Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

27 lutego 2023 r.
17:19

Lublin. Grekokatolicy wracają na Zieloną. „Warto zatroszczyć się o potrzeby religijne uchodźców”

0 1 A A

Kościół rektoralny pw. św. Jozefata w Lublinie zostaje użyczony na 20 lat parafii greckokatolickiej. – Warto zatroszczyć się o potrzeby religijne uchodźców – podkreśla arcybiskup Stanisław Budzik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kościół przy ul. Zielonej został zbudowany w 1786 r. jako cerkiew prawosławna. Do naszej diecezji trafił w 1922 r. Już dwa lata później świątynia z przyległymi budynkami i ogrodem została przekazana arcybiskupowi Edwardowi Roppowi, metropolicie mohylewskiemu na prokatedrę. W budynkach przykościelnych zorganizowano wtedy seminarium duchowne archidiecezji mohylewskiej – Instytut Misyjny. W 1929 r. przy Instytucie otwarto publiczną kaplicę wschodnią, która działała do 1934 r.

W latach 1945-1950 przy kościele mieścił się diecezjalny zarząd Caritas. Później w części budynków urządzono mieszkania, a część zajęło przedszkole. W ostatnich latach przy kościele funkcjonuje Kuchnia św. Alberta, a sama świątynia (po przeróbce z cerkwi ma kształt prostokątny) była udostępniana personalnej parafii obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

– Ta świątynia w centrum Lublina była od początku związana z duchowością i kulturą Wschodu. Została zbudowana pod koniec XVIII wieku przez greckich kupców działających w Lublinie. Nosząca pierwotnie wezwanie Bogarodzicy służyła ludności prawosławnej i związana była z patriarchatem w Konstantynopolu – pisze w liście do wiernych arcybiskup Stanisław Budzik i dodaje: – Dziś patrzymy z podziwem na bohaterski naród ukraiński, broniący swojej i naszej niepodległości. Z utęsknieniem oczekujemy sprawiedliwego pokoju i nie ustajemy w wysiłkach, aby pomóc ludziom szukającym schronienia i bezpieczeństwa, także na terenie naszej archidiecezji. Obok zapewnienia uchodźcom z Ukrainy miejsca do godnego życia, warto również zatroszczyć się o ich potrzeby religijne, a także pomóc w stworzeniu warunków do integrowania się wokół własnego języka i kultury. W ostatnim czasie w Lublinie zwiększyła się znacznie liczba osób narodowości ukraińskiej. Wśród nich są także grekokatolicy.

I właśnie oni prosili arcybiskupa o użyczenie im miejsca do sprawowania kultu. Decyzja właśnie zapadła. Użyczony zostanie kościół rektoralny przy ul. Zielonej.

– W centrum miasta mamy wiele kościołów, więc użyczenie jednego z nich grekokatolikom nie utrudni naszym wiernym uczestnictwa w liturgii, a istniejącej od 30 lat w Lublinie parafii greckokatolickiej pomoże rozwiązać problemy duszpasterskie – tłumaczy arcybiskup i podkreśla: – Nie zmieni się w żaden sposób funkcjonowanie Kuchni Brata Alberta przy ul. Zielonej, prowadzonej przez Bractwo Miłosierdzia.

Parafia greckokatolicka w Lublinie obejmuje więc dwa kościoły. To kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Muzeum Wsi Lubelskiej (al. Warszawa 82) i kościół św. Jozafat (ul. Zielona 3).

– Powołana została już komisja, w skład której weszło trzech przedstawicieli archidiecezji i trzech przedstawicieli naszej parafii. Podczas pierwszego spotkania ustalono plan dalszych działań związanych z przekazaniem kościoła – opowiada ks. Mitrat Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie. – Teraz rozpocznie się sporządzanie inwentaryzacja i badanie stanu technicznego budynku. Potem potkamy się i przygotujemy tekst umowy użyczenia.

Kiedy to może nastąpić? Komisja ustaliła, że nie później niż w dniu 400-setnej rocznicy męczeńskiej śmierci św. Jozefata, który patronuje kościołowi przy Zielonej.

– Chcielibyśmy tego dnia spotkać się tam na uroczystych obchodach. Mam nadzieję, że wezmą w nich udział hierarchowie obu kościołów – podkreśla ks. Mitrat Stefan Batruch.

Zanim to jednak nastąpi kościół będzie musiał zostać przystosowany do potrzeb parafii greckokatolickiej.

– Nasz obrządek różni się trochę od rzymskokatolickiego. W tej chwili, kiedy korzystamy z kościoła na zasadzie gościa, przed naszymi spotkaniami musimy trochę poprzestawiać, a potem wrócić do poprzedniego ustawienia. Kiedy kościół zostanie nam użyczony na 20 lat już tego robić nie będziemy musieli. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy chcieli gościć przedstawicieli kościoła rzymskokatolickiego. Jeśli wyrażą taką wolę, oni także będą tam gościnnie miło widziani – podkreśla ks. Batruch.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Donald Tusk (na zdj) i Andrzej Duda w tej sprawie mówią jednym głosem. Polska nie będzie respektować decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze i pozwoli, by w uroczystościach poświęconych ofiarom niemieckiego ludobójstwa wzięły udział osoby oskarżane o zbrodnie na narodzie palestyńskim
kraj

Na przekór międzynarodowemu trybunałowi. Tusk przeciw aresztowaniu premiera Izreala

Jest decyzja polskich władz w sprawie udzielenia bezpieczeństwa delegacji władz Izreala spodziewanej podczas tegorocznych obchodów 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. To oznacza, że ścigany za zbrodnie wojenne Benjamin Netanjahu nie zostanie aresztowany.

Świętowali zdane prawo jazdy. Opony alfy romeo tego nie wytrzymały

Świętowali zdane prawo jazdy. Opony alfy romeo tego nie wytrzymały

Gdy na drodze w Stoku pojawiła się alfa romeo, której to kierowca ledwo trzymał się pasa ruchu, w czym nie pomagał mu brak przednich opon, świadkowie zadzwonili po policję. Okazało się, że kierowca jest pijany i nie ma prawa jazdy. Razem z kolegami świętował zdany egzamin kolegi.

Zabytkowy budynek w centrum miasta sprzedany
Lublin

Zabytkowy budynek w centrum miasta sprzedany

Wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku i od blisko dwóch lat pusty charakterystyczny budynek w centrum Lublina znalazł nowego właściciela.

Jedna z formacji biorących udział w defiladzie 1000-lecia
film

Tworzyli formację 1000. Piloci podzielą się wspomnieniami

To była największa defilada w historii Wojska Polskiego. Na głowami tłumów zgromadzonych w stolicy lecieli wtedy m.in. dęblińscy piloci tworząc formację "1000" na cześć tysiąclecia państwa polskiego. Dęblińskie muzeum zaprasza na film i spotkanie z lotnikami, który brali w niej udział.

Motor pokonał w sparingu Wisłę Płock. Dwóch młodych piłkarzy na testach

Motor pokonał w sparingu Wisłę Płock. Dwóch młodych piłkarzy na testach

Piłkarze Motoru w piątek rozegrali pierwszy mecz kontrolny podczas zimowych przygotowań. Drużyna Mateusza Stolarskiego pokonała pierwszoligową Wisłę Płock 2:1. Już w sobotę żółto-biało-niebiescy wylecą na obóz do tureckiego Belek, gdzie planują trzy kolejne mecze kontrolne.

Magdalena Cieplechowicz-Buczak (na pierwszym planie) zapewnia, że sztab jeszcze przyjmuje gadżety na licytacje

Sztab WOŚP dopina program. W tym roku będą nowości

Zarejestrowanych jest 400 wolontariuszy. Zalaminowane identyfikatory dla nich już dojechały z Warszawy. Trwa dopinanie szczegółów programu. Wiadomo, że w tym roku w Zamościu podczas 33. Finału WOŚP będą nowości.

Boisko Wysokich Lotów poszukuje wykonawcy remontu

Boisko Wysokich Lotów poszukuje wykonawcy remontu

Miasto szuka wykonawcy, który zajmie się remontem boiska wielofunkcyjnego przy szkole podstawowej nr 31 w Lublinie. Na realizację zadania będzie 3 miesiące.

Jacht vs. łódź motorowa – co wybrać na początek przygody z wodą?

Jacht vs. łódź motorowa – co wybrać na początek przygody z wodą?

Marzenie o własnej jednostce pływającej często towarzyszy miłośnikom sportów wodnych. Fascynacja żeglarstwem rodzi jednak ważne pytanie o wybór odpowiedniego sprzętu na start. Decyzja między jachtem żaglowym a łodzią motorową wymaga dokładnego przeanalizowania własnych potrzeb, możliwości i oczekiwań związanych z wodnymi przygodami.

Mazury dla rodzin – czy czarter jachtu to dobry pomysł na wakacje z dziećmi?

Mazury dla rodzin – czy czarter jachtu to dobry pomysł na wakacje z dziećmi?

Wakacje na Mazurach otwierają przed rodzinami zupełnie nowy wymiar przygody. Żeglowanie po krystalicznie czystych jeziorach, obserwowanie dzikiej przyrody i poznawanie urokliwych zakątków regionu stanowi alternatywę dla standardowych form wypoczynku. Aktywny wypoczynek na wodzie łączy edukację z zabawą, pozwalając dzieciom rozwijać nowe umiejętności w otoczeniu malowniczej przyrody.

Kulisy pracy agencji marketingowej – jak wygląda dzień z życia zespołu?

Kulisy pracy agencji marketingowej – jak wygląda dzień z życia zespołu?

Zegar wybija ósmą rano, a w siedzibie agencji marketingowej zaczynają pojawiać się pierwsi pracownicy. Zapach świeżej kawy miesza się z atmosferą kreatywnego napięcia. Za szklanymi ścianami sal konferencyjnych rodzą się pomysły, które jutro mogą zmienić oblicze znanych marek.

Kołdry obciążeniowe a zdrowie psychiczne – wsparcie w walce z lękiem i depresją

Kołdry obciążeniowe a zdrowie psychiczne – wsparcie w walce z lękiem i depresją

Spokojny sen często wymyka się nam z rąk. Jednak rozwiązanie tego problemu może być prostsze, niż myślisz. Kołdry obciążeniowe, pierwotnie wykorzystywane w terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, zyskują uznanie jako skuteczne narzędzie wspierające zdrowie psychiczne.

Narkotyki w aucie i to nie na własny użytek

Narkotyki w aucie i to nie na własny użytek

Policjanci z Tomaszowa Lubelskiego mieli niezłego nosa. 26-letni mężczyzna w aucie przewoził 200 porcji dilerskich marihuany.

Cała Polska na żółto. Ostrzeżenie IMGW

Cała Polska na żółto. Ostrzeżenie IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał obrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia dla całej Polski. Może być niebezpiecznie.

Michał Zuber to pierwszy zawodnik, który w zimie dołączył do Avii Świdnik

Avia Świdnik pozyskała brakujące ogniwo? Teraz rozgląda się za młodzieżowcami

Avia rozpoczęła przygotowania do rundy wiosennej. Na razie jedynym nabytkiem żółto-niebieskich jest Michał Zuber, którego udało się „wyciągnąć” ze Świdniczanki. W przyszłym tygodniu drużyna Wojciecha Szaconia będzie testować kilku młodzieżowców.

Nikolay M. przyznał się do szpiegostwa na rzecz białoruskiego wywiadu

Białoruski szpieg miał kontrolować polskie lotnisko. Teraz stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Nikolaya M., który przez pięć lat miał obserwować lotnisko w Białej Podlaskiej. Na ławie oskarżonych zasiadł również Polak, który mu w tym pomagał.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31