Lubelskie uczelnie zakończyły już pierwsze etapy rekrutacji na studia, ale na wielu kierunkach wciąż są wolne miejsca. Oferta nie jest już tak bogata, ale wciąż jest w czym wybierać.
Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej wolnych miejsc nie ma na najbardziej popularnych kierunkach, wśród których znalazły się m.in.: psychologia, prawo, finanse i rachunkowość, anglistyka czy informatyka. Już w pierwszym naborze wypełniono też limit miejsc m.in. na socjologii czy europeistyce.
- Liczyliśmy na taki wynik, ale jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. Zazwyczaj trwało to trochę dłużej, zdarzało się, że jeszcze we wrześniu była potrzeba uzupełniania list. Nie wykluczamy, że będziemy zwracać się z prośbą o zgodę na zwiększenie limitu przyjęć – przyznaje dr Rafał Czekaj, sekretarz Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej na Wydziale Filozofii i Socjologii.
- Cieszymy się, że na tych kierunkach zwiększone zainteresowanie kandydatów pozwoliło na wypełnienie limitu miejsc już w pierwszym naborze. Mamy nadzieję, że ten trend się utrzyma Są też inne kierunki, które podczas tegorocznej rekrutacji cieszyły się większym zainteresowaniem, niż podczas poprzednich. Mogę tu wymienić np. społeczeństwo informacyjne i architekturę informacji – dodaje Aneta Adamska, rzecznik prasowy największej lubelskiej uczelni.
Osoby, które jeszcze myślą o rozpoczęciu studiów na UMCS mogą wybierać z 25 pozycji. Na liście znajdziemy m.in.: filologię polską, filozofię, germanistykę, historię, matematykę, politologię czy ukrainistykę.
Drugi nabór prowadzi Uniwersytet Przyrodniczy. - Limit miejsc na studia stacjonarne wypełniony został dla kierunków: weterynaria, behawiorystyka zwierząt, biokosmetologia, geodezja i kartografia oraz dietetyka – słyszymy od rzeczniczki uczelni Iwony Pachcińskiej. W ofercie pozostało jeszcze ponad 30 propozycji. Dodatkowa rekrutacja potrwa do 17 września. Wyjątkiem jest hipologia i jeździectwo, gdzie ze względu na obowiązkowy egzamin z kontaktu z koniem kandydaci mogą rejestrować się do 13 września.
Politechnika Lubelska przyjęła komplet chętnych na dziewięć z dwudziestu oferowanych kierunków. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na elektrotechnice, transporcie, inżynierii środowiska, robotyzacji procesów wytwórczych i zarządzaniu. Nabór potrwa do połowy września.
W trybie wolnym dodatkową rekrutację prowadzi Katolicki Uniwersytet Lubelski. - Osoby, które spełniają warunki i poprawnie wypełnią formularz zgłoszenia, decyzję o przyjęciu na studia mają szansę otrzymać nawet tego samego dnia. Rekrutacja będzie trwała do wyczerpania miejsc, nie dłużej niż do 18 września. Lista dostępnych kierunków jest na bieżąco weryfikowana – mówi Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL. W tej chwili kandydaci mają do wyboru 50 propozycji.
We wrześniu dodatkowy nabór ogłosi Uniwersytet Medyczny. Najprawdopodobniej będzie on dotyczył tylko ratownictwa medycznego. Na tym kierunku po pierwszym etapie rekrutacji pozostało ok. 30 wolnych miejsc.