Rynek sztuki i zarządzanie w kulturze – to kolejny kierunek studiów, który od października zamierza uruchomić Akademia Zamojska. Uczelnia zapewnia, że jest unikatowy w skali kraju i już prowadzi na niego rekrutację.
Oferta dydaktyczna AZ znacząco się ostatnio poszerzyła. Od nowego roku akademickiego studiować będzie można w Zamościu 5-letnie prawo, ale też magisterskie finanse i rachunkowość oraz pedagogikę (wcześniej prowadzono na tych kierunkach tylko studia I stopnia). We wtorek, po uzyskaniu zgody ministerstwa edukacji i nauki, ruszyła również rekrutacja na „rynek sztuki i zarządzanie w kulturze”, z którego zdobyć będzie można zarówno tytuł licencjata jak i magistra.
– Zajęcia poprowadzą historycy sztuki, osoby zawodowo związane z rynkiem sztuki, analitycy rynku, eksperci różnych dziedzin rzemiosła artystycznego oraz kuratorzy muzealni – wylicza Ewa Kołtun z sekcji promocji w dziale rozwoju AZ.
Dodaje, że absolwenci będą przygotowani do pracy m.in. jako: historycy sztuki, muzealnicy czy pracownicy galerii, ale też np. specjaliści sprzedaży internetowej albo aukcyjnej. – A także wszędzie tam, gdzie przydatna lub wymagana jest szeroka wiedza o kulturze europejskiej, np. w usługach turystycznych – precyzuje Kołtun.
Nowych kierunków w AZ jest sporo. A jak z zainteresowaniem studiami w Zamościu? Rekrutacja elektroniczna na większość kierunków ruszyła już jakiś czas temu. W pierwszym etapie zakończonym 18 lipca najwięcej chętnych zgłosiło się na pielęgniarstwo, bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość oraz filologię angielską.
Druga tura (potrwa do 22 września) także pokazuje także zainteresowanie wspomnianymi kierunkami, a dodatkowo widać, że kandydaci coraz chętniej wybierają także licencjacką informatykę i inżynierską logistykę. Uczelnia liczy, że nowości także będą miały wzięcie, a pierwsi chętni już podobno są. Czy zbierze się ich wystarczająco dużo, aby te kierunki uruchomić? Okaże się 29 września.