Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zakupy

24 lutego 2020 r.
6:39

Coraz więcej Polaków jest przeciwko niedzieli bez handlu. Zostanie zniesiony?

283 114 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Blisko połowa Polaków opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę. Coraz bardziej restrykcyjne przepisy spotykają się z coraz większym sprzeciwem. Oprócz klientów protestują też związkowcy i tłumaczą: zakaz godzi w nas wszystkich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Powolne ograniczanie niedzielnego handlu rozpoczęło się dwa lata temu. W tym roku kalendarzowym niedziel, w których mogą być otwarte wszystkie sklepy jest siedem. Pierwsza z nich wypadła 26 stycznia. Na kolejne trzeba poczekać do 5 kwietnia. Zakupy zrobimy na tydzień przed Wielkanocą i przed długim majowym weekendem. Następne niedziele handlowe przypadają na końcówkę czerwca i sierpnia a potem dopiero na grudzień. Sklepy będą otwarte w dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem.

Jak wynika z badania przeprowadzonego w lutym przez Havas Media Group prawie połowa Polaków opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele. Taką odpowiedź wskazało 47,7 proc. ankietowanych. Niedawne zaostrzenie zakazu negatywnie oceniło 64 proc. mieszkańców dużych miast. W tej kwestii najbardziej podzieleni są mieszkańcy wsi. Wśród nich 40 proc. ankietowanych jest niezadowolonych ze zmian, a 43,5 proc. uważa je za pozytywne. 35 proc. uczestników ankiety stwierdziło, że zakaz handlu niesie ze sobą szereg utrudnień. Mimo to tylko 11 proc. z nas poszukuje sklepów otwartych w niedzielę. Większość robi zakupy dzień lub nawet kilka dni wcześniej. O blisko procent wzrosła też liczba robiących zakupy przez Internet.

– Polacy wciąż deklarują, że chcieliby zniesienia zakazu handlu, a nowe zaostrzanie przepisów oceniają negatywnie – komentuje Anna Ostrowska z Havas Media Group.

Zmiany na gorsze widzą też handlowi związkowcy. Twierdzą oni, że zakaz niedzielnego handlu godzi w klientów, którzy stoją w soboty w znacznie dłuższych kolejkach, a w niedzielę są zmuszani do zakupów np. na stacjach benzynowych, gdzie wybór jest mniejszy, a ceny wyższe. Pogorszyły się też warunki pracy sprzedawców.

- Duże sklepy wydłużyły godziny pracy w piątki i soboty, a zwiększenie liczby klientów sprawiło, że praca kasjerów i kasjerek stała się cięższa – zauważa Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. - W wyniku zakazu handlu spadły obroty w hipermarketach i dużych sieciach handlowych, ale też straciły małe sklepy, a część z nich zbankrutowała. Wiele sieci zintensyfikowało wysiłki na rzecz przyciągnięcia klientów w piątki i soboty, co sprawiło, że sklepy osiedlowe wcale nie zwiększyły sprzedaży. Umocniły się przede wszystkim sklepy przy stacjach benzynowych i dyskonty, które są otwarte w niedziele.

Dlatego związkowcy chcą zmiany prawa. Zakaz miałyby zastąpić podwyżki. W niedziele mogłyby handlować wszystkie sklepy, które płaciłyby pracownikom 2,5 razy więcej niż za pracę w dni powszednie. - W ten sposób w niedziele byłyby otwarte tylko te sklepy, które godnie płaciliby załogom – uważa Szumlewicz i dodaje: - Wynagrodzenie za pracę w niedziele byłoby rekompensatą za utratę dnia wolnego, a zarazem bodźcem na rzecz podniesienia płac w całej gospodarce.

- Nasze postulaty są podobne – przyznaje Dariusz Jodłowski, Prezes Zarządu Pracodawców Lubelszczyzny "Lewiatan". – Uważamy jednak, że nie należy wprowadzać innych regulacji niż te znajdujące się już w kodeksie pracy. Zgodnie z nim za prace w niedzielę obowiązuje 100 procent wynagrodzenia ekstra. Jeśli już zmieniać jakiekolwiek zapisy to można byłoby określić ilość niedziel w miesiącu, które pracownik może przepracować, na maksymalnie dwie. Sam zakaz handlu w niedzielę należy jednak bezwzględnie zlikwidować.

Postulat płacowy nie jest na razie brany przez rządzących pod uwagę. Z ministerstwa pracy dochodzą natomiast sygnały o tym, że być może w przyszłym roku zostaną wprowadzone wyjątki w niedzielnym zakazie handlu. Być może handel będzie dozwolony we wszystkich miejscowościach turystycznych.

Wśród właścicieli mniejszych sklepów zdania na temat zaostrzenia zakazu są podzielone. - Moja znajoma zamknęła sklep na ul. Kunickiego, bo piątkowe i sobotnie promocje w pobliskim supermarkecie sprawiły, że ludzie przestali do niej przychodzić. Dziś jest bezrobotną ofiarą niedzielnego zakazu handlu – mówi pani Marta, właścicielka sklepu przy ul. Abramowickiej. – Ale nie wszyscy stracili. Ja sobie zakaz chwalę, bo w niedzielę mam więcej klientów.

- W piątek i sobotę mamy martwy sezon – przyznaje Saule Massalimova, właścicielka „Market Zana 64”. – W każdą niedzielę pracuję po 16 godzin i odrabiam wtedy wszystkie straty. Ludzie przyjeżdżają z całego miasta szukając otwartego sklepu. Trafiają do mnie wtedy też turyści. Gdyby nie było niedziel to penie musiałabym zamknąć działalność.

Niedziele handlowe w 2020 roku:

5 kwietnia

26 kwietnia

28 czerwca

30 sierpnia

13 grudnia

20 grudnia

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium