Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zakupy

24 lutego 2020 r.
6:39

Coraz więcej Polaków jest przeciwko niedzieli bez handlu. Zostanie zniesiony?

283 114 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Blisko połowa Polaków opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę. Coraz bardziej restrykcyjne przepisy spotykają się z coraz większym sprzeciwem. Oprócz klientów protestują też związkowcy i tłumaczą: zakaz godzi w nas wszystkich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Powolne ograniczanie niedzielnego handlu rozpoczęło się dwa lata temu. W tym roku kalendarzowym niedziel, w których mogą być otwarte wszystkie sklepy jest siedem. Pierwsza z nich wypadła 26 stycznia. Na kolejne trzeba poczekać do 5 kwietnia. Zakupy zrobimy na tydzień przed Wielkanocą i przed długim majowym weekendem. Następne niedziele handlowe przypadają na końcówkę czerwca i sierpnia a potem dopiero na grudzień. Sklepy będą otwarte w dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem.

Jak wynika z badania przeprowadzonego w lutym przez Havas Media Group prawie połowa Polaków opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele. Taką odpowiedź wskazało 47,7 proc. ankietowanych. Niedawne zaostrzenie zakazu negatywnie oceniło 64 proc. mieszkańców dużych miast. W tej kwestii najbardziej podzieleni są mieszkańcy wsi. Wśród nich 40 proc. ankietowanych jest niezadowolonych ze zmian, a 43,5 proc. uważa je za pozytywne. 35 proc. uczestników ankiety stwierdziło, że zakaz handlu niesie ze sobą szereg utrudnień. Mimo to tylko 11 proc. z nas poszukuje sklepów otwartych w niedzielę. Większość robi zakupy dzień lub nawet kilka dni wcześniej. O blisko procent wzrosła też liczba robiących zakupy przez Internet.

– Polacy wciąż deklarują, że chcieliby zniesienia zakazu handlu, a nowe zaostrzanie przepisów oceniają negatywnie – komentuje Anna Ostrowska z Havas Media Group.

Zmiany na gorsze widzą też handlowi związkowcy. Twierdzą oni, że zakaz niedzielnego handlu godzi w klientów, którzy stoją w soboty w znacznie dłuższych kolejkach, a w niedzielę są zmuszani do zakupów np. na stacjach benzynowych, gdzie wybór jest mniejszy, a ceny wyższe. Pogorszyły się też warunki pracy sprzedawców.

- Duże sklepy wydłużyły godziny pracy w piątki i soboty, a zwiększenie liczby klientów sprawiło, że praca kasjerów i kasjerek stała się cięższa – zauważa Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. - W wyniku zakazu handlu spadły obroty w hipermarketach i dużych sieciach handlowych, ale też straciły małe sklepy, a część z nich zbankrutowała. Wiele sieci zintensyfikowało wysiłki na rzecz przyciągnięcia klientów w piątki i soboty, co sprawiło, że sklepy osiedlowe wcale nie zwiększyły sprzedaży. Umocniły się przede wszystkim sklepy przy stacjach benzynowych i dyskonty, które są otwarte w niedziele.

Dlatego związkowcy chcą zmiany prawa. Zakaz miałyby zastąpić podwyżki. W niedziele mogłyby handlować wszystkie sklepy, które płaciłyby pracownikom 2,5 razy więcej niż za pracę w dni powszednie. - W ten sposób w niedziele byłyby otwarte tylko te sklepy, które godnie płaciliby załogom – uważa Szumlewicz i dodaje: - Wynagrodzenie za pracę w niedziele byłoby rekompensatą za utratę dnia wolnego, a zarazem bodźcem na rzecz podniesienia płac w całej gospodarce.

- Nasze postulaty są podobne – przyznaje Dariusz Jodłowski, Prezes Zarządu Pracodawców Lubelszczyzny "Lewiatan". – Uważamy jednak, że nie należy wprowadzać innych regulacji niż te znajdujące się już w kodeksie pracy. Zgodnie z nim za prace w niedzielę obowiązuje 100 procent wynagrodzenia ekstra. Jeśli już zmieniać jakiekolwiek zapisy to można byłoby określić ilość niedziel w miesiącu, które pracownik może przepracować, na maksymalnie dwie. Sam zakaz handlu w niedzielę należy jednak bezwzględnie zlikwidować.

Postulat płacowy nie jest na razie brany przez rządzących pod uwagę. Z ministerstwa pracy dochodzą natomiast sygnały o tym, że być może w przyszłym roku zostaną wprowadzone wyjątki w niedzielnym zakazie handlu. Być może handel będzie dozwolony we wszystkich miejscowościach turystycznych.

Wśród właścicieli mniejszych sklepów zdania na temat zaostrzenia zakazu są podzielone. - Moja znajoma zamknęła sklep na ul. Kunickiego, bo piątkowe i sobotnie promocje w pobliskim supermarkecie sprawiły, że ludzie przestali do niej przychodzić. Dziś jest bezrobotną ofiarą niedzielnego zakazu handlu – mówi pani Marta, właścicielka sklepu przy ul. Abramowickiej. – Ale nie wszyscy stracili. Ja sobie zakaz chwalę, bo w niedzielę mam więcej klientów.

- W piątek i sobotę mamy martwy sezon – przyznaje Saule Massalimova, właścicielka „Market Zana 64”. – W każdą niedzielę pracuję po 16 godzin i odrabiam wtedy wszystkie straty. Ludzie przyjeżdżają z całego miasta szukając otwartego sklepu. Trafiają do mnie wtedy też turyści. Gdyby nie było niedziel to penie musiałabym zamknąć działalność.

Niedziele handlowe w 2020 roku:

5 kwietnia

26 kwietnia

28 czerwca

30 sierpnia

13 grudnia

20 grudnia

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marzena Brzezicka dotychczas pełniła funkcję wicedyrektora Muzeum Nawiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, gdzie odpowiadała za oddział w Janowcu. Od tego roku jest dyrektorem Muzeum Zamek, które samorząd województwa usamodzielnił i odłączył od MNKD
DO ZWIEDZANIA

Zamek już na swoim. Nowa dyrektorka o pomysłach na muzeum

O planach nowego Muzeum Zamek w Janowcu, o przyszłości tej kulturalnej placówki, czekających ją inwestycjach, pomysłach na przyciągnięcie turystów i szansach na odbudowę obiektu opowiada niedawno powołana dyrektorka janowieckiego muzeum, Marzena Brzezicka.

Rafał Król żegna się z Motorem
ZMIANY

Kapitan odchodzi z Motoru Lublin. "To była trudna decyzja"

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że z klubem pożegnał się kapitan Rafał Król. Doświadczony pomocnik sam podjął decyzję, że wiosną nie założy już żółto-biało-niebieskiej koszulki.

Lajkowała i inwestowała. Oszukali ją na 18 tysięcy złotych
UWAGA

Lajkowała i inwestowała. Oszukali ją na 18 tysięcy złotych

Na amerykańskiego żołnierza, na kryptowaluty, na policjanta... oszuści mają mnóstwo sposobów na pozbawienie nas pieniędzy. Teraz to na przykład „lajkowanie filmów”. 35-latka z powiatu świdnickiego właśnie tak straciła ponad 18 tysięcy złotych.

Muzycy Kat & Roman Kostrzewski wystąpią w Lublinie
koncert
17 stycznia 2025, 19:00

Muzycy Kat & Roman Kostrzewski wystąpią w Lublinie

NamoR, to projekt Michała Laksy (śpiew) oraz Krzysztofa Pisteloka (gitara). Artyści przez dwie dekady współtworzyli zespół Kat & Roman Kostrzewski, z którym nagrali kilka płyt oraz zagrali setki koncertów. Ten ciekawy projekt zaprezentuje się lubelskiej publiczności już 17 stycznia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Mammografia: za darmo i blisko domu. Gdzie i kiedy?
ZDROWIE

Mammografia: za darmo i blisko domu. Gdzie i kiedy?

Tylko w najbliższym tygodniu mammobus będzie miał 34 przystanki w naszym regionie. Jak skorzystać z darmowych badan?

Jack służy w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP w Lublinie
POLICYJNY NOS

Na służbie: Lubelscy „Poszukiwacze” mają nowego funkcjonariusza

Po kilkumiesięcznym szkoleniu Jack właśnie dołączył do „Poszukiwaczy” z KWP w Lublinie i ma już na koncie udział w pierwszych akcjach.

Wisła Puławy zagra w zimie osiem meczów kontrolnych

Wisła Puławy zagra w zimie osiem meczów kontrolnych

W środę na pierwszych zajęciach w 2025 roku spotkali się piłkarze Wisły Puławy. W zimowym okresie przygotowawczym zespół trenera Macieja Tokarczyka rozegra aż osiem meczów kontrolnych.

Alkohol był, uprawnień do kierowania nie było. Efekt? Pościg ulicami Zamościa
NA SYGNALE

Alkohol był, uprawnień do kierowania nie było. Efekt? Pościg ulicami Zamościa

Nie zatrzymał się kontroli, a widząc jadący za nim radiowóz, wyłączył w swoim samochodzie wszystkie świata, przyspieszył i kontynuował ucieczkę.

Adam Deja i jego koledzy w środę wznowili treningi w 2025 roku
NA BOISKU

Górnik Łęczna wrócił do treningów

Górnik Łęczna szykuje się do piłkarskiej wiosny. W środę podopieczni trenera Pavola Stano spotkali się na pierwszym w tym roku treningu, który odbył się w Milejowie

Karol M. przed kancelarią komorniczą w Łukowie

Oskarżony o zabójstwo komorniczki z Łukowa w styczniu usłyszy wyrok

Sprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami od listopada 2023 roku. 44-letni Karol M. jest oskarżony o zabójstwo komorniczki z Łukowa.

Gaj nad Skarpą
CZAS NA SPACER

Skwer Marzeń czy Gaj nad Skarpą? Nowe zielone miejsca w Lublinie

Skwer Marzeń, Gaj nad Skarpą i zieleniec przy ul. Gęsiej: w Lublinie są nowe miejsca, gdzie można odpocząć na świeżym powietrzu.

Wybory prezydenckie 2025: jest data wyborów
POLITYKA

Wybory prezydenckie 2025: jest data wyborów

Jest duże prawdopodobieństwo, że nowego prezydenta Polski poznamy w Dzień Dziecka. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Jeśli konieczna będzie druga tura, ta odbędzie się 1 czerwca. Formalnie wybory zostaną zarządzone za tydzień i dopiero wówczas ruszy kampania wyborcza.

Zuzanna Kulińska znalazła się w szerokim składzie reprezentacji Polski

Dwie koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS w szerokim składzie reprezentacji Polski

W środę Karol Kowalewski, szkoleniowiec kobiecej reprezentacji Polski ogłosił szeroki skład kadry Biało-Czerwonych. Na liście znalazły 24 zawodniczki, w tym dwie z Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin. Powołania otrzymały: Zuzanna Kulińska i Magdalena Szymkiewicz.

Czerwiec 20222: Jerzy Owsiak w Centrum Opieki Senioralnej w Łęcznej. Tutejszy szpital zbudował i otworzył nowe oddziały dla osób starszych, a 5 milionów złotych z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło na wyposażenie

Jeżeli dożyję jutra – Jerzy Owsiak pisze o groźbach. Policja już zajmuje się sprawą

Podczas ostatniego finału WOŚP zebrała ponad 281 milionów złotych. Od początku swojej działalności: ok. 2,3 mld złotych. Kupiła dzięki temu 74,5 tys. urządzeń dla szpitali. Teraz Orkiestra szykując się do już 33. finału, musi walczyć z hejtem i groźbami.

PGE Start Lublin też ma swojego przedstawiciela w piątce tygodnia

PGE Start Lublin też ma swojego przedstawiciela w piątce tygodnia

Kolejny tydzień rozgrywek i kolejne miejsce w piątce tygodnia dla zawodnika PGE Startu. Za 13. kolejkę wyróżniony został Tyran De Lattibeaudiere, który rozegrał świetnie zawody w „energetycznych derbach” przeciwko PGE Spójni Stargard.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium