Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Wczoraj
19:33

Inauguracja roku akademickiego 2024/25 w Areszcie Śledczym w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora KN
0 0 A A

W Centrum Studiów KUL dla Osadzonych przy Areszcie Śledczym w Lublinie, we wtorek zainaugurowano rok akademicki 2024/25. Naukę rozpoczęło 20 studentów pierwszego roku, w tym po raz pierwszy w historii 8 kobiet. Łącznie w areszcie na studiach pierwszego i drugiego stopnia kształcić będzie się 36 osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Projekt prowadzenia studiów dla więźniów został zainicjowany w 2023 roku przez rektora KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, we współpracy z prof. Iwoną Niewiadomską. Początkowo były to studia na kierunku praca socjalna, specjalność streetworking. W tym roku akademickim studenci będą kształcić się na kierunku nauki o rodzinie, specjalność asystent osoby niesamodzielnej (studia pierwszego i drugiego stopnia).

- Środowisko uniwersyteckie zawsze jest gotowe do procesów dydaktycznych, bo to nasza codzienność. Jednak przeniesienie ich do systemów penitencjarnych wymaga dużej odwagi, ale wiemy, że warto było to zrobić, ponieważ dzieło to przynosi dużo satysfakcji zarówno dla absolwentów, jak i życia społecznego instytucji, których zadaniem jest podejmowanie aktywności wobec ludzi odbywających karę pozbawienia wolności – podkreśla ks. prof. Mirosław Kalinowski.

 

W gronie nowych studentów znalazł się 47-letni Grzegorz, pochodzacy z województwa kujawsko-pomorskiego. Z zawodu jest stolarzem i elektrotechnikiem. Odbywa karę dziesięciu lat pozbawienia wolności, a do końca wyroku pozostały mu dwa lata. Mężczyzna rozpoczął studia na kierunku nauki o rodzinie i zapewnia, że po zakończeniu kary będzie je kontynuował.

- Chciałbym poszerzyć wiedzę, która przyda mi się po wyjściu na wolność. Zależy mi na zrobieniu czegoś ze swoim życiem, bo kiedyś nie wyglądało ono tak, jak powinno. Teraz mam szansę zdobyć wiedzę, poznać wartościowych ludzi i mieć z nimi kontakt na wolności – mówi pan Grzegorz. I dodaje:  Nie wiem, czy będę pracował w zawodzie, gdyż jestem osobą skazaną i to będzie się już za mną ciągnęło, ale wiedza zdobyta na studiach pozwoli mi inaczej spojrzeć na przyszłość, ludzi i moje dotychczasowe życie.


Rok akademicki rozpoczęła również Monika, która w areszcie śledczym jest już pięć lat, a do końca wyroku pozostało jej kolejne pięć. Jak przyznaje jest jej bardzo miło, że dostała szansę by zostać studentką. Kobiecie zależy na osobistym rozwoju, ponieważ nie może pracować ze względów zdrowotnych – choruje na stwardnienie rozsiane. Studia to dla niej szansa na lepsze życie po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

- Wiedziałam, że mogli studiować mężczyźni. My dziewczyny  jesteśmy pierwszym rokiem, w którym na studia zostało przyjętych osiem kobiet. Była przeprowadzona rekrutacja, osoby które wyrażały chęć rozpoczęcia studiów złożyły odpowiednie dokumenty. Większość dziewczyn pracuje i będzie studiowała. Ja ze względu na chorobę nie mogę podjąć pracy, także tym bardziej chcę wykorzystać jak najlepiej ten czas – mówiła pani Monika.

Centrum Studiów KUL przy lubelskim areszcie docenia Ministerstwo Sprawiedliwości.- To wyjątkowy projekt, który jest mostem między rzeczywistością więzienną, a życiem na wolności. W dodatku jest to most w dwie strony, bo pozwala zobaczyć, że w więzieniu toczy się życie i są tam ludzie, którzy zasługują na to, by żyć - tak jak my - na wolności – zauważa wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart, która odpowiada w resorcie sprawiedliwości za sprawy więziennictwa. I dodaje:- Kara ma dawać szansę i ten program jest tego przykładem. Studia w lubelskim areszcie to szansa na lepsze życie i prawdziwą zmianę w życiu.

Zadowolenia ze współpracy z KUL nie kryje też pułkownik Renata Niziołek, zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej.

- Taka forma działań penitencjarnych ma ogromne znacznie nie tylko ze względu na wymiar naukowy przedsięwzięcia, ale przede wszystkim stwarza szansę, na skuteczne przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i sprzyja osiągnięciu celów życiowych poprzez zdobycie wykształcenia, zawodu, uświadomieniu własnej podmiotowości – zaznacza płk Renata Niziołek.

KUL zajmuje się kształceniem osadzonych od 2013 roku, a od tamtego momentu studia ukończyło ponad 40 osób. Obecnie Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie umożliwia zdobycie wykształcenia zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim. Kształcenie prowadzone jest na kierunku nauki o rodzinie, na studiach pierwszego stopnia o specjalności asystent osoby niesamodzielnej, a na studiach drugiego stopnia o specjalności animacja środowiska społecznego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Odlotowa mama na obrotach z nowymi żartami
Stand-up
26 października 2024, 18:00

Odlotowa mama na obrotach z nowymi żartami

Mama na obrotach, czyli Klaudia Klimczyk to gwiazda TikToka. Jej przezabawne i zwariowane filmiki mają miliony wyświetleń. O jej komicznych możliwościach będzie można przekonać się w najbliższą sobotę (26 października) w lubelskim Domu Kultury LSM.

Turystyczny Lublin? Jak najbardziej. Turystów było więcej niż rok temu
DLA TURYSTÓW

Turystyczny Lublin? Jak najbardziej. Turystów było więcej niż rok temu

Miasto Lublin pochwaliło się danymi o ruchu turystycznym podczas tegorocznych wakacji. Wnioski? Ten rok był o wiele lepszy od poprzedniego.

Owczarek/Orinis
MUZYKA
26 października 2024, 20:00

Lublin Jazz Festiwal: Nowa formuła, nowi wykonawcy

Przed nami pierwsza odsłona nowej, specjalnej edycji Lublin Jazz Festiwalu: Future Friendly. Pierwsze koncerty już w najbliższy weekend.

Zamość: Miał ponad 3 promile i wiózł dzieci
NA DRODZE

Zamość: Miał ponad 3 promile i wiózł dzieci

Ponad 3 promile miał w organizmie 26-letni kierowca Opla, który będąc w takim stanie przewoził dwoje dzieci.

Wybory w Ostrowie zakończone. Zdecydowali, kto zasiądzie w radzie
Frekwencja i wyniki

Wybory w Ostrowie zakończone. Zdecydowali, kto zasiądzie w radzie

W niedzielę wyborcy z Ostrowa Lubelskiego w powiecie lubartowskim wybierali osobę, która w radzie miejskiej zastąpi Tomasza Szymulę. Wygrała kandydatka z ugrupowania nowego burmistrza.

Myślała, że pomaga policjantom. Straciła 24 tysiące złotych
UWAGA

Myślała, że pomaga policjantom. Straciła 24 tysiące złotych

Najpierw straszono ją przestępcami i telefonem na podsłuchu, a potem rewizją. Seniorka z Chełma została oszukana metodą „na policjanta”.

Remont za prawie 2 miliony. Ulica Obrońców Pokoju już gotowa
ŁĘCZNA
galeria

Remont za prawie 2 miliony. Ulica Obrońców Pokoju już gotowa

We wtorek przecięta została wstęga z okazji zakończonego remontu ulicy Obrońców Pokoju w Łęcznej. Odnowiono odcinek o długości blisko 490 metrów. Pojawiły się nowe lampy, wyniesione przejścia dla pieszych i miejsca postojowe.

Tak było rok na Targach Wyjątkowych Rzeczy w Lublinie
ŚWIĄTECZNE ZAKUPY

Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy. Wystawcy poszukiwani nie tylko w Lublinie

Zabawki, ozdoby, ceramika, biżuteria i zabawki. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy to dobre miejsce, by znaleźć coś na świąteczne prezenty. Siódma już edycja tego wydarzenia została zaplanowana na 15 grudnia. A teraz organizatorzy szukają wystawców.

Wypowiedz się na temat przyszłości miasta i zgarnij gadżet
JAK SIĘ ŻYJE

Wypowiedz się na temat przyszłości miasta i zgarnij gadżet

Partycypacja, klimat i jakość życia w lubelskich dzielnicach – za wypowiedź na takie tematy można liczyć na mały miejski podarunek.

UMCS: Inauguracja i wyjątkowy czas dla uczelni
STUDIA
galeria

UMCS: Inauguracja i wyjątkowy czas dla uczelni

Długa historia i plany na przyszłość. Wyzwania i wyróżnienia. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki.

Krew oddajemy najczęściej w czwartki. W tym roku to już 28 046 litrów
krwiodawstwo

Krew oddajemy najczęściej w czwartki. W tym roku to już 28 046 litrów

Krew oddajemy coraz częściej i coraz więcej. W tym roku do października „przebiliśmy” wynik z 2018 roku. A mimo to krwi brakuje.

Kelly Reilly i Cole Hauser na planie serialu Yellowstone
DO ZOBACZENIA
film

Yellowstone: Finał, czyli jak to wszystko się skończy? (wideo)

Jest już oficjalny zwiastun finałowego sezonu serialu Yellowstone. Nowe odcinki zobaczymy za trzy tygodnie

Asp. Grzegorz Wyszomirski, dzielnicowy z łęczyńskiej komendy
NA DRODZE

Aspirant Grzegorz Wyszomirski pomógł nieprzytomnemu kierowcy

Dzielnicowy z łęczyńskiej komendy pomógł 46-latkowi, który zasłabł za kierownicą pojazdu. Dzięki pomocy funkcjonariusza mężczyzna szybko trafił do szpitala.

Gdzie można zarobić nawet 15 000 złotych miesięcznie?
OFERTY PRACY
galeria

Gdzie można zarobić nawet 15 000 złotych miesięcznie?

Praca z solidną pensją jest w zasięgu ręki. Na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy można znaleźć dobrze płatne oferty dla praktycznie wszystkich specjalności.

zdjęcie ilustracyjne
lublin

Masz artystyczny projekt? Pieniądze czekają

Tylko do końca października można starać się o stypendium artystyczne. Miasto może dołożyć nawet 10 tys. zł do projektu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty