Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

7 lutego 2023 r.
13:08

Bunt aptekarzy. Nie chcą pracować nocami i w święta

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Archiwum)

W Hrubieszowie jest kilkanaście aptek, a sytuacja z ich nocnymi i świątecznymi dyżurami patowa. Aptekarze, zgodnie z zapowiedzią, bojkotują od początku lutego przyjęty jeszcze w 2022 roku harmonogram dyżurów. Nie zamierzają też podejmować tych, które im na kolejne 12 miesięcy wyznaczono w uchwale podjętej w zeszłym tygodniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tej sprawie zwołano sesję nadzwyczajna. Odbyła się w czwartek. – Harmonogram dyżurów aptek został przyjęty, bo taki jest nasz obowiązek wynikający z przepisów prawa – mówi Marek Kata, wicestarosta hrubieszowski.

Chodzi o art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne, w którym zapisano, że „rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy”. Obowiązek ustalenia harmonogramu spoczywa zaś na radzie każdego powiatu.

Problem polega na tym, że w Hrubieszowie, gdzie w przeciwieństwie do innych miast powiatowych od 2021 roku nie ma żadnej apteki całodobowej, farmaceuci już dawno sygnalizowali, iż nie są w stanie zapewnić takich dyżurów. Warunkowo zgodzili się je pełnić jeszcze w 2022 (na mocy uchwały obowiązującej do końca lutego 2023), ale oczekiwali, że w bieżącym roku sytuacja się zmieni. Tymczasem, mimo kilku spotkań w tej sprawie, niczego nowego im nie zaproponowano. Dlatego aptekarze się zbuntowali i już w styczniu zapowiedzieli, że od lutego dyżurów pełnić nie będą.

– Bo przecież nie dyżuruje apteka, jako lokal, ale dyżurują ludzie, a takich po prostu w Hrubieszowie brakuje (samodzielny dyżur może pełnić jedynie magister farmacji – red.) – przekonuje Greta Jasina, jedna z hrubieszowskich farmaceutek.

Argumenty swoje i innych aptekarzy zamierzała przedstawić radnym jeszcze podczas styczniowej sesji, ale najpierw odmówiono jej możliwości zabrania głosu, a gdy jedna z radnych przekazała swój czas na wypowiedź, mikrofon został po 5 minutach wyłączony.

Jasina zdążyła jednak wówczas powiedzieć, że nikt z prowadzących apteki nie decydował się na pracę za darmo. Zaś apelowanie do farmaceutów, by pracowali bez zapłaty, nazwała obraźliwym nie tylko dla nich, ale również dla ich rodzin. Podkreślała również, że to do obowiązków rady powiatu należy zapewnienie mieszkańcom dostępu do produktów leczniczych w nocami i w dni świąteczne. Przypomniała jednak, że hrubieszowski samorząd nie zaproponowały aptekarzom żadnych rozwiązań, które za pracę na dyżurach zapewniałyby jakąkolwiek zapłatę czy choćby zachętę do wypracowania wspólnego stanowiska. – Zostaliśmy zlekceważeni tak samo jak opinia w sprawie uchwały Okręgowej Izby Aptekarskiej i pani burmistrz – uważa Greta Jasina.

Rzeczywiście burmistrz Marta Majewska przedstawiony jej projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie, jednak pod warunkiem „uzyskania pozytywnej opinii samorządu zawodowego farmaceuty”. Tymczasem Tomasz Baj, prezes ORA w Lublinie w swoim piśmie do hrubieszowskiego starostwa wyraźnie zaznaczył, że opinia na temat zaproponowanego rozkładu dyżurów w dni wolne od pracy, a także nocami jest negatywna.

Przekonywał, że nieuzasadnione jest, aby koszty realizacji zadań wynikających z prawa farmaceutycznego obciążały przedsiębiorców prowadzących apteki, a nie podmiot nakładający na nich ten obowiązek. Podkreślił, że farmaceuci w Hrubieszowie nie mają możliwości zapewnienia całodobowych dyżurów bez naruszenia Kodeksu Pracy, a poza tym obawiają się, że zmuszanie ich do pracy ponad siły i możliwości narazi ich na potencjalne popełnienie błędu, który „może negatywnie wpłynąć na zdrowie i/lub życie pacjenta”.

Te argumenty do hrubieszowskich radnych jednak nie trafiły i nowy harmonogram, obowiązujący od marca został przegłosowany.

Co, jeśli aptekarze dyżurów pełnić nie będą? – Jeżeli dotrą do nas takie sygnały, będziemy zmuszeni powiadomić nadzór farmaceutyczny – uprzedza wicestarosta Kata.

Tymczasem hrubieszowscy aptekarze twardo stoją przy swoim. – Jesteśmy wciąż gotowi, by podjąć rozmowy, ale nie może być tak, że stawia się nas pod ścianą i zastrasza, bo tak należy słowa pana wicestarosty potraktować – ucina Greta Jasina.

Warto dodać, że z inicjatywy ministerstwa zdrowia już od 2021 roku prowadzone były prace nad nowelizacją Prawa farmaceutycznego. Proponowano m.in., by dyżury aptek nie były oparte na przymusowości, ale dobrowolności, a poza tym w dużej części płatne, zaś finansowane np. ze środków NFZ i samorządów. Ostatecznie jednak do zmian w przepisach dotychczas nie doszło.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

PGE Start Lublin jest zdecydowanie na fali. Czerwono-czarni w sobotę pokonali na wyjeździe PGE Spójnię i zbliżyli się do występu w finałowym turnieju Pucharu Polski. Jak „energetyczne derby” oceniają przedstawiciele obu drużyn?

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc
galeria

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc

Noworoczne Kino Rodzinne to pierwsze z wydarzeń dla rodzin, które na 2025 rok zaplanowało miasto Lublin. 5 stycznia, najmłodsi mieszkańcy Lublina wraz z rodzicami lub dziadkami mogli nieodpłatnie wybrać się na przedpremierowy pokaz filmu w Kinie Bajka

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Wielkie emocje w Bełchatowie. Gospodarze, czyli PGE GiEK Skra prowadzili z faworyzowaną Bogdanką LUK Lublin 2:0. Ostatecznie dopisali do swojego konta tylko jeden punkt. Goście w tie-breaku wygrali 15:13 i 3:2 w całym spotkaniu. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Miasto Lublin wraz z początkiem października ubiegłego roku ogłosiło przetarg na modernizację jednej z kluczowych ulic miasta, która obejmie także przebudowę mostów nad Bystrzycą. Sprawdzamy na jakim etapie jest zapowiadany remont al. Unii Lubelskiej.

Nową dyrektorką placówki została Marzena Brzezicka (na zdj. w bieli)

Zamkowe muzeum z dyrektorką. Zaczyna własny rozdział

W czwartek, 2 stycznia, akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek w Janowcu z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego otrzymała Marzena Brzezicka. Od nowego roku, zgodnie z decyzją władz wojewódzkich, placówka pozostaje niezależną instytucją kultury.

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Kładka nad ulicą Filaretów w Lublinie remontowana była przez kilka miesięcy. Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na to, że pomimo skończonego we wrześniu remontu, na ulicy nadal zauważyć można jego pozostałości. Chodzi o czerwone pasy. Po co one są i dlaczego nie zniknęły po skończeniu prac?

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Jednym z zadań policjantów jest doprowadzanie do aresztu osób, które uchylają się od obowiązku odbycia kary więzienia. W ubiegłym tygodniu zamojscy policjanci doprowadzili do zakładu karnego aż czterech poszukiwanych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium