Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zakupy

22 lutego 2020 r.
14:01

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11"

159 46 A A
Kasy samoobsługowe znajdują się w wybranych sklepach sieci Biedronka zlokalizowanych w 74 miejscowościach.<br />
<br />
Kasy samoobsługowe znajdują się w wybranych sklepach sieci Biedronka zlokalizowanych w 74 miejscowościach.

(fot. Maciej Kaczanowski)

W połowie lutego opublikowaliśmy tekst, w którym pracownicy sklepów skarżyli się na wyjątkowo wyczerpującą ich zdaniem pracę na tzw. kasach samoobsługowych. Artykuł wzbudził ogromne poruszenie. Pracownicy innych branż denerwowali się, że ich zajęcia są znacznie trudniejsze. Pracownicy sklepów apelowali: „Nie narzekajmy! Cieszmy się, że nie wyparły nas jeszcze roboty”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko zaczęło się od rozmowy z ekspedientką jednej z lubelskich Biedronek. Kobieta, która nadzorowała funkcjonowanie kas samoobsługowych miała w kieszeni telefon mierzący jej kroki. Wyszło ich 10 000 na jednej zmianie. Dla kasjera, który przywykł do siedzenia i przesuwania towaru, godziny spędzone „na nogach” okazały się trudne do wytrzymania.

Chętnie bym się zamienił

- Praca na tradycyjnej kasie jest bardzo ciężka, bo każdego dnia przerzuca się tony towaru. Mimo to praca w kasach samoobsługowych jest znacznie gorsza. Nikt nie chce tam chodzić - przyznaje Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność, do którego trafia coraz więcej skarg w tej sprawie.

Na samoobsługowej kasie trzeba się nachodzić, bo pracownice muszą służyć klientom nieustanną pomocą: anulują błędne transakcje, pomagają odnaleźć właściwe ikony pieczywa, sprawdzają dokumenty kupującym alkohol...

- Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11. A dyżur zaczynam o 7 i kończę o 19 - komentuje na naszej stronie internetowej czytelniczka.

- Ja jestem nauczycielką w szkole podstawowej i robię 6-8 tys. kroków w ciągu dnia pracy. W tym pokonując 3 piętra - dodaje inna.

- Śmiech na sali! Kilka lat temu miałem pracę w której robiłem średnio 15-17 tys. kroków (też mierzone telefonem) i do głowy mi nie przyszło się z tego powodu skarżyć komuś! Ba, byłem zadowolony, toż to samo zdrowie było - wspomina czytelnik.

- 10 tys. kroków? To mniej więcej tyle ile zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Ja mam pracę siedzącą, robię ok. 4000 kroków dziennie i mam nadwagę. Chętnie bym się zamienił - pisze kolejny internauta.

Negocjacje płacowe

- W hipermarketach do kas samoobsługowych wyznaczana jest jedna osoba na zmianę. To ona sprawdza, co się dzieje na monitorze kontrolnym, a gdy klient ma problem, musi do niego podejść, pomóc mu lub anulować transakcje. Trudniejsze zadanie mają pracownicy supermarketów. W wielu z nich nie ma osoby przypisanej do kas samoobsługowych. Klientom pomagają tam pracownicy punktu obsługi klienta lub kasjerki ze skrajnych stanowisk. Mają oni wykonywać swoją pracę, w razie potrzeby pomagać klientom samoobsługowym, a gdy któryś z nich zdenerwuje się i wyjdzie to także odnieść zostawiony przez niego towar - tłumaczy problemy ekspedientów Paweł Skowron, przewodniczący MOZ NSZZ Solidarność Carrefour Polska.

Związkowiec dodaje, że od problemu pracowników wyjątkowo zmęczonych pracą w kasach samoobsługowych nie da się uciec. Można jedynie starać się o polepszenie ich warunków pracy.

- Dlatego 25 lutego zaczynamy negocjacje płacowe. Chcemy wzrostu wynagrodzenia do płacy zasadniczej, bo stawka minimalna wzrosła w tym roku. Chcemy finansowego docenienia pracowników z długoletnim stażem. Okazuje się, że zarabiają oni mniej niż osoby dopiero przyjęte, bo ci drudzy zatrudniani są już na znacznie lepszych warunkach - mówi Paweł Skowron.

Rotowanie obsady

Kasy samoobsługowe zainstalowane są w ponad 100 największych sklepach Carrefour (około 60 hipermarketach i około 50 supermarketach. Zainstalowano je także w ponad 20 sklepach franczyzowych sieci).

- Klienci coraz chętniej korzystają z tego rozwiązania, gdyż przyczynia się ono do usprawnienia obsługi w sklepie. Obserwujemy, że rośnie udział transakcji w kasach automatycznych - informuje Biuro Prasowe Carrefour Polska. - W planach na obecny rok jest instalowanie kolejnych kas samoobsługowych w kolejnych naszych sklepach.

Sieć podkreśla, że skarg pracowników do tej pory nie otrzymywano. - Menedżerowie kas często rotują obsadę w kasach samoobsługowych, a w dniach o zwiększonym ruchu zapewniają dodatkowych pracowników - słyszymy.

Podobnie jest w Biedronce.

- Pracownicy przy kasach samoobsługowych głównie pomagają klientom wyszukiwać artykuł na liście lub weryfikują wiek klienta podczas zakupu produktów alkoholowych. Należy jednak zauważyć, że są to osoby zatrudnione na stanowisku sprzedawcy-kasjera i do ich obowiązków standardowo należy także porządkowanie sali sprzedaży czy obsługa klientów przy kasach tradycyjnych i faktycznie w ciągu dnia mogą zmieniać te role - słyszymy w biurze prasowym sieci Biedronka.

- Kasy samoobsługowe to rozwiązanie komfortowe dla klientów, szczególnie tych, którzy mają do zrobienia mniejsze zakupy. Jest to także wsparcie codziennej pracy kasjerów. Obecnie takie kasy znajdują się w wybranych sklepach Biedronka zlokalizowanych w 74 miejscowościach, a zainstalowanie ich w kolejnych zależy od zapotrzebowania na takie rozwiązanie w danej lokalizacji.

Kto się cieszy, a kto nie

- Od cyfryzacji nie uciekniemy, ale musimy wiedzieć, że - wbrew temu, co twierdzą sieci handlowe - odbywa się ona kosztem pracownika - komentuje Paweł Skowron. - Mamy handel elektroniczny, a pokolenie dzisiejszych 20-latków kupuje już tylko przez internet. Pracownicy sklepu nie są potrzebni. Wchodzą kasy samoobsługowe. Szacuję, że powstanie czterech takich kolejnych jest równoznaczne z tym, że sześciu pracowników traci pracę. W kilku sklepach Carrefour mamy usługę „Scan&Go”. Klient skanuje telefonem towary z koszyka i podchodzi do kasy tylko po to, żeby za nie zapłacić. Sieć cieszy się, bo jest szybszy przepływ klienta i koszty się zmniejszają. Robiący zakupy też się cieszą, bo jest sprawniej.

- Tylko my się nie cieszymy, bo cyfryzacja jest zagrożeniem dla stanowisk pracy. Pracodawcy mówią, że będą wykorzystywać pracowników w innych obszarach sklepu, ale tak się nie dzieje. Rotacja w handlu ogromna, a na miejsce zwalniającego się pracownika nie zatrudnia się kolejnego. A nasza firma powiedziała już, że sukcesywnie będzie rosła liczba kas samoobsługowych jeśli będzie pozytywny odbiór klientów. A ten będzie i chętnych będzie coraz więcej. To mechanizm znany już z innych branży. W Urzędach Skarbowych nie mamy już mnóstwa pań w okienkach odkąd można rozliczać się elektronicznie.

- Boję się o pracę. Może nie w kontekście roku, czy dwóch, ale do emerytury tu nie przetrwam - uważa ekspedientka jednej z lubelskich Biedronek. - Wiem, że będę musiała szukać innej pracy. Wydaje mi się, że duże sklepy stacjonarne czeka kres. Zastąpią je samoobsługowe kontenery lub zamawianie produktów w Internecie. Trzeba więc płakać i pracować. Póki jest praca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Potrącenie na ul. Jana Pawła II w Lublinie. Mężczyzna trafił do szpitala

Potrącenie na ul. Jana Pawła II w Lublinie. Mężczyzna trafił do szpitala

Kierująca volvo nie zauważyła pieszego, który przechodził na przejściu dla pieszych. Mężczyzna z obrażeniami został przewieziony do szpitala.

Ponad 2 kilogramy narkotyków w mieszkaniu w Chełmie. Para trafiła do aresztu

Ponad 2 kilogramy narkotyków w mieszkaniu w Chełmie. Para trafiła do aresztu

Marihuana, mefedron, amfetamina i haszysz znalezione w jednym z mieszkań w Chełmie. Właścicielom narkotyków grożą długie lata za kratkami.

Lubelskie ma 79 nowych stróżów prawa
zdjęcia
galeria

Lubelskie ma 79 nowych stróżów prawa

Lubelska policja powiększyła swoje szeregi o 79 nowych funkcjonariuszy, w tym 21 kobiet i 58 mężczyzn. We wtorek 65 z nich złożyło uroczyste ślubowanie, rozpoczynając swoją służbę na rzecz mieszkańców Lubelszczyzny.

Komedia dla dorosłych
16 listopada 2024, 16:00

Komedia dla dorosłych

„Pikantni” to gorąca komedia obyczajowa, która wykorzystuje znany schemat czworokąta. Wystawiana setki razy w całej Polsce, już w najbliższą sobotę w Lublinie.

Wrócili po łupy i wpadli w ręce policji

Wrócili po łupy i wpadli w ręce policji

Dwaj mężczyźni włamali się do jednego z garaży na terenie Terespola i ukradli mienie o wartości ponad 10 tys. zł. Wpadli, gdy wrócili po skradziony łup.

Po ponownym zatrzymaniu Bartłomiej B. nie wrócił już do więzienia w Zamościu

Uciekł im aresztowany zabójca. Są zarzuty dla strażników więziennych

Szereg błędów wytknęła prokuratura strażnikom więziennym, którzy dozorując przestępcę przebywającego w szpitalu psychiatrycznym przyczynili się do tego, że podejrzany o zabójstwo Bartłomiej B. uciekł. Dwaj mundurowi już usłyszeli zarzuty. Śledztwo trwa.

Włodzimierz Biaduń, p.o. okręgowy inspektor pracy

Lublin. Zmiany kierownictwa w Inspektoracie Pracy

Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie ma nowego szefa. Wrócił na to stanowisko po kilku latach przerwy.

Wypadek na trasie Lublin- Łęczna. Jezdnia zablokowana

Wypadek na trasie Lublin- Łęczna. Jezdnia zablokowana

Trzy pojazdy zderzyły się na drodze krajowej nr 82 w kierunku Łęcznej. Jedna osoba została ranna. Droga jest nieprzejezdna.

Lokal użytkowy na sprzedaż – sprawdź, co warto wiedzieć przed kupnem

Lokal użytkowy na sprzedaż – sprawdź, co warto wiedzieć przed kupnem

Zakup lokalu użytkowego to poważna decyzja biznesowa, która wymaga analizy zarówno pod kątem prawnym, jak i inwestycyjnym. Dla wielu firm i instytucji posiadanie własnej przestrzeni użytkowej może stanowić kluczowy element strategii rozwoju. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie takiego obiektu i jakie korzyści płyną z inwestycji w lokal użytkowy dostępny w ofercie nieruchomości Orange.

IMGW ostrzega: może być ślisko

IMGW ostrzega: może być ślisko

Marznące opady deszczu oraz mżawka powodujące gołoledź nadejdą nad województwo lubelskie.

4 sposoby, w jakie Open Banking zdemokratyzuje inwestowanie detaliczne dla każdego

4 sposoby, w jakie Open Banking zdemokratyzuje inwestowanie detaliczne dla każdego

Świat finansów ewoluuje w szybkim tempie dzięki transformacji cyfrowej, a postępy w podstawowych technologiach mają na celu zwiększenie dostępności zaawansowanych narzędzi inwestycyjnych dla szerszego grona odbiorców niż kiedykolwiek wcześniej. Ta demokratyzacja inwestowania detalicznego może być potężnym narzędziem dla osób, które w innym przypadku nigdy nie miałyby okazji ani zasobów, aby w znaczący sposób rozpocząć swoją inwestycyjną podróż.

Farming Simulator 25
BUSZUJĄCY W ZBOŻU
film

Farming Simulator 25: Czas na żniwa. Dziś premiera (wideo)

Ryż, kukurydza i buraki. Trzy lokacje, setki maszyn rolniczych i mnóstwo nowości. Gra Farming Simulatr 25 ma dziś swoja premierę.

Ryszard Kielar

Konkursy nie wyszły, dyrektora wyłonił zarząd powiatu. I zatwierdził mu dobrą pensję

Po kilku nieudanych próbach wyłonienia dyrektora szpitala w konkursie, zarząd powiatu w końcu wziął sprawy w swoje ręce. Zaskoczenia nie ma. Placówką pokieruje Ryszard Kielar, który dotychczas był pełniącym te obowiązki.

Plebiscyt Rolnik Roku 2024 Dziennika Wschodniego. Kapituła wybrała zwycięzców

Plebiscyt Rolnik Roku 2024 Dziennika Wschodniego. Kapituła wybrała zwycięzców

600 tys. zł by uratować życie. Zatańczyli dla chorej Neli
ZDJĘCIA
galeria

600 tys. zł by uratować życie. Zatańczyli dla chorej Neli

Muzyka, tańce i tłumy ludzi - lecz w tle rozbrzmiewa ludzka tragedia. W niedzielę 10 listopada w miejscowości Uchanie powiat hrubieszowski odbył się Charytatywny Maraton Zumby dla rocznej Neli chorej na ETMR – najbardziej złośliwego guza mózgu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium