Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 maja 2023 r.
15:44

Jeden z najstarszych budynków w Puławach niszczeje. Będą pieniądze na remont?

0 A A
Pałac Marynki z końca XVIII wieku to zabytek, który został zakupiony przez miasto Puławy w 2017 roku. Od tamtej pory obiekt nie jest wykorzystywany. Opiekuje się nim spółka Nieruchomości Puławskie
Pałac Marynki z końca XVIII wieku to zabytek, który został zakupiony przez miasto Puławy w 2017 roku. Od tamtej pory obiekt nie jest wykorzystywany. Opiekuje się nim spółka Nieruchomości Puławskie (fot. rs (archiwum))

Jeszcze w tym miesiącu Urząd Miasta Puławy ogłosi przetarg na dokumentację projektowo-kosztorysową dla planowanego remontu zabytkowego Pałacu Marynki. Obiekt z ulicy Kazimierskiej w przyszłości ma służyć celom muzealnym, wystawienniczym i kulturalnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pałac Marynki do jeden z najstarszych budynków w Puławach. Rodzina Czartoryskich zbudowała go pod koniec XVIII wieku dla córki księżnej Izabeli - Marii Wirtemberskiej. Po II wojnie światowej nieruchomość użytkował skierniewicki Instytut Ogrodnictwa, który sprzedał ją miastu Puławy w 2017 roku za 1,6 mln zł. Niestety, ze względu na zły stan techniczny budynku, jego użytkowanie nie jest możliwe.

Od niemal sześciu lat zabytek czeka na remont, którego szacunkowe koszty liczone są w dziesiątkach milionów złotych. To kwota, która przewyższa możliwości finansowe miejskiego samorządu. Mimo to, lokalne władze nie rezygnują z tego zadania, przygotowując kolejne dokumenty niezbędne do pozyskania w przyszłości dotacji pozwalającej na renowację zabytku.

Dotychczas wykonano badania, które wskazały m.in. oryginalną kolorystykę ścian i sufitów. Opracowano również program prac konserwatorskich oraz koncepcję architektoniczno-funkcjonalną przebudowy wnętrz budynku (zaadaptowanych wcześniej na biura i laboratoria instytutu).

Zgodnie z dokumentami, renowacja ma pozwolić przystosować obiekt do funkcji "muzealno-wystawienniczej, edukacyjnej i kulturalno-artystycznej". Przygotowano też ekspertyzę bezpieczeństwa pożarowego pałacu. To wszystko ma pozwolić na ogłoszenie przetargu na dokumentację techniczną jego przebudowy. Jak informuje prezydent Puław Maj, w odpowiedzi na interpelację radnej Ewy Wójcik, przetarg zostanie ogłoszony w maju.

Zdobycie przez miasto dokumentacji nie oznacza jeszcze gotowości do samej renowacji. Najważniejszą przeszkodą pozostają pieniądze, a dokładniej - ich brak. Jeszcze kilka lat temu puławscy urzędnicy planowali pozyskanie dotacji unijnych z programów regionalnych. Tej możliwości już nie ma. Wszystkiemu winna jest tzw. linia demarkacyjna, czyli zakaz mieszania pieniędzy z funduszy europejskich szczebla regionalnego z finansowaniem rządowym dla obiektów posiadających status Pomników Historii.

Taki status Pałac Marynki oraz cały zespół pałacowo-parkowy w Puławach posiada od 2021 roku. Wyższa ranga zabytku oznacza, że potencjalnym źródłem dotacji na remont pałacu mogą być fundusze unijne z programów krajowych lub wsparcie z budżetu państwa.

- Dlatego będziemy starali się aplikować o środki w ramach programów unijnych szczebla krajowego, jak również w ramach innych programów, np. Ministra Kultury, czy Rządowego Funduszu "Polski Ład" - tłumaczy w swojej odpowiedzi na interpelację prezydent Maj.

Otwarte pozostaje pytanie, czy zakup działki z pałacem, którego remont może być nawet 30 razy droższy, niż wartość zakupu tej nieruchomości, był dla miasta dobrym interesem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę obecny poziom zadłużenia, problemy finansowe miejskich jednostek oraz konieczność zaciągania nowych długów na poczet nawet drobnych, kilkumilionowych inwestycji drogowych. Przypominamy, że poza Marynkami, remontu potrzebuje również inny zabytek - Domek Grecki, który został niedawno opuszczony przez Bibliotekę Miejską i dołączył do coraz dłuższej listy miejskich pustostanów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium