1 sierpnia rozpocznie się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Jego organizatorem jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, która ostatecznie otrzymała ministerialne dofinansowanie.
Pierwszy dzień Festiwalu to wydarzenia na Rynku Wodnym w Zamościu. W programie jest m.in. zagadkowa niedziela, spotkania z książką dla dzieci, czy rozmowa „O bibliofilstwie i bibliomanii” i spotkania z literatami. O godz. 20. rozpocznie się recital Ewy Dałkowskiej „To co najpiękniejsze…:”, a po nim widowisko poetyckie „Czytanie Lema” z udziałem Krystyny Czubówny, Krzysztofa Wakulińskiego i Jacka Jędrasika.
Od 2 do 7 sierpnia Festiwal trwać będzie już w Szczebrzeszynie. Zaplanowano spotkania z m.in. Adamem Wajrakiem, Julią Fiedorczuk i Zytą Rudzką, Szczepanem Twardochem, Piotrem Mitznerem, Michałem Rusinkiem. – Ze Szwecji przyjedzie Maciej Zaremba Bielawski, znany pisarz i dziennikarz, autor m.in. wspaniałego „Domu z dwiema wieżami”, za który otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Będzie z nami też Joanna Bator, laureatka Nagrody Nike z nową książką „Gorzko, gorzko”, a także Andrzej Stasiuk, który właśnie opublikował nową powieść „Przewóz” – zdradzają organizatorzy.
W trakcie tegorocznego Festiwalu najwięcej mówić się będzie jednak o Tadeuszu Różewiczu. W programie m.in. „W pamięci od momentu pierwszego spotkania” wspomnienia Leszka Mądzika; rozmowa „Plotka o Różewiczu” i „Rozmowy o biografii pisarza bez biografii” oraz widowisko poetyckie ”Matka odchodzi” – Czytanie Różewicza.
Tegoroczna edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie niemal do ostatniej chwili stała pod dużym znakiem zapytania. Wszystko za sprawą konfliktu między współtwórcami wydarzenia. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2015 r. i informowano wtedy, że jest to wspólne dziecko Piotra Dudy, animatora i menadżera kultury wywodzącego się ze Szczebrzeszyna oraz Tomasza Brzozowskiego, wydawcy i założyciela Fundacji Czułego Barbarzyńcy, formalnego organizatora festiwalu. Od kolejnej edycji spotkania literackie organizowane były przez Fundację Sztuki Kreatywna Przestrzeń. W tym roku okazało się jednak, że FSKP nie dostanie dofinansowania na organizację imprezy z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, bo… pieniądze na ten cel otrzymał już Czuły Barbarzyńca. W internecie rozpoczęło się zbieranie podpisy pod petycją do ministra Glińskiego o zmianę decyzji. Podpisali się pod nią m.in. Hanna Krall, Dorota Masłowska, Michał Rusinek, Mariusz Szczygieł i Olga Tokarczuk. W połowie maja ministerstwo dotację przyznało. – Naszymi partnerami jest też Województwo Lubelskie, miasto i gmina Szczebrzeszyn, miasto Zamość i starostwo zamojskie – wylicza Piotr Duda.
Pełen program wydarzenia na internetowej stronie www.stolicajezykapolskiego.pl.