Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

IV LIGA LUBELSKA

23 maja 2020 r.
10:15

IV liga: Ponad 20 drużyn i podział na grupy?

0 0 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Na początku czerwca powinniśmy poznać system rozgrywek, w jakim grać będą czwartoligowcy. Zanosi się jednak na to, że liga zostanie podzielona na grupy. Wstępnie start nowego sezonu planowany jest 1 lub 8 sierpnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po awansie Lewartu Lubartów i dołączeniu mistrzów czterech klas okręgowych w sezonie 2020/2021 prawo gry w IV lidze ma obecnie 19 drużyn. Wiadomo już, że także wicemistrz lubelskiej okręgówki Opolanin Opole Lubelskie zgłosił chęć gry na tym poziomie rozgrywek. Gotowy jest ponoć także Start Krasnystaw (chełmska klasa okręgowa). Dodając także dwa pozostałe zespoły z drugich miejsc, czyli: Bizon Jeleniec (bialska klasa okręgowa) i Grom Różaniec (zamojska okręgówka) w sumie, w stawce będą 23 kluby.

Trzeba będzie jeszcze poczekać na decyzje naszych trzecioligowców. Nie wiadomo, czy wszyscy zdecydują się pozostać na tym poziomie. Ostatnio mówiło się o problemach Lewartu, ale to już nieaktualne.

– Problemy, to za duże słowo. Tonowałem nastroje po awansie, bo byliśmy jeszcze przed pierwszym spotkaniem z burmistrzem i nie wiedzieliśmy tak naprawdę, na czym stoimy. Teraz rozmowy trwają i wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jestem pewny, że na 95 procent zagramy w trzeciej lidze – zapewnia Maciej Jaworski, prezes drużyny z Lubartowa.

System rozgrywek na wzór ekstraklasy

Dlatego możliwe, że nawet zespół z trzeciego miejsca w okręgówce może uzyskać promocję na szczebel rozgrywkowy wyżej.

– Wicemistrzowie klas okręgowych mogą awansować, tak, aby czwarta liga składała się z 24 zespołów. To jednak cały czas jest przedmiotem dyskusji na komisji ds. rozgrywek. Czy zostawiamy 19 lub 20 drużyn, czy zwiększamy tę liczbę jeszcze bardziej? Bez względu na wszystko wydaje się, że będziemy musieli podzielić ligę na grupy. Później rywalizacja będzie się toczyła w dwóch kolejnych: mistrzowskiej i spadkowej już bez rewanżów, coś na wzór ekstraklasy. Niemożliwe jest dla klubów, żeby rozegrać aż 38 kolejek. Może jesienią nie byłoby większych kłopotów, ale nie wiadomo, jak będzie w przyszłym roku. Samorządy mają mniejsze wpływy, ponoszą straty i trudno powiedzieć, jak w styczniu, czy lutym będzie z pieniędzmi dla klubów – tłumaczy Konrad Krzyszkowski, przewodniczący Wydziału Gier LZPN.

I wyjaśnia, że cały czas trwa dyskusja na temat najlepszego rozwiązania. – Wydaje się, że podział na grupy jest nieunikniony. Musimy jednak dopracować system rozgrywek i ustalić, ile drużyn weźmie w nich udział. Nie awansujemy tylko jednego wicemistrza klasy okręgowej, bo to byłoby niesprawiedliwe dla innych. Pytanie, czy wszystkie takie kluby będą chciały zagrać ligę wyżej i czy wszyscy beniaminkowie otrzymają licencje? Jeżeli nie, to i tak prawo gry w czwartej lidze będzie miał wicemistrz.

Beniaminkowie z dużymi szansami na licencje

Jak wygląda sytuacja najlepszych ekip z klas okręgowych? Ze względu na epidemię koronawirusa mecze w rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 i tak raczej będą się odbywały bez udziału kibiców. A to oznacza, że beniaminkowie nie będą musieli spełnić wszystkich wymagań licencyjnych.

– Świdniczanka chce grać w czwartej lidze i ma rozbudowywać swój obiekt, obecnie pracują nad planem. Unia Białopole przynajmniej na pół roku może otrzymać warunkową zgodę, bo sektor gości raczej nie będzie niezbędny. Lutnia Piszczac miała już weryfikowany stadion na czwartą ligę, więc nie powinno być problemu. Gryf Gmina Zamość jest na tak, ale raczej w grę wchodzą występy na innym boisku, być może w Szczebrzeszynie – mówi przewodniczący Wydziału Gier LZPN.

A co jeżeli chodzi o wicemistrzów? – Opolanin i Start Krasnystaw zgłaszają aspiracje do gry w czwartej lidze. Grom Różaniec też raczej nie miałby problem, pytanie co z Bizonem Jeleniec? Ostateczna decyzja i tak będzie należała do zarządu związku. Myślę, że w przeciągu tygodnia wszystko będzie już jasne. Na razie wiemy, że wszyscy czwartoligowcy zgłoszą się do gry, ich zdanie już znamy. Czekamy teraz na potwierdzenie od klubów z trzeciej ligi, no i na proces licencyjny beniaminków – mówi Konrad Krzyszkowski.

Startujemy na początku sierpnia

Liga miałaby wystartować 1 lub 8 sierpnia. Oczywiście, pod warunkiem, że rząd pozwoli na grę w niższych klasach rozgrywkowych. Na razie nadal nie ma zgody na rozgrywanie sparingów.

– Nie możemy zaplanować zbyt wielu kolejek, bo nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja z koronawirusem np. w listopadzie. Musimy rozważyć wszystkie za i przeciw, dlatego wstrzymujemy się z decyzjami, bo wystarczy, że nagle wycofa się jedna drużyna i cały system, który wymyśliliśmy trzeba będzie wyrzucić do kosza. Na początku czerwca można się spodziewać konkretów. Sprawdziliśmy, kiedy mają ruszać rozgrywki w innych regionach i ten najwcześniejszy termin to właśnie 1 sierpnia. Nierealne jest rozpoczęcie nowego sezonu w lipcu. Może w tym czasie rozegramy zaległy Puchar Polski? Jednak pod warunkiem, że prawo powszechne będzie na to pozwalało – tłumaczy przewodniczący WG LZPN.

Nietypowy Puchar Polski

Polski Związek Piłki Nożnej już na początku maja zalecał, aby dokończyć rozgrywki Pucharu Polski. W naszym województwie do rozegrania pozostało jeszcze sporo meczów. Najpierw w okręgach. W lubelskim Motor ma zagrać w finale z Avią Świdnik. W zamojskim Hetman z Unią Hrubieszów. W bialskim do finału awansowały Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski, ale nie udało się rozegrać drugiego półfinału pomiędzy: Bizonem Jeleniec, a Podlasiem Biała Podlaska. W okręgu chełmskim na placu boju także pozostały jeszcze cztery ekipy: Start Krasnystaw ma zmierzyć się ze Spartą Rejowiec Fabryczny, a Kłos Gmina Chełm z Chełmianką. Później czekają nas jeszcze półfinały na szczeblu województwa i finał o przepustkę do centralnej edycji rozgrywek.

– Na pewno nie będziemy rozgrywali meczów pucharowych w czerwcu. Rozmawialiśmy z klubami. Teraz zrobią przerwy w treningach. Co więcej, 1 lipca wygasają deklaracje gry, więc dojdzie do ciekawego paradoksu. Trzeba będzie dokończyć sezon 2020/2021, ale w nowych składach. Myślimy o terminach około 18-19 lipca. W przeciągu tygodnia można zagrać wszystko systemem: środa-sobota-środa. Nie wiemy jednak jeszcze, na jakich zasadach. Na pewno jakieś obostrzenia cały czas będą wymagane, a także nowy sezon może być rozgrywany na wariackich papierach, dlatego ciągle trzeba czekać na decyzje – wyjaśnia Konrad Krzyszkowski.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot
zdrowie

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

IV LIGA LUBELSKA
17. KOLEJKA

Wyniki:

Tomasovia  - Stal Kraśnik 1-3
Lublinianka - Opolanin Opole Lubelskie 3-0
Huragan - Gryf Gmina Zamość 6-0
Hetman Zamość - Łada 1945 Biłgoraj 2-1
Start Krasnystaw - Sygnał Lublin 4-0
Orlęta Spomlek - Avia II Świdnik 9-0
Górnik II Łęczna - Granit Bychawa 4-0
Kłos Gmina Chełm - Janowianka 2-4
Motor II Lublin -  pauza

Tabela:

1. Stal 16 44 43-4
2. Lublinianka 16 43 48-13
3. Tomasovia 16 34 42-18
4. Łada 16 33 44-18
5. Hetman 16 30 31-21
6. Janowianka 16 26 32-26
7. Start 16 26 26-20
8. Orlęta 16 25 38-26
9. Motor II 16 20 26-34
10. Opolanin 16 20 16-32
11. Sygnał 16 17 27-42
12. Granit 16 16 23-38
13. Huragan 16 15 28-28
14. Górnik II 16 14 27-33
15. Avia II 16 11 13-52
16. Gryf 16 5 9-38
17. Kłos 16 4 7-36

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!