Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

14 lipca 2022 r.
8:48

Dla mieszkańców to niezwykle ważny zakład. Dla władz to ogromny problem

Autor: Zdjęcie autora agdy
Dwa lata temu budynek ZDKiM przeszedł termomodernizację
Dwa lata temu budynek ZDKiM przeszedł termomodernizację (fot. UG Chodel)

Kolejne podejście do przekształcenia Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chodlu. Od maja trwa spór między wójtem a radnymi, jaki ma być dalszy los niewielkiego zakładu. ZGKiM ma spore długi, a pełni bardzo ważną funkcję. Zaopatruje siedem tysięcy mieszkańców w wodę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chodlu to niewielkie przedsiębiorstwo. Odpowiada za to, żeby do wszystkich miejscowości docierała woda, bo cała gmina ma wodociąg. System obsługuje sześć hydroforni. Kanalizacja jest tylko w Chodlu, gdzie od 1998 roku działa oczyszczalnia. W ZGKiM pracuje 10 osób.

Przeleją, ale ile?

Od maja na sesjach rady gminy trwa dyskusja na temat dalszego losu zakładu, który jest złej sytuacji finansowej. Chodzi o jego przekształcenie. Wójt chce, żeby powstała jednostka budżetowa. Radni mają wątpliwości.

– Dotychczasowa argumentacja wójta, uzasadniająca przekształcenie ZGKiM z zakładu budżetowego w jednostkę budżetową, w żadnym stopniu mnie nie przekonuje. W mojej ocenie, zmiana ta nie będzie działaniem perspektywicznym, nie przyniesie ani konkretnych oszczędności, ani konkretnych zysków dla mieszkańców – mówi radna Irena Rzedzicka, jedna z grona radnych, którzy uważają, że to jedynie zakrycie bardzo dużego problemu.

Wątpliwości przeciwników takiego pomysłu dotyczą przede wszystkim finansów. Teraz gmina nie może przekazywać zadłużonemu zakładowi pieniędzy na bieżące utrzymanie. Zgodne z prawem, są jedynie gminne dotacje inwestycyjne i to w kwocie 50 proc. budżetu zakładu.

– Przy jednostce budżetowej, w jaką chcemy przekształcić ZGKiM będzie możliwość dofinansowania – tłumaczy Przemysław Kowalski, wójt gminy Chodel.

I to właśnie budzi obawy części radnych.

Wpływy i przepływy

Wielu z nich czekało na wyniki audytu, jaki był prowadzony w zakładzie. Dokument już jest, ale wątpliwości nie rozwiał, wręcz przeciwnie.

– Na razie jedynie wstępnie zapoznałam się z wynikami audytu, ale nie znalazłam w nim odpowiedzi na pytania, które zadawali radni. Nie ma tam analiz, które wskazywałyby na przyczyny pogarszającej się sytuacji ZGKiM i w jaki sposób ją poprawić. Przeczytałam, że pani audytor opiera się na informacji dyrektora, że cena energii wzrosła o 60 proc w przeciągu ostatnich 3 lat. My byśmy raczej oczekiwali analizy na podstawie dokumentów, jak faktycznie zmieniały się ceny energii oraz jej zużycie, i jaki miało to wpływ na wzrost kosztów. Nadal nie wiemy, jak na przestrzeni ostatnich lat wzrastały pozostałe koszty, w szczególności koszty osobowe, jakie usługi świadczył zakład na rzecz gminy i w jakim zakresie – wylicza radna Ewa Dudziak, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, która przypomina, że kiedy na komisji zapytała dyrektora ZGKiM, jakie rozwiązania stosował, by zaradzić sytuacji, ten tłumaczył, że zwiększyła się ściągalność należności. Tymczasem radna oczekiwała informacji na temat działań zarządczych.

Ile zyskamy, gdy zakręcimy

Radna Dudziak nie jest odosobniona w swoich ocenach.

– Audyt nic nowego nie wniósł do sprawy, nie zawiera niczego, co by mnie nakłoniło do zmiany zdania – mówi Aleksandra Motyka, przewodnicząca rady gminy, która od początku dyskusji nad przyszłością ZGKiM miała wątpliwości, czy przekształcanie go w jednostkę budżetową to dobre rozwiązanie.

– Nie wiem, jakie było zlecenie gminy, która zamawiała audyt, ale nie ma tam analizy, która by pokazywała, jaki wpływ na finanse będzie miało przekształcenie w jednostkę budżetową, jaki w spółkę. Co da cięcie kosztów. Takich informacji bym oczekiwała – dodaje przewodnicząca.

Tymczasem wójt zdania nie zmienił, a wskazania audytora dały mu dodatkowy argument.

– Na najbliższą sesję przygotuję projekt uchwały w sprawie przekształcenia ZGKiM w Chodlu w jednostkę budżetową. Treść uchwały będzie identyczna, jak proponowana w maju, zmieni się uzasadnienie, bo chcę się w nim odnieść do audytu oraz określić, że po przekształceniu zakładem nie będzie zarządzał dyrektor, ale kierownik – zapowiada Przemysław Kowalski. I dodaje, że z dokumentu wynika, że przekształcenie w jednostkę budżetowa jest preferowanym sposobem wyjścia z sytuacji. – Czyli to, co proponowałem od początku.

Gdzie przecieka

– Inne wskazywane rozwiązania to stworzenie spółki lub referatu. Poza tym, audytorzy nie wykazali przyczyn sytuacji, w jakiej znajduje się ZGKiM, gdzie po prostu więcej wydawano, niż zakład zarabiał. Jedynie latem, kiedy pobór wody jest największy sytuacja się zmienia. Gdyby lato trwało cały rok, nie byłoby problemów. Ale w zimie zapotrzebowanie na wodę spada, a pracownicy muszą dostać stałe wynagrodzenie – dodaje wójt gminy Chodel, który zwraca uwagę, że sytuacja ZGKiM nie jest odosobniona i wiele samorządów ma takie problemy.

Sesję zaplanowano na wtorek.

– Oczywiście: jeżeli na najbliższej sesji wójt poda nowe argumenty lub przedstawi nowe okoliczności przemawiające za zmianą formy organizacyjnej ZGKiM z zakładu na jednostkę budżetową, to wezmę je pod uwagę. Jeżeli jednak dotychczasowa argumentacja nie zostanie rozszerzona, to moje wcześniejsze stanowisko nie ulegnie zmianie i nadal będę opowiadać się za przekształceniem ZGKiM w referat – zapowiada radna Irena Rzedzicka.

Gdy o sprawie pisaliśmy w maju, władze gminy mówiły o pismach przedprocesowych, które przychodzą w związku z długami zakładu za energię elektryczną. Chodziło o kwotę rzędu 200 tysięcy złotych. ZGKiM nadal jest zadłużony, przedsiębiorstwo płaci stopniowo najstarsze należności za energię elektryczną i inne zobowiązania.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium