Poznaliśmy Dziennikarza Roku 2019 oraz wszystkich laureatów 23. edycji nagród Grand Press. Uroczysta, finałowa gala odbyła się dzisiaj w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
Członkowie 82 redakcji z całej Polski zagłosowali na Dziennikarza Roku 2019. Aż 253 głosy, najwięcej w historii, otrzymał Tomasz Sekielski, autor materiału "Tylko nie mów nikomu" - reportażu wideo, w którym razem z bratem Markiem zajmuje się sprawą pedofilii w Kościele.
Wśród nagrodzonych dziennikarzy w kategoriach tematycznych znaleźli się, między innymi, Magdalena Gałczyńska z Onetu za tekst "Farma Trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości" - autorka rozpracowuje powiązania pomiędzy wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem a grupą hejterów - czy Robert Mazurek za wywiad "Związki partnerskie nie są złe" - rozmowę z wiceprezydentem Warszawy Pawłem Rabiejem.
Przyznano również trzy nagrody specjalne: za dziennikarstwo cyfrowe (Konkret24), ekonomiczne (Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej") i sportowe (Michał Kołodziejczyk z WP SportoweFakty).
Jak podaje portal press.pl, w tym roku do konkursu Grand Press została zgłoszona rekordowa liczba prac - 850. Do finału jury nominowało 55 materiałów. Zwycięzcy w każdej z ośmiu kategorii (news, dziennikarstwo śledcze, publicystyka, reportaż prasowy/internetowy, reportaż TV/wideo, reportaż radiowy, wywiad, dziennikarstwo specjalistyczne) mogą liczyć na nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł.
Nagrody Grand Press przyznawane są za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. Przyznaje je jury Grand Press. W tym roku w jury zasiadają: Katarzyna Buszkowska („Press”), Kamila Ceran (Tok FM), Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Krzysztof Jedlak („Dziennik Gazeta Prawna”), Jerzy Jurecki („Tygodnik Podhalański”), Marcin Kowalczyk („Express Ilustrowany”, „Dziennik Łódzki”), Edward Miszczak (TVN i Discovery), Andrzej Skworz („Press”), Radosław Sławiński (Polsat Play), Tadeusz Sołtys (Grupa RMF), Agata Szczęśniak (OKO.press), Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”), Michel Viatteau (Agence France-Presse), Jacek Żakowski („Polityka”).
Laureaci nagród Grand Press 2019:
- Grand Press Digital (nagroda specjalna) - Konkret24
- Grand Press Economy (nagroda specjalna) - Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej"
- Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego (nagroda specjalna) - Michał Kołodziejczyk z WP SportoweFakty
- News - „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości” – Magdalena Gałczyńska (Onet) rozpracowała powiązania hejterki internetowej i ujawniła związek wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka z grupą hejterską, mającą na celu skompromitowanie sędziów nieposłusznych władzy.
- Dziennikarstwo śledcze - „Pancerny Marian i pokoje na godziny” – Bertold Kittel („Superwizjer” TVN) ujawnił, że prezes NIK Marian Banaś wynajmował gangsterom kamienicę z pokojami na godziny; stał się jej właścicielem w niejasnych okolicznościach, nie wpisał jej do oświadczenia majątkowego, a służby badające te oświadczenie nie poinformowały premiera o sprawie przed powołaniem Banasia na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
- Publicystyka - „Homo sovieticus po latach” – Rafał Woś („Tygodnik Powszechny”) rozlicza ks. Józefa Tischnera z jego sympatii politycznych, wyrzucając filozofowi stanie po stronie liberalnych reform Leszka Balcerowicza.
- Reportaż prasowy/internetowy - „Sekret Świętej Brygidy” – Bożena Aksamit („Gazeta Wyborcza ‒ Duży Format”) we wstrząsającym reportażu pokazuje ofiary ks. Henryka Jankowskiego, zgwałcone nastolatki, czasem odbierające sobie potem życie. Tekst wstrząsnął opinią publiczną z powodu pozycji swojego negatywnego bohatera, ale także dlatego, że wokół jego czynów panowała od lat zmowa milczenia. Był to ostatni reportaż Bożeny Aksamit, która niedługo potem zmarła na raka.
- Reportaż radiowy - „Niedokończona żałoba” – Jolanta Rudnik i Andrzej Rudnik (Polskie Radio Koszalin) opisują walkę rodziny Arama Rybickiego, ofiary katastrofy smoleńskiej, aby zapobiec nakazanej przez państwo ekshumacji.
- Reportaż TV/wideo - „Tylko nie mów nikomu” – Tomasz Sekielski, Marek Sekielski (YouTube, Sekielski) – reportaż o pedofilii w Kościele, w którym ofiary księży pedofilów nie tylko opowiadają po raz pierwszy swoje dotąd skrywane przeżycia, ale też konfrontują je po latach podczas spotkań z dawnymi oprawcami.
- Wywiad - „Związki partnerskie nie są złe” – Robert Mazurek („Dziennik Gazeta Prawna”) w swoim stylu spiera się z wiceprezydentem Warszawy Pawłem Rabiejem, gdy ten oświadcza, że jest za małżeństwami homoseksualnymi, upierając się, iż to w gruncie rzeczy rozwiązanie konserwatywne.
- Dziennikarstwo specjalistyczne - „Pegasus” – Lech Dawidowicz („Czarno na białym” TVN 24) dociera do informacji, że polskie służby zakupiły najpotężniejszy system szpiegowski, który może przejąć kontrolę nad dowolnym urządzeniem, dając wgląd w życie i tajemnice każdego z nas.