Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

8 lipca 2021 r.
6:26

Już nie mają kogo szczepić. Lubelskie na przedostatnim miejscu w kraju

159 10 A A

Lubelskie jest na przedostatnim miejscu w kraju pod względem liczby osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. – Czwarta fala uderzy nierównomiernie, najbardziej zagrożone są regiony z niskim odsetkiem zaszczepionych – alarmują tymczasem naukowcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy zaczęły się szczepienia, przez pierwsze dwa miesiące byliśmy w krajowej czołówce, mieliśmy 4. lub 5. miejsce. Niestety teraz, kiedy nie problemu z zaszczepieniem się, są szczepionki, brakuje chętnych. Jesteśmy niestety na przedostatnim miejscu w kraju pod kątem liczby osób, które przyjęły pełną dawkę – przyznał wojewoda lubelski Lech Sprawka podczas wtorkowej debaty poświęconej szczepieniom przeciwko COVID-19. W spotkaniu zorganizowanym przez urząd wojewódzki, wzięli też udział m.in. specjaliści w dziedzinie wirusologii i chorób zakaźnych.

Z wczorajszego raportu dotyczącego szczepień wynika, że w naszym regionie w pełni zaszczepiło się na razie 630 462 osób. Jak poinformował wojewoda, w statystyce dotyczącej szczepień, gorzej od nas wypada tylko województwo podkarpackie. Dodał, że część punktów szczepień w naszym regionie chce się zamknąć, bo nie ma pacjentów.

– Dochodzi nawet do niewykorzystania wszystkich szczepionek, które zostały zamówione. Znacznie ograniczamy w ten sposób swoje szanse w walce z COVID-19, biorąc pod uwagę przebieg choroby czy liczbę zgonów. Przegramy ten wyścig, jeśli nie nastąpi dynamiczny wzrost wyszczepialności – zaznaczył Sprawka.

Potwierdzają to naukowcy. – Czwarta fala uderzy nierownomiernie. Najbardziej narażone są te regiony, gdzie wskaźnik wszczepienia nie jest duży, a nasze województwo niestety należy tu zaliczyć – zwraca uwagę prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

W naszym województwie w najgorszej sytuacji jest cały czas gmina Serniki (powiat lubartowski), gdzie jest zaledwie 16,9 proc. w pełni zaszczepionych mieszkańców (832 osoby). Znacznie lepiej jest w miastach. Lublin ma 43,5 proc. w pełni zaszczepionych mieszkańców i najlepszy jak dotąd wynik w regionie (147 236 osób). Na drugim miejscu są Puławy - 42,1 proc. w pełni zaszczepionych (19 755 osób).

– Wariant Delta już jest w Polsce, ale jest niedoszacowany, bo nie prowadzi się u nas genotypowania na taką skalę jak w Wielkiej Brytanii czy Izraelu. Wakacje to jest dobry czas, żeby przygotować się do jesieni, bo na wybudowanie odporności potrzeba czasu i dwóch dawek szczepionki – zaznacza prof. Szuster-Ciesielska.

Jednym z pomysłów na zmianę sytuacji w regionie są szczepieniobusy, które mają jeszcze ułatwić dostęp do szczepień. – W pierwszej kolejności działamy tam, gdzie wskaźniki szczepień są najniższe. Ten model się sprawdza. Według poniedziałkowych danych, np. w gminie Serokomla zaszczepiło się w ten sposób ponad 100 osób (aktualnie w pełni zaszczepionych jest tam 20,1 proc. mieszkańców czyli 787 osób - red.) – powiedział wojewoda. Dodał, że w planach jest też umożliwienie szczepień podczas większych imprez plenerowych.

– Jeśli zaszczepimy w dużym odsetku nasze społeczeństwo, to szansa na to, że nowe warianty wirusa nam zagrożą będzie zdecydowanie mniejsza. 70 proc. społeczeństwa musi się zaszczepić, żebyśmy mogli uzyskać jakąkolwiek kontrolę nad epidemią – zaznacza prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. Przypomina: – Dzięki szczepieniu wielu osób, chronimy tych, którzy nie mogą się zaszczepić. Mamy też takich pacjentów, o których wiemy, że mimo szczepienia będą chronieni przez krotki okres czasu albo w sposób niedostateczny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Nie do wiary. 72-letnia mieszkanka Puław sądząc, że ratuje swoje oszczędności przed kradzieżą, sama podarowała pieniądze oszustom.

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta
Lublin

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta

Po doniesieniach medialnych pięć radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka znalazło się pod lupą. Ich mandaty były zagrożone. Ale w Radzie Miasta Lublin jest większość, która zagłosowała przeciwko wnioskom PiS w tej sprawie.

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium