. Pierwsza zaczyna się 1, druga 25 sierpnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Festiwal Stolica Języka Polskiego, który organizuje Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń zaczyna się 1 sierpnia w Zamościu a od 2 sierpnia, na siedem dni, przenosi do Szczebrzeszyna. Zaplanowano spotkania z m.in. Adamem Wajrakiem, Julią Fiedorczuk i Zytą Rudzką, Szczepanem Twardochem, Piotrem Mitznerem, Michałem Rusinkiem. Przyjedzie Maciej Zaremba Bielawski, będzie Joanna Bator, a także Andrzej Stasiuk. Program wydarzenia można znaleźć tutaj.

O wydarzeniu zrobiło się głośno już w maju, gdy Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosiło, komu przyznaje pieniądze. Okazało się, że wsparcie otrzymała Fundacja Czuły Barbarzyńca na organizację... festiwalu Szczebrzeszyn. Stolica Języka Polskiego.

To był efekt dawnego konfliktu między współtwórcami wydarzenia. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2015 r. i informowano wtedy, że jest to wspólny projekt Piotra Dudy, animatora i menadżera kultury wywodzącego się ze Szczebrzeszyna oraz Tomasza Brzozowskiego, wydawcy i założyciela Fundacji Czułego Barbarzyńcy, formalnego organizatora festiwalu. Drugą i kolejne edycje spotkań literackich w Szczebrzeszynie, organizowała Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń Piotra Dudy.

Po burzy medialnej i protestach, ministerstwo jednak przyznało dotację także i jego fundacji.

W efekcie uczestników czekają dwa wydarzenia w miasteczku na Roztoczu.

W poniedziałek przedstawiciel Fundacji Czuły Barbarzyńca podpisał umowę z dyrektorką szkoły w Szczebrzeszynie, na terenie której odbędzie się drugi sierpniowy literacki festiwal.

– Po roku pandemii i pewnie przed następną falą zakażeń proponujemy festiwal swobodniejszy i luźniejszy pod hasłem „Sensacyjnie i fantastycznie”. W programie, oprócz spotkań z autorami będą projekcje filmów, koncerty – od muzyki soul po jazz – oraz wystawa. Szczegóły jeszcze ustalamy, jak choćby listę projekcji i gości. Już wiemy, że przyjadą Vincent Severski, Adam Zamoyski czy Michał Komar. Ponieważ ten rok jest rokiem poetów – Baczyńskiego i Różewicza – będą też spotkania poetyckie z takimi twórcami jak Michał Zabłocki czy Ryszard Grzyb – wylicza Tomasz Brzozowski z Fundacji Czuły Barbarzyńca, organizator festiwalu Szczebrzeszyn. Stolica Języka Polskiego.

– Jak poprzednie edycje, także i ta odbędzie się na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Szczebrzeszynie. W tym malowniczym miejscu będzie działała kawiarnia, księgarnia. W plenerze pokażemy wystawę poświęconą Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, którą przygotowało warszawskie Muzeum Literatury. Będzie scena, leżaki dla publiczności. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Jedynie na finałowy koncert w synagodze, na którym wystąpi Karol Szymanowski Quartet będzie można wejść mając zaproszenie, ale to z powodu ograniczonej liczby słuchaczy – dodaje organizator wydarzenia.

Pytany czy przygotowywał program swojego festiwalu w opozycji do wydarzenia o niemal identycznej nazwie, które odbędzie się na początku sierpnia i to w tym samym miejscu mówi, że literatura nie dzieli i może uczyć dialogu. – O żadnej opozycji być nie może. Dostaliśmy grant z ministerstwa na organizację, tamci też dostali, po tym jak złożyli odwołanie. Jak będzie w przyszłym roku nie wiem. To leży w gestii ministerstwa czy kolejne edycje będziemy robić w Szczebrzeszynie czy gdzieś indziej – zapowiada Tomasz Brzozowski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym.

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna