Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

7 lutego 2023 r.
13:08

Bunt aptekarzy. Nie chcą pracować nocami i w święta

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Archiwum)

W Hrubieszowie jest kilkanaście aptek, a sytuacja z ich nocnymi i świątecznymi dyżurami patowa. Aptekarze, zgodnie z zapowiedzią, bojkotują od początku lutego przyjęty jeszcze w 2022 roku harmonogram dyżurów. Nie zamierzają też podejmować tych, które im na kolejne 12 miesięcy wyznaczono w uchwale podjętej w zeszłym tygodniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tej sprawie zwołano sesję nadzwyczajna. Odbyła się w czwartek. – Harmonogram dyżurów aptek został przyjęty, bo taki jest nasz obowiązek wynikający z przepisów prawa – mówi Marek Kata, wicestarosta hrubieszowski.

Chodzi o art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne, w którym zapisano, że „rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy”. Obowiązek ustalenia harmonogramu spoczywa zaś na radzie każdego powiatu.

Problem polega na tym, że w Hrubieszowie, gdzie w przeciwieństwie do innych miast powiatowych od 2021 roku nie ma żadnej apteki całodobowej, farmaceuci już dawno sygnalizowali, iż nie są w stanie zapewnić takich dyżurów. Warunkowo zgodzili się je pełnić jeszcze w 2022 (na mocy uchwały obowiązującej do końca lutego 2023), ale oczekiwali, że w bieżącym roku sytuacja się zmieni. Tymczasem, mimo kilku spotkań w tej sprawie, niczego nowego im nie zaproponowano. Dlatego aptekarze się zbuntowali i już w styczniu zapowiedzieli, że od lutego dyżurów pełnić nie będą.

– Bo przecież nie dyżuruje apteka, jako lokal, ale dyżurują ludzie, a takich po prostu w Hrubieszowie brakuje (samodzielny dyżur może pełnić jedynie magister farmacji – red.) – przekonuje Greta Jasina, jedna z hrubieszowskich farmaceutek.

Argumenty swoje i innych aptekarzy zamierzała przedstawić radnym jeszcze podczas styczniowej sesji, ale najpierw odmówiono jej możliwości zabrania głosu, a gdy jedna z radnych przekazała swój czas na wypowiedź, mikrofon został po 5 minutach wyłączony.

Jasina zdążyła jednak wówczas powiedzieć, że nikt z prowadzących apteki nie decydował się na pracę za darmo. Zaś apelowanie do farmaceutów, by pracowali bez zapłaty, nazwała obraźliwym nie tylko dla nich, ale również dla ich rodzin. Podkreślała również, że to do obowiązków rady powiatu należy zapewnienie mieszkańcom dostępu do produktów leczniczych w nocami i w dni świąteczne. Przypomniała jednak, że hrubieszowski samorząd nie zaproponowały aptekarzom żadnych rozwiązań, które za pracę na dyżurach zapewniałyby jakąkolwiek zapłatę czy choćby zachętę do wypracowania wspólnego stanowiska. – Zostaliśmy zlekceważeni tak samo jak opinia w sprawie uchwały Okręgowej Izby Aptekarskiej i pani burmistrz – uważa Greta Jasina.

Rzeczywiście burmistrz Marta Majewska przedstawiony jej projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie, jednak pod warunkiem „uzyskania pozytywnej opinii samorządu zawodowego farmaceuty”. Tymczasem Tomasz Baj, prezes ORA w Lublinie w swoim piśmie do hrubieszowskiego starostwa wyraźnie zaznaczył, że opinia na temat zaproponowanego rozkładu dyżurów w dni wolne od pracy, a także nocami jest negatywna.

Przekonywał, że nieuzasadnione jest, aby koszty realizacji zadań wynikających z prawa farmaceutycznego obciążały przedsiębiorców prowadzących apteki, a nie podmiot nakładający na nich ten obowiązek. Podkreślił, że farmaceuci w Hrubieszowie nie mają możliwości zapewnienia całodobowych dyżurów bez naruszenia Kodeksu Pracy, a poza tym obawiają się, że zmuszanie ich do pracy ponad siły i możliwości narazi ich na potencjalne popełnienie błędu, który „może negatywnie wpłynąć na zdrowie i/lub życie pacjenta”.

Te argumenty do hrubieszowskich radnych jednak nie trafiły i nowy harmonogram, obowiązujący od marca został przegłosowany.

Co, jeśli aptekarze dyżurów pełnić nie będą? – Jeżeli dotrą do nas takie sygnały, będziemy zmuszeni powiadomić nadzór farmaceutyczny – uprzedza wicestarosta Kata.

Tymczasem hrubieszowscy aptekarze twardo stoją przy swoim. – Jesteśmy wciąż gotowi, by podjąć rozmowy, ale nie może być tak, że stawia się nas pod ścianą i zastrasza, bo tak należy słowa pana wicestarosty potraktować – ucina Greta Jasina.

Warto dodać, że z inicjatywy ministerstwa zdrowia już od 2021 roku prowadzone były prace nad nowelizacją Prawa farmaceutycznego. Proponowano m.in., by dyżury aptek nie były oparte na przymusowości, ale dobrowolności, a poza tym w dużej części płatne, zaś finansowane np. ze środków NFZ i samorządów. Ostatecznie jednak do zmian w przepisach dotychczas nie doszło.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili zmienić datę zapowiadanego wcześniej „marszu patriotów”. – Bo to ma być marsz, który będzie łączył wszystkie siły demokratyczne – tłumaczy Trzaskowski.

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy Starbucks na Lubelszczyźnie: Otwarcie i niespodzianki dla pierwszych klientów

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium