Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 maja 2020 r.
19:29

Historia skryta pod starą farbą. Co znaleziono w zabytkowej kamienicy przy ul. Rybnej?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Oryginalne polichromie zostały odsłonięte podczas remontu zabytkowej kamienicy przy ul. Rybnej 7. Wojewódzki konserwator zabytków przekonuje, że dzięki temu można odtworzyć historyczny wystrój wnętrz, ale jednocześnie twierdzi, że ozdobione w ten sposób pomieszczenia nie powinny dłużej być mieszkaniami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kamienica przy Rybnej 7 jest własnością miasta. Na jego zlecenie jest remontowana po pożarze, do którego doszło w grudniu 2017 r., gdy wybuchła tu butla z gazem. Ogień uszkodził konstrukcję dachu, zaś woda z akcji gaśniczej zalała wnętrza i zaszkodziła stropom. Lokatorzy mieszkań komunalnych zostali przeniesieni do innych lokali, a Zarząd Nieruchomości Komunalnych zlecił gruntowną odnowę budynku dzięki 45-procentowej dopłacie przyznanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Podczas remontu w XVI-wiecznej kamienicy odkryto ścienne malowidła. Polichromie zostały wykonane najprawdopodobniej w XVIII lub XIX wieku, gdy wnętrza budynku dostały nowy wystrój.

– Na podsufitce wykonanej na trzcinie wykonano dekoracje malarskie sufitów z fasetami oraz płaszczyzny ścian – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. – Do naszych czasów zachował się w stopniu największym wystrój malarski w trzech pomieszczeniach frontowych I piętra kamienicy, który został w trakcie obecnego remontu zabytku odsłonięty spod przemalowań i zabezpieczony.

– Freski zostały odkryte w pomieszczeniach dwóch lokali mieszkalnych – potwierdza Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych. – Jesteśmy już po wizji lokalnej, teraz czekamy na zalecenia konserwatora zabytków.

– Teraz należałoby przystąpić do prac konserwatorskich – mówi Kopciowski. Podkreśla, że jego zdaniem, najwłaściwsza byłaby zmiana przeznaczenia lokali, które do tej pory były mieszkaniami.

– Funkcja mieszkalna nie będzie dobrym sposobem użytkowania tych pomieszczeń, bo cenne polichromie byłyby narażone na zniszczenie – stwierdza wojewódzki konserwator zabytków. Przekonuje, że właściwe byłoby umieszczenie tu jednej z komórek Urzędu Miasta. – Wtedy będzie można określić z urzędem sposób umeblowania pomieszczeń i wyeksponowania odkrytych dekoracji, dzięki czemu będzie większe prawdopodobieństwo, że te polichromie się utrzymają.

– Jeżeli takie będą zalecenia konserwatora, to najprawdopodobniej będziemy występować do Urzędu Miasta z wnioskiem o pozwolenie na zmianę przeznaczenia lokali – mówi rzecznik ZNK.

Dla władz Lublina to jednak kłopotliwa sytuacja. Dlaczego? Pieniądze przyznane przez BGK pochodzą z Funduszu Dopłat, który jest przeznaczony na tworzenie lokali mieszkalnych. Miasto dostało takie pieniądze, bo zgodnie z projektem na poddaszu wydzielone mają być dwa dodatkowe mieszkania. Jeśli okaże się, że dwa lokale mieszkalne na pierwszym piętrze trzeba będzie przerobić na biura, to ogólna liczba mieszkań nie wzrośnie i miasto będzie mieć problem z dotrzymaniem warunków. – Możliwe, że będzie trzeba renegocjować umowę z BGK – przypuszcza Bilik.

Koszt przebudowy zapisany w umowie pomiędzy miastem a wykonawcą prac to niespełna 2,8 mln zł. Zgodnie z projektem w dachu wykonane mają być lukarny i okna połaciowe, drewniana klatka schodowa będzie zastąpiona żelbetową, prace obejmują też remont instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, instalację centralnego ogrzewania i gazową.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

Marian Turski podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Były zarzuty, teraz są słowa wsparcia. Parafianie z Łaszczowa po serii medialnych publikacji stanęli w obronie swojego proboszcza. I choć w oświadczeniu, które kilka dni temu trafiło do naszej redakcji nie ma właściwie żadnych zarzutów dotyczących artykułu, który ukazał się na łamach Dziennika Wschodniego, na prośbę nadawców pisma, zdecydowaliśmy się je opublikować.

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana
Świdnik

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana

Każde nadleśnictwo w Polsce, prowadząc prace na swoim terenie, opiera się na tym dokumencie. Ale Lasy Państwowe muszą też respektować ustawę dotyczącą gospodarki leśnej. A w niej jest wyraźnie zaznaczony obowiązek m.in. odmładzania lasu.

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie
galeria

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie

Biel wojskowych kalesonów współgrała z rześką aurą niedzielnego poranka na placu Zamkowym w Lublinie. Ostatnia niedziela miesiąca to jak zwykle giełda staroci.

Bachata Party
foto
galeria

Bachata Party

Lublin imprezuje cały czas. Nie straszny Wam nawet mróz. Co weekend lubelski klub El Cubano zapełnia do ostatniego miejsca. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w poprzedni weekend w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Dwaj oszuści, podszywając się pod pracowników banku, wmówili 54-latce i 38-latce, że ich oszczędności są zagrożone. Kobiety straciły łącznie ponad 20 tysięcy złotych.

Sebastian Szczytniewski w piątek zadebiutował w barwach Górnika Łęczna na poziomie Betclic I Ligi

Sebastian Szczytniewski kolejnym piłkarzem z debiutem w Górniku Łęczna

Przed meczem z Polonią Warszawa trener Pavol Stano musiał radzić sobie z pewnymi problemami kadrowymi, które dotyczyły głównie defensywy Górnika Łęczna. Słowacki szkoleniowiec w meczu w stolicy w linii obrony wystawił między innymi Marko Roginicia, a także Sebastiana Szczytniewskiego, który tym samym zaliczył oficjalny debiut w drużynie zielono-czarnych

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów zostanie zamontowanych na drogach krajowych. Dwa z nich staną w województwie lubelskim, co ma poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty