Osobiste pompy insulinowe z zaawansowanym hybrydowym systemem zamkniętej pętli zakupił Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie. Urządzenie automatycznie dostosowuje dawkowanie insuliny pacjentom z cukrzycą.
Szpital przy ul. Jaczewskiego pozyskał aż 30 takich urządzeń. Czyni go to pierwszą placówką w kraju, która zdecydowała się na posiadanie tak dużej liczby nowoczesnych pomp insulinowych. Od zazwyczaj używanych pomp, nowe wyróżniają się autonomiczną regulacją wlewu insuliny. Automatyczny system dostosowuje podaż insuliny w zależności od zmiennego zapotrzebowania w nocy, między posiłkami oraz w czasie posiłków różnych pod względem objętości i jakości.
- Od niedawna dysponujemy najnowocześniejszym rozwiązaniem w terapii insuliną. Pozwala ono nie tylko poprawić wyrównanie gospodarki węglowodanowej u naszych pacjentów, ale także polepszyć ich jakość życia, co od pewnego czasu jest postulowane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne jako jedna z głównych składowych kompleksowego leczenia osób z cukrzycą typu 1 – informuje lek. Dominik Porada, diabetolog z Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych USK nr 4.
Lekarz dodał, że konsekwencją przewlekłego braku wyrównania gospodarki węglowodanowej mogą być powikłania takie jak np. cukrzycowa choroba nerek i oczu oraz polineuropatia i makroangiopatia, które mogą prowadzić m.in. do zawału mięśnia sercowego czy udaru. Urządzenia z nowoczesnym systemem mają uchronić pacjentów przed tym stanem.
– […]Automatyczny algorytm stworzony na bazie skomplikowanych wzorów matematycznych i zaawansowanych systemów obliczeniowych pozwala samodzielnie dostosowywać wlew bazalny insuliny w odpowiedzi na zmieniające się stężenia glikemii w ciągu doby – podkreśla diabetolog.
Pompa wyręcza pacjentów w decydowaniu o odpowiedniej porze podania insuliny oraz chroni ich przed gwałtownymi wahaniami stężeń glikemii w ciągu doby, nie dopuszczając do zbyt niskiego lub wysokiego poziomu cukru. To z kolei ma dawać pacjentom poczucie bezpieczeństwa.
- Na cukrzycę choruję od 20 lat. Obecnie korzystam z nowoczesnej pompy i jestem bardzo zadowolona z tego rozwiązania. W trybie automatycznym pompa sama reguluje glikemię, dzięki czemu już nie występują u mnie jej gwałtowne skoki i wahania. Gdy cukier spada, system informuje mnie o tym dźwiękiem i mogę szybko zareagować. Z pompą połączony jest sensor, dzięki któremu stale widzę poziom stężenia glukozy. Z nią mogę pozwolić sobie na swobodniejszy i mniej regularny tryb życia, nie muszę tak ściśle pilnować diety, jak to miało miejsce wcześniej. Jest to bardzo przydatne w pracy – przyznaje Julia Cimek, pacjentka.
Z terapii za pomocą pompy mogą skorzystać w ramach refundacji NFZ osoby od 18 do 26 roku życia z cukrzycą typu 1. Pacjent musi odbyć konsultację w Poradni Diabetologicznej USK nr 4. Po zakwalifikowaniu, pacjenci przechodzą szkolenie z obsługi urządzenia. Obecnie, w lubelskim szpitalu z tej terapii korzysta już ponad 40 pacjentów, z czego 15 pacjentów jest zakwalifikowanych do terapii pompowej w ramach refundacji.